Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3559
 

Umut- Ayşe Kulin

Umut- Ayşe Kulin
 

Umut- Ayşe Kulin Öncelikle Ayşe Kulin’e bazı kitaplarının gelirini soysal yardım kurumlarına bağışlama cömertliğinden dolayı hayranlık duyduğumu belirtmek isterim. Toplumsal kaygıya kulak veren ve el uzatan ustaların bollaşması dileğiyle..

Ayşe Kulin'in dili akıcıdır, okuyucunun beklentisine dair sezgileri güçlüdür ve rahat okunur. Umut da bu kuralı bozmadı, çarçabuk okuyup bitirdiğim romanlar listesine girdi. Ayşe Kulin’in kitaplarında bir kahraman hep öne çıkar. Bana göre Veda’da Mehpare, Umut’ta Sabahattir bu kahramanlar. Genelde bütün karakterleri yürekten ve ince detayla işlenir. Yazar öyle güzel portreler çizer ki karakterlerin neyi niçin yaptığını, bir olaya reaksiyonunu, hangi ortamda nasıl davaranacaklarını dahi henüz okumamış olduğunuz halde hissedersiniz.

Umut, Veda’nın devamı. Veda’da betimlenen karakaterler Umut’ta yaşlanarak rollerini oynamaya devam ettiler. Umut’tan sonra yazarın bir kitap daha çıkaracağını ve yarım kalan olaylarla soru işaretlerine ışık tutacağını duydum. Zira favori kahramanım Sabahat’in uzatmalı sevgilisi Aram ile evlenip evlenmediği anlaşılmadı. Demektir ki gelecek kitapta bu konu da işlenecek.Zekice!

Romanda Türkiye’nin zaman içinde aldığı yol, kökleri Osmanlı’dan gelen bir ailenin yaşantısına paralel olarak anlatılır. Örneğin romanda ev ahalisinin serüvenlerini okurken birden soyadı kanunundan bahsedilir. Ama örgü öyle yumuşaktir ki devrimi ve o günlerde olanları tatlı bir dille öğrenir yeniden evin günlük koşuşturmasına dönersiniz. Kitap bunun gibi envai çeşit örnekle doludur. O zamanlarda kalburüstü bir yaşam sürmenin, belirli bir zümreye ait olmanın ne mene bir şey olduğunu da vazifesinazca dillendirir roman.

Muhittin favori iki karakterimden birisidir. Bütün ömrünü Anadolu’da sulamayı ıslah etmeye, köylere ışık ve su getirmeye, yol ve köprü inşaa etmeye adamış bir idealisttir. “Bunlardan birkaç yüzbin tane daha olsa yurdum nerelerde olurdu şimdi kim bilir?” gibisinden sorular sorarak okuduğum üstün özellikli bir karakterdir Muhittin.

Diğer favorim delikanlı Sabahat! O döneme göre kafa yapısı oldukça ileri, alışılmışın dışında devinen, çağdaş ve özgür düşüncelere imza atan güzel bir esinti Sabahat!. Kız çocuklarının tam da onun gibi dışavurumcu olmasını hayal ettiğim türden bir karakater Sabahat! Eğitimin gerekliliğini genç yaşta kavramış, hem etrafını hem kendini iyi eğitim için telkin etmiş, kuralları yıkarak başka din ve kültürden birini sevmiş, idealleri uğruna kaderci düşünceye rest çekmiş becerikli bir kahramandır Sabahat!

Romanı o döneme göre aykırı davranışlar sergileyen Sabahat’a arka çıkarak, Aram’la evlenip evlenmeyeceği sorusuna tutsak olarak okudum ama cevabını alamadım.

Okuyucu kitapta güzel birliktelikler, hayata vedalar, evlilikler, büyük aşkların yanında katı kurallar, sürtüşmeler, örf ve adet ve faşizm gibi konuları da bularak sürpriz yaşar. Ama Ayşe Kulin’in yazım tarzıdır o. Hayatı yaşandığı gibi nakledebilmek!

Belki doğrudan ilintili değil ama… Evin babası Reşat Beyin değişen çağa ayak uydurmakta nasıl da zorlandığını görüp, bugünkü Türkçenin başka dillerden ödünç alınan kelimelerle bombardımanını düşünmeden edemedim. Günümüz büyükleri değişen dil ve kültüre ne kadar ayak uydurabiliyorlardır acaba?

Bir nefeste okunan başka bir Ayşe Kulin kitabı Umut Türkiye’nin bir dönemine samimi bir yaklaşımdır, okumayı düşünürseniz önce Veda’yı okumanızı tavsiye ederim. Ardından da üçüncü kitabı bekleyelim.

Hayat akan bir sudur!

Fatoş Şimşek – Kuzey Karolina, ABD

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayattan önce bitmemesi gereken bir durum umut. Umut ile beklersin, sabredersin. Ve sabretmek bir lutuf değil yaşadığın sürece enerjindir. Kitabın son çeyreğindeyim lakin!!!hayatın başında!!!

aysegul unal 
 31.01.2010 19:40
Cevap :
Dogru soylemissin Aysegul'cum; umut hayattan once bitmemeli.. Romanda da satirlarin arasinda onu okuyoruz zaten. Ve umutla bir sonra gelecek romani da beklemiyor muyuz? Esenlikle kal, FatosAbla  01.02.2010 1:14
 

Tavsiyelerinize uymaya zaman ayırmaya çalışacağım Fatoş Hanım. Ah, şu zamanı yavaşlatan bir çağa girsek keşke! Selamla, teşekkürle... MS

Mehmet Sağlam 
 19.01.2010 14:11
Cevap :
Evet Mehmet Bey, bence de zamani yavaslatan bi unsur bulunamali.. Gunler 24 saat degil 34 saat olsaydi keske.. ama yine tika basa dolduracak biseyler bulurduk herhalde.. Bloglarimin tek yorumcusu Mehmet Bey.. Size gonlunuze gore mutlu tatli gunler diliyorum.. Beni unutmayin :) Hep oldugu gibi sonsuz tesekkurle!  19.01.2010 14:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 2522
Kayıt tarihi
: 25.03.09
 
 

Gündeliğin akışını, yaşanmışı, gezilip görülmüşü veya okunmuşu paylaşmak istiyorum. Eleştirilerin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster