Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

aygoz Özlem Eryoldaş

http://blog.milliyet.com.tr/aygoz1

26 Mayıs '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
513
 

Tütüm, emziğim ve ben!

Tütüm, emziğim ve ben!
 

Tütüm, emziğim ve ben !

Çocukluğumda en büyük tutkum emziğimdi. İlkokula başladığımda hala benimle beraberdi.

Sağ elimde, sol elimde, boynumda, uyurkende bunlardan biri düşerse diye yastığımın altında.

Okula başladığımda sadece teneffüslerde ve beslenme saatinde izin vardı öğretmenim tarafından.

Çabucak yerdim beslenmemi ki, emziğime kavuşabileyim. Gerçi ufaktım okula gittiğimde. Arkadaşlarım benden iki üç yaş büyük oldukları için kesin içlerinden dalga geçiyorlardı ama ben anlamamazlıktan geliyordum.

İkinci sınıfa başlarken söz verdim bizimkilere bırakacağım diye! Arabaya bindik gidiyoruz. Gittiğimiz yer bale kursu. Tek şartım o olmuştu. "Beni bale kursuna yazdırırsanız bırakacağım" diye. İkna olmuşlardı. Tabi ne de olsa çok kötü bir alışkanlıktan kurtulacağım ya.!

Gittik, bale öğretmeni ile görüştük. Uygun buldu beni ve kursa yazıldım. Ondan sonra alışveriş telaşı. İşte tütü, pisi pisi falan aldık. Ben şansımı zorluyorum. Rengarenk tütü istedim bu kezde.

Onlarda alındı. Üç tane pisi pisi . Klasik müzik kasetleri. Beni görende hemen o hafta sonu AKM 'de resitalim var sanır. Öyle bir telaş yani. Neyse tüm bunları aldık eve döndük. Bizimkiler benden bir hareket bekliyorlar biliyorum. Ama hiç oralı olmadım. Bale kıyafetlerimi giydim. Açtım sununa kadar teybi. Klasik müzik dinliyorum. Adını bilmiyorum ama hoşuma gidiyor. Kendi kendime figürler icat ettim. Kursa başladığımda bunu öğretmenime göstermek üzere.

Kursun ilk günü ben, tütüm, pisilerim hazır şekilde çıktık sahneye. Boynumdada içine saklamaya çalıştığım emziğim tabii. Öğretmen tek tek hepimizle ilgileniyordu. Bana yaklaştığında korkmaya başaldım. Ya emziğimi fark eder de alırsa elimden diye .

Neyse korktuğum olmadı, farketti ama sesini çıkarmadı. Akşam eve geldiğimde yorgundum hem de çok. Öğrendiklerimi birazda abartarak bizimkilere gösterdim. Aradan üç kurs dersi geçtikten sonra, bale öğretmenim beni yanına çağırdı. "Sen bu işi severek yapıyorsun, yeteneklisinde.. Ama sanki hareketlerinde seni engelleyen bir şeyler var" dedi. Bende "Nedir?" dedim. "Sakın o boynunda derslerde saklamaya çalıştığın nesne olmasın" dedi. Emziğimden bahsettiğini anlamıştım.

Utandım. Evet ilk kez utandım. Okulda her fırsatta gizli gizli çıkarıp emdiğim emziğimden utandım. Güzel bir yaklaşımdı öğretmenimin yaptığı. Ondan sonra ki derslerde takmadım boynuma. Ama evde devam tabii gizli gizli emme seanslarıma.

Aradan iki yıl geçti yavaş yavaş büyüdüm sanırım. Ve tamamen kurtuldum bağımlılığımdan.

Yaşım ilerledikçe tütüm ve pisi pisim oldu sadece hayatımda. Çok seviyordum. İki kez büyük sahnede gösteri yaptık. Üçüncüsü ve en önemlisinde partnerim tarafından havaya kaldırılırken düşürüldüm. Ve ayak lifim koptu. O an anlayamadım bunun ne demek olduğunu ve devam ettik gösteriye. Ama ondan sonra baleye uzun süre ara vermek zorunda kaldım..

Hala içim sızlar bale konusu geçtiğinde. Ve ekranda dans edenleri gördüğümde.

Beni emziğimden uzaklaştırdı.. Ve en önemlisi hayata disiplinle bakmayı öğreten bu sanat dalını anmak istedim bugün nedense. Belkide bu sabah izlediğim bir gösteri ile alakalı olabilir. Çocuklar vardı ekranda pırıl pırıl. Tütüleri üstlerinde, pisileri ayaklarında. Gururla dans ediyorlardı .

Acaba onların da boynunda emzikleri saklı mı diye düşündüm gülümseyerek .. 26/05/2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emzikli bir balerin ne güzel biraz komik geldi biraz da üzüldüm emziğinden ayrılışına...Benim yeğenim de beş yıl bırakmamıştı annesinden korkardı bizde sakalrdı gelir gelmez sarılırdı emziğine.... Sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 31.05.2007 10:06
Cevap :
Çok teşekkür ederim :)) Tam bir bağımlılık işte :)) Sevgiler..  31.05.2007 13:03
 

Senin agzın çok sevimlidir mutlaka.Uzun süre emzik emen çocuklarda dudaklar çok tatlı bir şekil alıyor buna bayılıyorum. benim oğlum 3 yıla yakın bir süre emzik emdi .Zor oldu onu emziğinden koparmamız. Bale tutkun çok hoş çocuklarımızın hobilerinin olması gerekir diye düşünüyorum.Tütü söylemesi ne kadar güzel ''tütü''... SEVGİLER...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 26.05.2007 17:19
Cevap :
:)) ah özendim şimdi oğlunuza:)) kesinlikle çocukyaşlardan itibaren bir sanat ile uğraşması çocuğun gelişimine büyük katkı sağlıyor..çok teşekkür ederim yormunuza..Sevgiler..:))  26.05.2007 18:27
 

Hiç istemediğin halde baleden uzaklaşmak zorunda kalmana çok üzüldüm canım, içinde nasıl bir ukte kaldığını anlayabiliyorum... Ama belki biraz da istediğin halde yapamaman seni ona daha çok bağlamıştır diye düşündüm.. Emzik konusundaysa bale hocanın yaklaşımı gerçekten çok güzel, sana emziğini yasaklayarak seni uzaklaştırmaya çalışsaydı eminim başarısız olurdu:) Ben emzik istememişim ama kardeşimden biliyorum; o da bağımlısı olmaya doğru gidiyorken "okula başlıyorsun bak olmaz, abi oldun artık" gibi şeylerle bıraktırdık. Ama annem arasıra emziğini çıkartıp; "hadi al biraz" diyip göz kırptığında sevinçle alıp başka odaya kaçar:) Bu tutku başka bir şey heralde, ben hiç tatmadım pek fazla bilemiyorum:) Sevgilerimle

Zz cansu 
 26.05.2007 14:31
Cevap :
:)) evet çok değişik bir duygu:)) çok teşekkür ederim yorumuna..Sevgiler..  26.05.2007 16:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 185
Toplam yorum
: 1201
Toplam mesaj
: 81
Ort. okunma sayısı
: 1420
Kayıt tarihi
: 10.03.07
 
 

Yazabilmenin özgürlüğüyle... İstanbul'un bir bahar sabahında dünyaya gelmişim. Keşfetmek, anlayabilm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster