Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
338
 

Türkiye'de hayat durdu...

Türkiye'de hayat durdu...
 

Ankara 25 Kasım Grevi


Tarihi kahramanlar yazar...

Bu gün 25 Kasım; iktidarın tehdine rağmen, valiliklerin yayımladığı genelgelere rağmen milyonlarca kamu emekçisi iş bıraktı. Emekçiler bulundukları şehirlerin meydanlarını eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye sloganları ile şenlik alanlarına çevirdiler.

Ankara’da şehrin varoşlarından, merkezinden kopup gelen KESK üyeleri Ziya Gökalp caddesinde buluştular. Binlerce çalışan Toplu İş Sözleşmesi hakkını, parasız eğitim ve sağlık istemlerini dile getirdiler. İktidarın reva gördüğü %2.5’lik zamlara hayır dediler.

Türkiyede emekçiler tarihe bir not düştüler.

Katılımcıların büyük çoğunluğu uyarı grevini geç kalmış bir eylem olarak değerlendirdiler. Çalışanlar yaşadıkları ekonomik ve demokratik sıkıntılar için seslerini yükseltirken alanda müthiş bir coşku hâkimdi.

Bir grup üniversiteliye polisin saldırısının emekçilerin grevine gölge düşürmesi sendika görevlilerinin müdahalesi ile engellendi.

Bir ara Abdi İpekçi parkında Kamu Sen’in eylemini izlemek için ayrıldım. Aşağı yukarı üç yüz kişinin katıldığı eylemlerinde konuşan başkanları “Sarı sendikaların” grev kırıcılığından söz ediyordu.

Tarih tanıktır.

Sendika kurulamaz denilen zamanlarda örgütlenen KESK ve bağlı sendikaların karşısına bir gecede iktidar desteği ile kurulan Kamu Sen başkanı bu gün rolünü çalan Memur Sen’e ateş püskürüyordu. Birkaç fotoğraf çekip yeniden Ziya Gökalp caddesine döndüm.

KESK ve bağlı sendikaların eylemi tüm hızı ile devam ediyordu. Gelen olumlu haberler ile coşkusu daha da artan katılımcılar sloganlar eşliğinde TİS taleplerini dillendirdiler.

TÖS, TÖB DER, EĞİTİM SEN’in toplumsal muhalefet geleneği Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da tarihe not düştü.

Tarih kahramanlardan söz eder.

Onca olumsuzluğa rağmen alanları dolduran kamu çalışanları iktidara gerekli uyarısını 25 Kasımda Türkiye'ye gösterdi. İktidara, alanlardan, iş yerlerinden gönderilen mesaj gelecekte daha büyük eylem ve mitinglerin habercisiydi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

haklı olanı erkek dişi bilmiyor, bütün Halk birlik olmazsa Kavga haklı olmuyor. Selam ola tüm emekçilere

kadirr 
 30.11.2009 0:09
Cevap :
Teşekkür ederim...  09.02.2010 23:32
 

Harika resimler çekmişsiniz teşekkürler.Hak verilmez alınır derizya bize hak vermiyorlar emeğe saygı duymuyorlar emekçının sesini duymuyorlar birileri sağır olmuş ücretlinin karşısında sen kimsin diyor adeta..Bir gün bizinde sesimizi duyan hakça bir düzel dagıtmak isteyen emege sahip çıkacak vatandaşın içsel sesine kulak verecek birileri mutlaka çıkacaktır...Biz meclise sendika başkanlarınıda sokmuşuz en son da rıdvan budağı ne oldu koskoca bir hiç sevgi ve saygıyla..

ŞERMİN ÇIKRIKÇI 
 29.11.2009 2:53
Cevap :
Beğeniniz için teşekkür ederim.Demokrasinin göstergesi ülkenin meydanlarıdır.Toplum kesimlerinin iktidar tarafından uygulanan politikaları onaylamadığını alanlarda göstermesi en temel haktır.Tepkileri uyarı olarak algılayan iktidarlar demokrasinin gereklerini yerine getirirler.Kulakçekmeye kalkanlar ise tarihin çöplüğünde reva oldukları yerleri alırlar.Kamu çalışanlarının uyarı grevi emek mücadelesinde onurlu yerini aldı.Halkın doğru taleplerle alanlara çıkan emekçileri desteklemeleri umut verici bir gelişme olarak değerlendirilmeli.Hak verilmez alınır!Bizler bunun bilincinde mücadelemizi dahada yükselterek devamedeceğiz, selamlar,sevgiler...  29.11.2009 12:42
 

25 Kasim 2009'da ateslendi. Emekci memur, her türlü tehdide ragmen üzerinden ölü topragini atti ve kendi gölgesinin üzerinden atlamayi basardi. Bundan böyle kendi gölgesinden korkanlarin cirpinislarini izleyecegiz. Selam ola Necati Ögretmenim.

pirmete 
 25.11.2009 21:55
Cevap :
Selam olsun umudun ateşini yakan yürekli emekçilere...  25.11.2009 23:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster