Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '09

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
864
 

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı
 

TGTV: Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı


TGTV-Edirne Gönüllü Teşekküller ve STK Platformu Bölge Toplantısı

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) ile Edirne Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun bir araya geldiği toplantı, 13 Haziran 2009 Cumartesi günü Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Edirne Mimar Sinan Vakfı ve Rumeli Gençlik Grubu’nun öncülüğünde, Edirne Sivil Toplum Kuruluşlarının ev sahipliğinde düzenlenen ve saat:10.30’da başlayıp aralıklarla devam eden görüşmelerde 21. yüzyıla girdiğimiz bu dönemde sivil toplum kuruluşları ve gönüllü kuruluşların Türkiye’nin vizyonunda önemi ve kuruluşların verimli çalışma yolları tartışıldı.

Program, sabah saatlerinde İstanbul’dan gelen TGTV heyeti ile birlikte yapılan kahvaltı ardından, Edirne ve Trakya’nın diğer il ve ilçelerinden gelen Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin selamlama konuşmalarıyla başladı. Bazı sendika ve siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı toplantı, çevre il ve ilçelerden katılımcılarla bölge toplantısı şeklinde gerçekleşti.

Edirne Mimar Sinan Vakfı adına konuşan Sebahattin BİLGİÇ’in ardından, TGTV Genel Başkanı Avukat Necati CEYLAN, bu tür STK ve Gönüllü Teşekküller bölge toplantılarını Türkiye’nin genelinde yaptıklarını, bir üst çatı olarak sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun sorunları ve beklentileriyle ilgili olarak hükümet nezdinde de girişimlerde bulunduklarını, kanun yapma aşamalarında daha etkin olabilmek amacıyla raporlar hazırladıklarını ve Uluslararası çalışmalarda bulunduklarını belirtti.

Daha sonra İlim Yayma Cemiyeti Genel Müdür Yardımcısı Dr. Necdet YILMAZ’ın oturum başkanlığında bir panel gerçekleştirildi. Panelde Prof.Dr. Ersin Nazif GÜRDOĞAN; “Sorunları ve Fırsatlarıyla 21. yy’ın Kapısındaki Türkiye” ve “Globalleşmeye Karşı Glokalleşme” konulu bir konuşma yaptı.

Diğer panelistler TGTV Genel Sekreteri Ayhan OĞAN’da , “Gönüllü Kuruluşların Önemi ve TGTV’nin İmkan ve Kabiliyeti” konulu sunumu gerçekleştirdi. Balkan Kültür Merkiz yemek salonunda verilen öğle yemeği arasından sonra programın ikinci etabında, TGTV heyeti ile Edirne ve komşu il ve ilçelerinden katılan Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle tanışma ve karşılıklı fikir alışverişi gerçekleştirildi.

TGTV Genel Başkanı Avukat Necati CEYLAN ve Edirne Mimar Sinan Vakfı Başkan Yardımcısı Sebahattin BİLGİÇ yönetiminde yapılan görüşmelerde kuruluş temsilcileri söz alarak sivil toplum kuruluşları ve gönüllü kuruluşların ortak çalışmalar içine girmelerinin önemini ve daha verimli çalışma yollarını konuştular.

Görüşmelerde söz alan Edirne Mimar Sinan Vakfı Kurucu Başkanı Hasan GÜMÜŞ, katılımcılara böyle bir toplantıda bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, karşılık beklemeden verme, yardımlaşma ve paylaşma esasına dayalı gönüllü kuruluşların ve vakıf ruhunun medeniyetimizin rengi olduğuna, bu nokta da uluslararası çalışmalarında önemine dikkat çekerek Edirne Mimar Sinan Vakfının, Balkan ülkelerindeki Müslüman-Türk topluluklarıyla da ilgili olarak çalışmalar yaptığını vurguladı.


Sağlıcakla Kalın... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 398
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2301
Kayıt tarihi
: 05.04.08
 
 

1972 Haziranında  Eskişehir'de doğdum. Edirne'de ikamet ediyorum. Duygu ve düşüncelerimi yazıya d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster