Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1126
 

Türkiye neyi arıyor? Rusya ziyareti neden şimdi?

Türkiye neyi arıyor? Rusya ziyareti neden şimdi?
 

milliyet com tr. den alınmıştır.


Dış politikada bir şeyler oluyor.

Türkiye yakın bölgesinde ne yapıyor? Ne arıyor?

Başbakanın son Finlandiya, İsveç ve Polonya ziyaretlerinin ardından Rusya ziyaretleri neyin habercisi?

Bu soruları düşünürken bir şeylerin de dış politikalarda yolunda gitmediği kesin.

Detaylarına daha önceki "Ortalık iyice karışacak" isimli bloğumda yer verdiğim. Önce ertelenen şu ana kadar gerçekleştirilemeyen Filistin' in Gazze bölgesi ziyareti.(Batı Şeria' lı veya Batı Şeria sız.)

Desteklenen Mısırda ki Mursi rejiminin görevden alınarak inşası askerlerce yapılmaya devam eden Sisi yönetimine ABD tarafından verilmesi.

Bunların ardından yine hafızalarımızı zorlamamıza gerek kalmadan bugünde devam etmekte olan gelişmeler. Özellikle İran' ın Türkiye' yi aradan kaldırarak Avrupa Birliği ile açıkça, ABD ile gizli şekilde görüşmelere başlaması.

Suriye' de kimyasal silah kullandığı kesinleşen Esad' in karşında yer alan Türkiye tezlerinin tümüne karşı ABD tarafından tersinin uygulanmaya başlaması.

MİT müsteşarı hakkında özellikle dış basında karalama kampanyasının başlatılması.

Son iki yıldır tek bir kalem maddesi dahi açılmayan Avrupa Birliği görüşmelerinde geçtiğimiz ay görüşmelere başlanması.

Tüm bunların "Füze İhalesi" nin Çinli bir firmaya vermesiyle ilişkilendirilmesi süreci. Ne kadar doğru sorusunu akla getiriyor? Üstelik bu ihalede son sözün söylenmesi için daha Şubat 2014 tarihine kadar süreç varken.

Şimdi !

Özellikle Ukrayna' nın Avrupa Birliğinde ki tam üyelik görüşmelerinden çekildiğini açıklamasının ardından yapılan Rusya ziyareti.

Zira dış basının ve stratejileri yazarlarının  Rusya' nın bölgede yeni bir oluşumun adımlarını atmaya başladığını ve ilk zaferinin Suriye politikası dün de Ukrayna politikası olduğunu açıkça belirtiği bir dönemde.

Türkiye' ye henüz bir güç değilsin.

Seni güç odağı haline getirmemiz de şu an mümkün değil tezine karşı Türkiye' nin elinde bulunan kozları oynayarak bölgede oluşturulmaya başlanan yeni dünya düzeninde kendine başrollerden birisini aradığının bir göstergesi gibi.

Yani ABD ile daha doğrusu hakim sınıf ile buzda dans etmesi.

Umarım  sapla samanı karışmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Türkiye nabız yokluyor...Türkiye, 50 yıldır AB kapısında beklemekten bitap düştü...Şimdi önünde ili seçenek var; biri "Şanghay İşbirliği Örgütü" ikincisi de "Rusya-Türkiye-İran Dengesi"...Selamlar.

cdenizkent 
 23.11.2013 13:41
Cevap :
Görüşünüz yazımla paralellik arz ediyor. Bir şey eklemek gerekecek.Hocam hafızalarımıza bakalım; Putin bu ortaklıkları önermek için sanırım 4-5 yıl önce geldi. Özellikle Rusya-İran-Türkiye' nin başını çektiği ve direk olarak 400 milyonun üzerinde insanı, ondan sonraki kapsam alanında Hindistan ve Pakistan katılımı ile 2,5 milyar insanı bir araya getire bilecek bir ekonomik birliktelik kuralım dediğinde bizim medyamız "Katerina" sorusunu gündeme getirmiş haftalarca yazmışlardı. Türkiye bu teklifi hasır altı etti ve istekli olmadı. Doğalgaz hattındaki anlaşmaların ikisi askıya bile alındı. Yani Rusya "Üsküdar'ı" geçti. Bakalım yakalana bilecek mi?Saygılarımla  23.11.2013 16:57
 

Bu gibi ziyaretler çok aylar önceden planlanır, diye biliyorum. Doğu'ya ilgimizin sebebi, Batı'da aradığımızı bulamamak olabilir. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 23.11.2013 7:57
Cevap :
Bir bakın Füze ihalesi öncesi ve sonrasına elbet planlı olacak. Yazımda belirttim buzda dans ve sap saman hikayesi.Saygılarımla  23.11.2013 16:41
 

Kıymetli E Ruhi YALÇIN : Oluyor üstadım dış politikada bir şeyler oluyor. Baktılar ki kimse sesimizi duymuyor,sözümüz para etmiyor sesimizi duyan ve paha biçenleri bulalım. Yani söyleyeceğim şeytandan yüz çeviriyoruz.zebaniye yaklaşıp gülümsüyoruz.Bence zebani şeytandan daha acımasız. Şeytan arsız yüzsüz,Zebani arızalı ayarsız,ayrıca merhametsiz. Sizin gözünüzden de bir şey kaçmıyor.Bu ziyaretin sonucunu yine sizden duyacağız.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 23.11.2013 0:27
Cevap :
Kıymetli Burakgazi yaklaşımınız ilginç ve düşündürücü. Düşünür müyüz sapla samanı.Saygılarımla   23.11.2013 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 774
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster