Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2108
 

Tecavüze sessiz kalma

Tecavüze sessiz kalma
 

Sessiz kalma


Bu ülkede artık çok olağan bir durum var, olağan demiyorum, olağanlaştırılan diyorum. Tecavüzcüler, katiller, palayla, orantısız güçle halka saldıranlar kesinlikle cezalandırılmıyor, serbest bırakılıyor ve ödüllendiriliyor.

Her gün bir yenisini duyduğumuz, birileri tarafından örtbas edilmeye çalışılan, ceza verilmeyen veya çok az cezalandırılan hatta yok sayılmaya çalışılan tecavüzler. Belki dünyanın her yerinde var, fakat bizdeki gibi tecavüz edilen kişiler suçlanmıyor. Cezalı cezasını alıyor. Ama bizdekiler çok farklı. Anadolu köylüleri toplanıp 15-20 kişi bir araya geliyor, küçük yaştaki çocuğa tecavüz ediyorlar, ya dayı, amca veya en yakını birleşir ailenin en küçük kızına tecavüz ederler. Bazıları da aralarına aldıkları dokuz yaşındaki erkek veya kız çocuğu fark etmiyor amiri, memuru, askeri, polisi, mühendis, temizlikçisi ırzına geçerler.

Son 15 yılda; 241 polis, 91 asker, 17 özel timci, 15 korucu, 45 gardiyan ve daha kimler kimler tecavüzden yargılanarak hiçbir ceza almadan serbest bırakıldığını çok üzülerek öğreniyorum.

En son öğrendiğim bir tecavüz olayı daha ve engelli bir çocuk;

Balıkesir' in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Beldesi'nde, zihinsel engelli olan 16 yaşındaki G.H.' yi, 44 gün boyunca bir evde alıkoyarak tecavüz ettiği ileri sürülen 3 kişi yakalanıyor. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler serbest bırakılıyor. Annesi olmayan G.H., devlet korumasına alınıyor.

İlçeye bağlı Altınoluk Beldesi Avcılar Köyü'nde babası 67 yaşındaki İbrahim H. ile yaşayan 16 yaşındaki G.H., geçen 2 Haziran günü dışarı çıkmış. Babasının ihbarı üzerine ilçe jandarma ekipleri G.H.'yi aramaya başlıyor. Yapılan aramalara rağmen zihinsel engelli kız bulunamıyor.. Yaklaşık 20 gün önce G.H., iddiaya göre, babasını arayıp İzmir'de bir kadınla birlikte yaşadığını, yaşadığı yerde mutlu olduğunu ve artık kendisini aramamasını istediği belirtiliyor. Baba’nın da ne kadar doğru söylediği meçhul.

Durumdan şüphelenen baba bunun üzerine görüşmeyi jandarma ekiplere bildiriyor. Harekete geçen ekipler, zihinsel engelli G.H.'nin ilçeye bağlı Narlı köyü yakınlarında bir evde alıkonulduğunu belirleyerek, eve yapılan baskında 44 gündür alıkonulan G.H. kurtarılıyor.

Evde bulunan 38 yaşındaki T.S., 40 yaşındaki A.Y. ile 49 yaşındaki Ö.Y. de yakalanarak gözaltına alınıyor. G.H., ise sağlık kontrolü için hastaneye götürülüyor. Muayenede tecavüz bulgusuna rastlanıldığı kaydedilen G.H.' nin uzman pedagog eşliğinde başvurulan ifadesinde, evlenmek için evden kaçtığını A.Y. ile evlilik hazırlığı yaptığını, babasının yanına dönmek istemediğini söylediği öğreniliyor.

Engelli çocuk, Çocuk Esirgeme Kurumuna diğerleri de normal yaşamlarına dönüyor.

Kaçıranlar, tecavüz edenler, buna müsaade edenler gayet rahat hayatlarına devam ediyorlar.

Bu her zaman böyle mi devam edecek! Ne olur artık bu olayların üstünü kapatıp, sessiz kalmayalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tecavüzle suçlanan devlet görevlilerinin çokluğu dikkat çekici... Bunların görevi asayişi sağlamak, "tecavüzü önlemek"! Daha vahimi, acaba, tecavüz zanlısı bu kadar mı? Ulaşılamayan veya dokunulamayan daha kaç kişi... Böyle bir nizam, böyle bir adalet olur mu? Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 06.08.2013 7:51
Cevap :
Sayın Cengiz, bizim bilmediğimiz saklanan, ört bas edilen o kadar çok ki, gerçekten çok vahim. Bilelim, bilinçlendirelim. Selamlar, saygılar.   06.08.2013 15:57
 

"Kirlettikten sonra bir de öldürülüyor çoğu kez. O şekil bırakılsa. Panik diyorlar bilim adamları. Korkudan yapıyormuşsunuz. Konuşulamayan, sözlerin insanın boğazında düğümlenip kaldığı bir durum. Toprakla hemen üzerini örtüyorlar zaten. Biliyor musun sayın katil, çocuğa tecavüz ettikten sonra öldürmekle aslında iyi yapıyormuşsunuz. Çocuk için de ailesi için de en iyisi buymuş. Bunu da konuşmalıyız seninle. Biliyorum, olay konuşmaya pek müsait değil. Ama böyle çok sayıda çocuğumuzun hayatı gidiyor. Gerekmiyorsa öldürmeyin, diyeceğim. Varsın kirletilmiş olsunlar. Biz onları gözyaşlarımızla temizleriz." (CELLATLARIN SON GÜNÜ adlı yazımdan)

Kerim Korkut 
 06.08.2013 6:39
Cevap :
Teşekkür ederim, Kerim bey. Selamlar, saygılar.  06.08.2013 13:34
 

Sn. Yılmaz bir önceki yorumumda da belirtiğim gibi konuyu blog yazarları tartışıyor bölümünde yayınlayarak kamuoyu oluşturulması isteğinde bulundum ancak editörler uygun bulmamışlar yazdığım yazıyı da "Güncel" başlığında yayınlamışlar. Ben de yayından sildim. Zira konun içeriği tartışma ortamı için idi. Bugün de hükümet cinsel tecavüz, istismar konularındaki çalışmayı medyaya sundu. Yorumunuz tarafımdan cevaplandı ancak yazı yayından kalktığı için görünmüyor. Bilgilerinize. Şayet blog yazarları tarafından tartışılmasını isterseniz ana sayfada blog yazarları tartışıyor "şu an alkol yasakları var" oradan öneride bulunun. Saygılarımla

E Ruhi YALÇIN 
 02.08.2013 1:36
Cevap :
Sayın Yalçın; bu konuda herkesin duyarlı olmasını istiyoruz. Tecavüzü aklayan, tecavüzcüyü saklayan ve nerdeyse alkışlayan yalanı zeka sayan bir ülke haline geldik. Böyle bir dönemde ne kadar insan olabilirsek o kadar iyi.  03.08.2013 12:24
 

Hak,hukuk ve adelet rafa kaldırılınca oluyor hep bunlar,sayın Yılmaz.Geçmiş yüzyıllardan sızmış bu başıboş zihniyet iktidara kavuşunca iyice açılıp saçıldı ve içlerindeki eksik kalmışları fırsat buldukça tamamlamaya çalıştı,ama rezil ve kepazece...Elinize sağlık.Selam ve saygılarımla..

Abbas Oğuz 
 30.07.2013 12:53
Cevap :
Maalesef, maalesef gerçekten bu durum çok üzücü. Teşekkür ederim, Abbas bey. Selamlar, saygılar.  31.07.2013 10:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2220
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster