Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '07

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
2445
 

Tembel öğrenci yoktur görme kusuru olan çocuk vardır

Tembel öğrenci yoktur görme kusuru olan çocuk vardır
 

Değerli Okurlar,

Eğitim dünyasında çok sık ratlanılan görme kusurları ve tedavi edilme süreçleriyle ilgili bir çok bilimsel bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim.

Dünya Göz Hastanesi uzman doktorlarından Dr. Elvan Yalçın okul öncesi çocuk göz sağlığı hakkında verdiği bilgileri birlikte inceleyelim. Dr. Yalçın' a göre "tembel öğrenci yoktur görme kusuru olan öğrenci vardır." Göz sağlığıyla ilgili anne-babalara ve eğitimcilere ışık tutacak ip uçları açıklama ve öneriler nelerdir? İşte Dr. Elvan Yalçın' ın açıklamaları ve bilimsel gerçekler.

Okul çağına gelmiş çocukların okula başlamadan önce muayene edilmeleri, geç kalınmadan göz problemini tespit edebilmek ve de okulda göz problemlerine bağlı öğrenme güçlüğünü önlemek açısından çok önemlidir. Görme kusuru çok az bile olsa gözlükle çözümlendiği zaman çocuk okulunda daha başarılı olacaktır.

DÜZENLİ KONTROL ÖNEMLİ

Pek çok göz problemi erken yaşlarda başladığından çocukların belli zamanlarda gözleri kontrolden geçirilmelidir. Çocukta bir problem görülmese bile 2 yılda bir göz muayenesi yapılması uygundur.

Dünya Göz Hastanesi uzman doktorlarından Dr. Elvan Yalçın :”Belli bir numaranın üstündeki hipermetrop veya astigmat bir göz, yakını çok bulanık gördüğünden çocukluk çağında iyi ve net görmeyi öğrenemediğinden tembel kalabilir. Ayrıca iki göz arasındaki numara farkı fazla olduğunda, daha yüksek numaralı olan göz tembel kalır. Göz tembelliği tedavisi ancak 9 -10 yaşına kadar mümkün olan önemli bir göz problemidir. Tembellik tedavisinde ne kadar geç kalınırsa sonuç o kadar başarısız olur. Bu yüzden, çocukların en geç 3 – 4 yaşında göz muayenesinden geçirilmeleri önerilir.” dedi.

Çocuklarda en çok görülen göz bozuklukları düzeltilmemiş kırma kusurları ve şaşılıktır.

Şaşılık, gözlerin paralel bakamaması durumudur. Gözlerin bir tanesi hedefe bakarken diğeri başka bir yere yönelmiştir. Şaşılık tek gözde ise şaşı göz az görür ve tembel kalır.

Şaşılıkların en önemli sebeplerinden biri de göz kaslarına gelen sinirlerinin felcidir. Bu felçler bazen doğuştan bile mevcutken, bazen travma veya ateşli hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilirler. Ayrıca gözün dışa-içe kaymasına da neden olabilir.

Kayan gözün görmeyi öğrenebilmesi için şaşılığın çocukken ve en erken yaşta gözlükle veya ameliyatla tedavi edilmesi gereklidir. Şaşılık düzeltilse bile tembellik için kapatma tedavisi uygulanmalıdır. 9 -10 yaşına kadar tedavi edilmeyen, görme bozuklukları sonucu gelişen tembelliğin ileri yaşlarda tedavisi ya çok zor olmakta çoğu zaman ise hiç mümkün olmamaktadır.

Dünya Göz Hastanesi uzman doktorlarından Dr. Elvan Yalçın çocukların göz sağlığını korumak için ailelere düşen görevleri anlattı.


Çocuk televizyon seyrederken, sesi çok kısık olmadığı halde televizyona çok yaklaşıyorsa, bir gözünü devamlı kaşıyorsa, kırpıştırıyorsa veya çocukta göz sulanması meydana geliyorsa, o zaman ailenin dikkatli olması gerekiyor. Göz hastalıkları ile ilgili diğer belirtiler ise şöyle, bazen kirpiklerde kepeklenme olabilir, bunlar da küçük kırılma kusurları, astigmatlarda ve hipermetrop çocuklarda olur. Bunun haricinde çocuk, tahtadaki yazıyı görmüyorsa, yanındaki arkadaşı ne yazıyor diye bakıyorsa, sınıfta çok göz kırpıyorsa ya da görmek için ayağa kalkıyorsa yine ebeveynler çok dikkatli olmalıdır.

GÖZ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

* Göz kayması,
* Göz kapağı düşüklüğü Göz yaşarması
* Çapaklanma
* Şişlik
* Bir gözü kapayarak bakma
* Çok yakından okuma
* TV’yi yakından izleme
* Gözlerini kısarak bakma
* Okuduğu yeri kaçırma
* Okuduğu yeri belirlemek için parmak kullanma
* Düşük performans
* Baş ağrısı
* Sakarca davranış,
* Dalgınlık
* Başı bir yana eğerek bakma
* Sık sık gözleri kaşıma
* Bebek 3 aylık olmasına rağmen bakışları odaklayamama
* Ailede gözlük kullananlar veya göz hastalığı bulunması durumlarında çocukta göz hastalığı olabileceğini düşünmek gerekir.

Bu belirtileri olan öğrencilerin aileleri, yakınları ve öğretmenleri bir uzman hekim ve sağlık kuruluşuna yönlendirerek zaman kaybetmeden gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalı ve tedaviye başlamayı sağlamalıdır. Eğitimcilerin bu belirtiler ışığında görme kusurundan kaynaklanan bir sorun mu yoksa öğrenmeyle ilgili herhangi bir sorun olma ihtimalini değerlendirmelidir.

Sevgilerle,

Aylin Atasagun

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konu anne babalar tarafından ciddiye alınarak incelenmesi gereken bir konu... Değindiğiniz için teşekkürler... Benim yiğenim de düzensiz defter kullanıyordu... Uzun zaman sonra öğrenildi ki tahtayı göremediğinden yetişemiyormuş:))) Şimdi gözlük kullanıyor ama gözlük meselesinin psikolojik sendromunu üzerinden atması da ayrı bir mesele oldu... Sevgilerimle...

mihasu 
 07.09.2007 16:58
Cevap :
EVet, göz doktoruna gidilerek kontrollerin yapılması şart. Aynı yeğeniniz göremediğim için ders başarım etkilenmişti. Umarım daha da iyi olur herşey onun için. Sevgiler  07.09.2007 22:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 3729
Kayıt tarihi
: 07.07.07
 
 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümünden mezun oldu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster