Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '08

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
3298
 

Tekel Birası'nı Efes satın aldı

Tekel Birası'nı Efes satın aldı
 

Haberi, gazetede okuduğumda irkildim. Asırlık Tekel Birası, Anadolu Efes grubuna satılmıştı. Sevinsem mi, üzülsem mi bilemedim. Türkiye’nin en çok bira satan üreticisi Efes Bira grubu, bizim caanım Tekel Birası’nı, şanına ve geçmişine yakışır şekilde, başına taç, gönüllere ilaç edecek, etmeye devam edecekse sorun yok. Ama ya aksi olursa...


Tekel Birası, yıllardır şişesinde de yazdığı gibi asırlık geleneksel bir bira markasıydı bu toprakların. 1900’lü yılların başlarında imalatına başlanmış, TEKEL’in Yozgat fabrikasında üretilmişti. Fiyatı ve alkol oranı, piyasadaki diğer biralara göre bir miktar düşüktü. Farklı bir aromatik yapıya, lezzet gamına sahipti.


Öğrencilik yıllarımın Ankara’sından ayrılıp, çalışma hayatıma başladığım ve devam ettiğim İstanbul, İzmir gibi diğer büyük şehirlerde Tekel Birası bulamayınca ciddi hayal kırıklığına uğramıştım. İstanbul’da ne ararsan var, bir tek bizim Tekel Birası yoktu. İzmir’i ise o yıllarda Tuborg, hakimiyeti altına almıştı.


Ankara’nın o meşhur Sakarya Caddesi’ni adımlar, yolun sonundaki Yeni Sahne’ye doğru yollanırdık. Hemen sol çaprazındaki bankamatikten, öğrenci meblağlarındaki paralarımızı çeker ve tiyatro salonunun üzerinde bulunan Ormancılar Lokali’ne kendimizi atardık.


Ormancılıkla ne bizim ne de ailelerimizin uzaktan yakından alakası yoktu. Oraya giriş serbest, fiyatlarsa ucuzdu. Geleni gideni belliydi, langır lungur bir ortam değildi. Harika hamsi tava yaparlar, sıcacık ve kocaman sarı leblebiler getirirlerdi.


İlla ki -hani şimdilerde Fransız balkon ismiyle pek bir moda olan- o küçücük balkonlarında, sıkış tepiş oturur ve Sakarya’nın o harikulade görüntüsüne dalar giderdik.


Tekel Birası satılırdı. Hamsi tava ve kokulu sarı leblebinin yanında başka bir şey içilmezdi. Hafif göbekli ve orta yaşlı garsonlar, hiçbir şey sormadan, biten biraları tazelerlerdi. Ta ki sen tamam deyinceye kadar.


Ve Sakarya’nın, sadece tekel fıçı birası satan birahaneleri vardı. Yarım saatte bir çiğ köfteciler içeride dolaşır, eski ahşap masalarının üzerinde her daim bira lekeleri bulunurdu.


Tekel Birası içmeyeni dövdükleri bir diğer Ankara mekanı da Atatürk Orman Çiftliği idi. Yarım ekmeğe, bol baharatlı kokoreç almak için; seyyar arabanın önünde on beş dakika sıra bekleyip, amacınıza ulaştıktan sonra buz gibi bir şişe Tekel Birası açıp icabına bakmanız farzdı.


Sevgili Anadolu Efes yetkilileri, sakın ola ki asırlık Tekel biramızın kılına dokunmayınız. Tam aksine, biracılığınızı hem ülkemizde, hem de bazı dış pazarlarda layıkıyla tescil ettirdiğiniz gerçeğinden hareketle; Tekel Birası’nı da hak ettiği yere ve çok daha yukarılara taşıyınız. Size yakışanı, inanınız bu olacaktır.


@İlgili blog "A.O.Ç. Sütü, Tekel Birası; ah Ankara'm ah!": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=5598

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neyse ki karlı görmemişler ya da ürün ağaçlarına uymamış da,kurtarmışız!.. Anadolu Grubu nasılsa ''Ulusal sermaye'',Türkiye pazarına ağırlıklı olarak hakimler yani!...Bu da güzel bir şey, ''Millici'' düşünürsen...Belki onlar da daha başka yabancı bira firmalarını satın alıp,global pazarda yetkinleşirler..Yeşil de olsa,Ülker grubu gibi,onur verici bir iş daha yaparlar!... Dostça selamlarımla...

zeki etferat 
 19.08.2008 14:06
Cevap :
Değerli katkı ve yorumunuz için teşekkürler ederim Zeki Bey. Sağlıcakla kalınız.  19.08.2008 19:50
 

Adı üstünde "Tek-el", eskiden "İnhisar" denirdi. Tek başına sahip olma. Astığı astık kestiği kestik. Tekel birasını göklere çıkarmışsınız, yıldızların arasına. Normal bir bira idi. Ne reklamı yapılır, ne kalitesini artırma kaygısı yaşanırdı. Zaten başka bira yoktu başlangıçta. Sonra Tuborg muborg çıktı. Bence "Efes Pilsen" yıllardır bira işini en iyi şekilde yapıyor. Almanya biranın Anavatanı ama Efes Pilsen'in Alman biralarından kalır tarafı yok kalite bakımından, çok iyi yani. Tekel birasını da çok daha kaliteli şekilde imal edeceklerine eminim de sizin kaygınızı anlayamadım. Yani devletin elinde mi kalsaydı "Tekel"? Özelleştirme güzel bir şey. Devletin yükünü azaltıyor, tabii düzgün özelleştirme olursa. En stratejik ve önem içeren kamu kuruluşlarını yabancılara satmazsak. Bence telaşınız boşuna! Selam ve sevgiler.

Mustafa Mumcu 
 19.08.2008 10:08
Cevap :
Sevgili Mumcu, yapmış olduğunuz ekonomik çıkarımların hiçbiri aklımın ucuna dahi gelmedi yazımı yazarken. Benimkisi sadece bir nostaljik melankoli idi. Efes ile ilgili görüşlerinize aynen katılmaktayım. Tekel Birası ile ilgili görüşlerinize zinhar katılmıyorum. Bu arada Tekel Birası zaten devlette değil, bir başka özel firma olan Mey İçki'deydi, çok zamandır. Sevgi ve selamlarımla.  19.08.2008 19:54
 

Aydın Bey haberi sizden duyuyorum. Üzüleyim mi ? Sevineyim mi ? bilemedim. Tekel birasını bende severim.Efes'ten hariç içtiğim tek biradır.Nadir noktalarda satılır ve ben bir çoğunu bilirdim.Tuzlu leblebiyle iyi gider :)) Mey grubuna geçtikten sonra dağıtımı ve satış noktaları çoğaldı diyebilirim.Fakat şimdi bu haber kafamda birçok soru işareti oluşturdu.İnşallah değerlere saygılı olurlar.Gerçekten ayrı bir lezzet olan bu biranın değişimini yada yok olmasını istemem.Saygılarımla...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 19.08.2008 7:58
Cevap :
Sevgili Gülcek, beni çok iyi anlamışsınız. Teşekkürlerimi sunuyor, selam ediyorum.  19.08.2008 19:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 928
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3572
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster