Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '08

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
1499
 

Var mısın yok musun?

Var mısın yok musun?
 

Var mısın yok musun, tanrım neredesin!
Naciye teyze Konyalı; Mevlana toprağından. İçi dışı bir saflıkta; inançlı ve nur yüzlü. Engelli Melike umut doldurulmuş bir yürek taşımakta. Genç, iri gözlü fakat kötürüm bir ceylan. Yaşamın tam da koşa zıplaya tadını çıkaracak gencecik bir güzel kızımız. Seyirciler ve yarışmacı arkadaşları dualarıyla, "pozitif enerjileriyle" onu desteklemekteler. Televizyon başındaki seyirciler de kazanmasını tanrıdan canı gönülden istemekteler.

Sanki bu yarışmada adalet varmış gibi; sanki insan üstüne düşeni yapmış bitirmiş gibi eller açılmış gökten para beklenmekte. Her şey yerli yerinde; Hadi Tanrım güldür şu güzel kızının yüzünü! Şans ite kaka 50 bin YTL getirdiğinde ne yarışmacı, ne yarışmacı arkadaşları, ne de seyirci parayı kabul etme yanlısı oldu. Sanki kazanması mutlaktı; sanki tanrı sevincin dozunu yükseltmek için son turu beklemişti. Bir 250, bir 200 bin YTL kalmıştı; diğer ikisi değersiz. İki seçenek sonra ödül 200 bin olabilirdi; o olmasa da bir kırmızı ile finale kalındığında ödül hatırı sayılır miktarda artacaktı. Bu kadar "pozitif enerji" ve duaların karşısında, hele engelli Melike'nin masumiyeti önünde mümkünü yok iki kırmızı çıkmazdı. Yarışmacı "yokum" dediğinde herkes coşkuyla salonu alkıştan inletti.

Sonunda beklenen umut hüsrana dönüştü. Elli bin gitti, 5 bine evet dendi. Herkes yıkıldı; Naciye teyzenin suratı resmen karardı; yarışmacı arkadaşlar hüngür hüngür ağlamaya başladılar; seyirci sıralarından çıt çıkmadı. Ve 5 bin liralık teklif için Melike, "alalım artık; ne kadar kadersiz olduğumu görmüş oldum" dedi...

Kimseden çıt çıkmadı. Kimse ne tanrıya ne kendine kızdı. Herkes gözyaşı döktü. Herkes gözyaşını kendisi sildi. Kimse 50 bini neye güvenerek geri çevirdiğini düşünmedi. Kutuların içinde yazanın değişmesi için tanrıdan başkasına güvenilebilir miydi? Ama tanrı "ben atılmış zarlara elimi sürmem" dedi. Ben duydum; ama inanın "var mısın yok musun" yarışmacıları ve de hatta seyircisinden bir duyan olduğunu duymadım. Onlar Tanrı'yı rahatsız etmeye devam edecekler.

Hadi diyeyim iyi bir para için şans denendi, risk alındı. İyi de, engelli Melike ne olacak? Onun için de oturup ağlamak yeterli mi olacak? Hangi sorumlu vicdan duygusu 50 bin lirayı geri çevirmesini istenmişti? Yoksa ortada sorumlu vicdan falan yoktu da, her şey gösteri için mi yapılıyordu? Madem ki kutu açan yarışmacı adayları devam etmesini şiddetle telkin etmişlerdi, kaybetmeye neden ortak olmuyorlardı? Neden her yarışmacı sırası geldiğinde kazanacağı paranın yüzde onunu Melike için ayırmayı teklif edemedi?

Faydanız dokunmuyorsa, bari zarar ihtimali olan öğütlerinizi kendinize saklayın. Hesabı ödemeyecekseniz garsondan en büyük istakozu istemeyin...

(Muharrem Soyek)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu kadar ucuz bir programda yaşananlar bu kadar güzel anlatılır herhalde..

Erdem SOYEK 
 03.11.2008 23:13
Cevap :
Bu tamamlayıcı yorumdan memnun oldum.  04.11.2008 12:05
 

Yok, anladım ama şunu demek istedim; bir şekilde o programa çıkmış olmanın engelli kız için umut kırıcı bir sonuç alma ihtimali de vardı ve öyle oldu. Kaş yapayım derken göz çıkardılar. Keşke hiç tercih edilmemiş olsaydı. O yarışma programı kimsenin elinden tutmuyor ne de olsa, ne çıkarsa bahtına...

Prometeus 
 10.10.2008 11:47
 

Bence, kaybetme riskini göze alamayacak kadar hayati bir ihtiyacı olan insanların o programa umut bağlamaları yanlış. Kızın tüm dünyası yıkıldı. Moralini de yitirdi, kaderine küstü. Engelli ya da zor durumdaki insanlar için yardım eli uzatılabilecek programlar tercih edilmeli.

Prometeus 
 09.10.2008 19:55
Cevap :
Galiba bir yanlış anlamaya düşmüşsünüz. Programı tercih eden engelli kız değil; program engelli kızı tercih etti.  09.10.2008 23:27
 

Hep daha fazlasına göz dikerler hemde çalışmadan gayret göstermeden olmayıncada sonu hüsran. Bneca başı hüsran bu durumların. İnsani duygular bu derece ayağa düşürülmemeli. Yüreğine sağlık. Saygılarımla..

Güher 
 07.10.2008 11:24
Cevap :
Güzel! Anlaşılmış olmanın keyfini veren bir yorum olmuş.  07.10.2008 13:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 367
Toplam yorum
: 2809
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1689
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster