Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '13

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
1624
 

Trafik cezası iptali için

Trafik cezası iptali için
 

Görsel alıntıdır, yaynlanabilmesi için izin veren Av. Zeki Bulgan'a teşekkür ederim. A.AK


"Benim başıma gelmez!" demeyin, son yıllarda bu memlekette "olmaz" denilen ne varsa hepsi birer birer oluyor, işte benim de başıma geldi!

Adıma trafik cezası kesilmiş, üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş, işlem Devlet tarafından tekamül ettirilmiş yani kesilerek tebliğ edilmiş, tahakkuk ettirilmiş ve hatta vadesi geciktirilmiş, ödeme emrine ilintilenmiş ama "bendenizin" haberi yok!

Geçen hafta, adıma kayıtlı araç için "Trafik Para Cezası" borcu bulunduğunu Gelir İdaresi Başkanlığından cep telefonuma gelen kısa mesajla bildirdiler. Gelen kısa mesaj üzerine merak ettim, ayrıntıları "www.gib.gov.tr" internet adresinden öğrendim. 14.12.2012 tarihli ve 20130725015000000025 MA01762853 referans numaralı işlemler yapılmış. Bu işlemler 19.06.2013 tarihinde tarafıma tebliğ edildiği öne sürülmekte. Borç 72,00 TL Gecikme zammı 14,40 TL Toplam 86,40 TL olarak hesaplanmış. Ancak bu konuda ne 19.6.2013 tarihinde ne de öncesi veya sonrası tarafıma tebliğ yapılmamıştır. İddia olunan bu tebliğin hangi yolla, kime ve nereye yapıldığını öğrenmek istiyorum. İlgili birime elektronik posta yoluyla yazdım, hala bir cevap alamadım. 

Trafik cezalarında yaşanan karmaşa bununla da bitmiyor örneğin Ceza Avukatı Zeki BULGAN'ın trafik cezalarını iptal ettirdiğini biliyorum.

Av.BULGAN'ın kazandığı hukuk mücadelesi gösteriyor ki "trafik cezalarında mahkemelerin de kafası karışık."

Nasıl mı?
 Basından takip ettiğim ve kendisiyle de görüşme fırsatı bulduğum Avukat Zeki BULGAN "On gün içinde tebliğe çıkarılmayan trafik cezasını Nisan 2013 tarihinde mahkemeden iptal ettirdi." İptale ilişkin emsal mahkeme kararı basın ve internet yoluyla yayıldı, bunu öğrenen tarfik cezası mağdurları da kendi adlarına davalar açtılar.

Ancak çelişki şu ki; mahkemeler "şahsen açılan" bu davaların bir çoğunu reddetti.
 İnternette ve basında da yer alan açıklamasında Ceza Avukatı Zeki BULGAN diyor ki;
 “Trafik cezalarının mahkemeden iptali ile ilgili Türkiye‘ de ilk defa emsal mahkeme kararını aldık. Bu konuyla ilgili olarak çok sayıda telefon ve e-mail alıyoruz. Bizi arayıp gerek yakınlarının, gerek kendi başlarına gelen trafik cezalarının iptali için vatandaşlarımız yardım istiyorlar. Ancak bu konuda yargıda netleşen kesin bir içtihat (görüş birliği) yok. Örneğin Bakırköy 4. Sulh Ceza Mahkemesi bizim davamızı kabul etmiş iken, basına da yansıdığı gibi Bakırköy 3. Sulh Ceza Mahkemesi, S. H. D. isimli bir vatandaşın davasını reddetmiş. Yine B.G. isimli bir vatandaşın davası da başka bir mahkemece ret edilmiş. Tüm bunlara rağmen vatandaşların tebligatın kendilerine ulaşmasından itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemelerine başvurup haklarını aramaları gerekir.”

* * *

Bütün bunlar yaşanırken araç muayenesi için zaman dolmak üzere. Yani  trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmamasının belirli aralıklarla tespit edilmesi gerekiyor, biliyorsunuz.

Yine bildiğiniz gibi araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunludur.

Ancak TÜVTÜRK, araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluştur ve motorlu taşıtlar vergisi ile trafik para cezası borcu olan araçların muayenesini yapmamaktadır.

Diyeceğim o ki "elimiz mahkum", cezayı ödeyeceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zeki Bey, mail adresinizi gozbakir@gmail.com adresine gönderebilir misiniz? Bu konuda belirtmek istediğim hususlar vardır. Saygılar

Giovanni Azbakaretto 
 13.09.2017 17:44
 

(devam 3) işin içine OGS, KGS borçları bile dahil edilmiş. Tabii söz konusu Devlet alacaklı olunca, hukuksuzca da olsa ben bunu zorla alırım durumu ortaya çıkıyor. Bugüne kadar aldığım eğitimler bunun hatalı olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini söylüyor.Bakalım nereye kadar sürecek bu Devlettin hukuksuzluğu..! SON

Giovanni Azbakaretto 
 07.09.2017 12:15
 

(devamı2) taşıtların fenni muayenelerini yapmadan, (…) (2) uçuşa elverişli belgelerini vermeden önce, verginin ödenip ödenmediğini araştırmak zorundadırlar. Oysa bahsi geçen Vergi bir önceki c fıkrasında Motorlu Taşıtlar vergisi olarak belirtildiği halde. c) (Değişik: 24/3/1988 - 3418/16 md.) Noterler trafik (…)(2) sicil memurları ile Ulaştırma Bakanlığı sivil hava vasıtaları sicil memurları gibi, taşıtların her türlü satış veya devir işlemlerini yapanlar, motorlu taşıtların her türlü satış veya devir işlemlerini yapmadan önce, bu taşıtlara ait o güne kadar ödenmemiş motorlu taşıtlar vergileri ile gecikme zamları, gecikme faizleri ve vergi cezalarının ödendiğini gösterir belgeyi istemeye mecburdurlar. (1)(2) Bunun dışında Mevzuat hükmü yok. Yani esasında Motorlu taşıtlar vergisi dışında başkaca bir borç sebebi ile Muayeneyi engelleyecek bir hüküm yok. Kaldı ki Hukuka intikal etmiş bir hususta Muayene engelleyebilsinler. Ama bu iş öyle bir çorba haline dönüşmüş ki,(devam edecek)

Giovanni Azbakaretto 
 07.09.2017 12:14
 

(devamı) içinde indirimden de yararlanarak cezayı ödedim. Bunu da 06.09.2017 tarihinde Bimer üzerinden bildirdim. Şimdi sonucu bekliyorum. İlk cezanın kesildiği ve gecikme faizleri ile artan meblağı değil, mahkemenin tebligatından itibaren uygun süre içinde sanki ceza yeni imiş gibi süresinden önce ödeyerek indirim alarak tabii. Bu arada Trafiğe yakalanmadan aracımı kullanmaya devam ediyorum. Bu ülke maalesef böyle. Yargı mensupları Trafik cezasından muaf iken, biz konuyu yargıya intikal ettirmiş olmamamıza rağmen, borçluluk sanki kesin gibi bunu ödemeden muayene oluru vermiyorlar. Bunu defalarca Bimer üzerinden bildirmeme rağmen öyle gayri ciddi cevaplar aldım ki, insanın Devlet bu mu diyesi var resmen. Tüvtürk ise bana Motorlu Araçlar Vergisi kanunundaki Madde 13 d fıkrasını gerekçe gösteriyor. d) Taşıtlarla ilgili fenni muayene komisyonları, fenni muayene yapma yetkisi verilen gerçek ve tüzel kişiler (…) (2) ile Ulaştırma Bakanlığı sivil havacılık genel müdürlüğü (devam edecek)

Giovanni Azbakaretto 
 07.09.2017 12:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 276
Toplam yorum
: 141
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1038
Kayıt tarihi
: 19.11.12
 
 

Evli, 2 evlat babası, 1965'te doğdu, inançlı, müziksever, insansever, yurtsever, iyi yüzer, ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster