Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1089
 

Üvey evlat muhasebe

Üvey evlat muhasebe
 

Şirketlerde hepimiz biliyoruz departman departman ayrımlar vardır..

Peki biliyor musunuz şirketin en sevilmeyen departmanın neresi olduğunu.. Ben söyleyeyim sizlere. Muhasebe departmanıdır.

Çünkü tüm departmanlar şirkete para girdisi sağlar, gelir kazandırır. Bir tek Muhasebe departmanı firmaya para harcattırır. Vergi çıkartır, ödemeler yaptırır, masraf çıkartır. Bu sebepten firma sahipleri muhasebeyi ve çalışanlarını pek sevmez ve diğer departmanların çalışanlarına verdikleri değer ve kazançlarına göre daha azdır.

Muhasebe departmanlarının şirket içi konumlarına hiç dikkat ettiniz mi. En arka ,gözden uzak, dğer departmanlara göre daha bakımsız bir bölümdedir. Önem verilmediği için yeterli özen gösterilmez. Üvey evlat muamelesi yapılır.

Pazarlama departmanı şirketlerin en sevilen bölümüdür. Bu departmanlar şirketlerin en gözde yerindedir .Gözönündedir. İlk girişte göze çarpacak bölümdedir. Çünkü bu bölüm ve çalışanları şirket için para kazanma noktasıdır..

Bu durum özel kurumlarda da kamu kurumlarında da aynı zihniyetl uygulanıyor.. Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum bankalarda bile kredi pazarlama grubu ,diğer operasyon servislerine göre daha gözönünde ve daha şıktır.

Bu hikayeyi okuduklarında muhasebenin ve muhasebecinin ne kadar ciddiye alındığını anlaşılacaktır....

Muhasebeciyle bir adam balona binip tepeden şehri şöylee bir izlemek gezmek istemişler.. gitmişler balonun yanına önce adam binmiş.. Orası şurası derken Muhasebeci nin binmesine fırsat olmadan balon havalanmaya başlamış...

Adam telaşlanmış bakmış havalanıyor...

Ne oluyor ,neler oluyor diye bağırmaya başlamış..

Muhasebeci ; Sen bir balonun içindesin, ben aşağıdayım ve balon havalanıyor... demiş

Adam daha bir panikle neler oluyor yardım edin demiş.

Muhasebeci yine sen bir balondasın ben aşağıdayım ve balon daha da havalandı demiş..

Adam ; Eeeee kardeşim sen doğruyu söylüyorsun da ...fakat senin söylediklerin benim hiç bir işime yaramıyor demiş...

Yani muhasebeciler şirketler için herzaman gerçeği söyler, fakat firma yetkililerinin işine gelmez ve yaramaz.. Belki bu yazımı okuyan firma yetkilileri bundan böyle muhasebe departmanlarına ve çalışanlarına yeteri ilgiyi ve özeni gösterirler.

Sevgiler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

her iş yerinde vardır böyle handikaplar.. başarılar dilerim

ece vardar 
 10.11.2006 15:09
 

Merhabalar, Bizi bizden başka kimse anlamaz diye bir söz vardır. İşte muhasebecilerde bu listenin üst sıralarını zorlar. Anlıyorum sizi. Evet ben de muhasebeceyim :) Siz özel ve kamu sektörü dediniz ya üçüncü bir boyutu daha var olayın. Benim serbest çalışanlar daha doğrusu çalışmaya çalışanlar. Sevgili mükelleflerimiz verginin, sigortanın son günü son saatinde ne yapıp ne edip ödeyecek para bulurlarken(hoş artık kendileri ödüyorlar ama buluyırlar sonuçta para) Muhasebe ücretine gelince kırk dereden su getirdikleri yetmiyormuş gibi lafı da yaptığınız iş mi, oturduğunuz yerden para kazanıyorsunuza getiriyorlar utanmadan. Nihayetinde zor zenaat... Allah hepimize kolaylık versin.

Tuzluk 
 22.10.2006 15:03
Cevap :
Katılıyorum :))) iyi bayramlar...  23.10.2006 6:35
 

Diyince insanlar on yargılı yaklasıyor bende muhasebe departmanında calsan biri olarak yazdıklarına katılmamak elde deyıl bızı sevmeyenler tek bısey hatırlatmak ıstıyorum acaba maaslarını pazarlama bolumunden mı alıyorlar veya hesaplamalarını onlarmı yapıyor? bu arada en ıyı muhasebeci en az vergi çıkaran muhasebecidir. boyle yanlıs bır yargı Saygılarımla

Lestatazalin 
 19.10.2006 21:53
Cevap :
Bu düşüncemde haklı olduğumu gördükçe seviniyorum...tşk.ler.  20.10.2006 10:54
 

bugün bu siiri aldım bir arkadasimdan sizin yazınızı okuyunca paylaşayım dedim :) sevgiyle Muhasebecinin siiri Beynimi aktife, Yüregimi pasife aldim. Tutkularimi, vadesi geçmis ertelenmis Diger Yükümlülüklere. Düslerimi, sayim ve tesellüm fazlalarina. Düsüncelerime reeskont uyguladim. Korkularimi geçmis yillar zararlarina, Kaygilarimi gelecek yillara ait Gider tahakkuklarina. Aliskanliklarimi, borç ve gider karsiliklarina. Dostlarimi özkaynaklara yazdim. Dostluklarimin bitenini Birikmis amortismanlara. Seni hiçbir hesaba yazamadim. O kadar hesapsiz ve kitapsizsin ki Beynimle yüregim arasinda Virman yapip duruyorum

güne_bakan(Nazenin yavrusu) 
 19.10.2006 15:39
Cevap :
:)))))))))))) süper bir şiir bayıldım. bitim.....Bir muhasebecinin aşk şiiri anca bu kadar güzel olabilir......teşekkürler ve sevgiler..  19.10.2006 17:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3737
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster