Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '07

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
537
 

Windows Vista ve biz..!

Windows Vista ve biz..!
 

ALLAH'a şükür tevellütümüz yetiyor; eski komut satırlı DOS günlerimizi şu an gibi hatırlıyorum. Öyle arka arkaya komutlar yazmak, dosyaları bir yerden alıp diğer bir noktaya taşımak, dosya isimlerini değiştirmek, disk bölümlemek öyle her baba yiğidin harcı sayılmazdı. Şimdiki gibi sürekle-bırak gibi basit metotlarla bu işin gün gelip böyle yapılacağı söylense o an çok az kişi buna inanırdı.

DOS' lu günleri Windows' lu günler takip etti. Benim bilgisayar kullanmaya başladığım dönemde Windows 3.1 revaçtaydı. Onu Windows 3.11 for Workgroups izledi. Windows'u disklerden kurduğumuz günlerde daha dün gibi hafızamda. Sonra Microsoft' un bombası Windows95 geldi. İlk defa Microsoft tamamen grafik arayüze sahip bir işletim sistemiyle ortaya çıktı. Hatırlıyorum Windows95' in reklamlarının ayyuka çıktığı dönemde kiracımız olan berber abimiz:

-Beşir, ben de alayım mı şu Windows95' ten. Ne dersin..!

demişti. Yani abartı o derecedeydi. Ama aslını söylemek gerekirse Windows95 pek çok kullanıcının bilgisayar kullanma alışkanlığını değiştirdi. Onu Windows98 ve Windows2000 izledi. Ama Microsoft asıl hamleyi WindowsXP ile yaptı. XP işletim sistemiyle Microsoft işlevsellikle görselliği yanyana sunmayı büyük oranda başardı. Ancak XP' de taşların yerine oturması birkaç yılı buldu. Son 5 yıldır da XP birçok kişinin bilgisayarında hayatına devam ediyor.

Daha XP' nin açıkları giderilip daha güvenli hale getirilmeye çalışılırken Microsoft LongHorn kod adıyla yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladığını duyurmuştu bile. Zaman içinde adı değişen bu işletim sistemi Microsoft Vista olarak piyasaya yakın zaman önce çıktı.

Microsoft' un diğer işletim sistemlerini 2000 ve XP gibi piyasaya sürdüğü dönemde de bu ürünlerle ilgili pek çok yazıyı ve görüşü okumuştum. Ancak bu sefer şunu farkettim ki ilk defa birçok uzman Microsoft' un bir ürünü hakkında ağırlığı olumlu şeyler söylüyor. Microsoft bu sefer bazı şeyleri daha iyi yapmış ve işi sıkı tutmuş gözüküyor. Zaten geliştirme esnasında binlerce insanla anketler yapılıp onların düşüncelerinin işletim sisteminin temelini oluşturması da bunun iyi bir açıklaması.

Micrsoft Vista için söylenen iyi şeylerin yanında bir gerçek var ki o da her yeni işletim sisteminin daha iyi bir donanım istediği prensibinin burada da bozulmaması. Eğer Vista' nın Aero adı verilen grafik arayüzünün tüm nimetlerinden yararlanmak istiyorsanız Pentium 4 3.x veya Mobile Serisi Centrino 1.6 veya Duo, Duo 2 gibi bir işlemciyle, en az 1GB RAM' e, minimum 128MB belleğe sahip iyi bir ekran kartına ve bolca disk alanına sahip olan bir sisteme sahip olmalısınız. Vista' nın kurulumunun 10GB civarı bir yer tuttuğunu söylersem zannederim tablo biraz daha netleşir.

Eskiden işletim sisteminizi "Ben beklerim arkadaş, ne acelem var..!" prensibinden hareketle düşük donanımlı bir bilgisayara kurabilirdiniz. Ancak Vista' da durum biraz farklı. Vista kurulum yapılırken önce sisteminize bir gözatıyor. Eğer dişine değen bir sistem değilse kendini grafik tarafı zayıflatılmış haliyle kurduruyor. Yani beklemeye razı olmak da yetmiyor. Vista' nın sundukları sadece gelişmiş grafik arayüzle sınırlı kalmıyor. Daha fazla güvenlik, hızlı dosya erişimleri ve hızlı arama fonksiyonları, daha stabil bir çalışma vb.. pek çok artıyı da beraberinde getiriyor. Ve son cümle çok önemli.

"İlk defa bir Microsoft işletim sistemi herhangi bir 3.parti yani ilave yazılımlara gerek duyurmadan tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor."

Bu cümleyi pek çok kişiden duydum veya okudum. Bu kadar çok kişi yanılmış olamaz diye düşünüyorum. Anlaşılan Bill Gates bu sefer iyi iş çıkardı.

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günaydın,işte yine benim,önce teşekkür ederim,yardımlarınız için,sizin vaktinizi alıyorum. Aslında benim DVD ile pek işim olmaz,sadece izlemek için kullanabilirim,yani vcd ve dvd yi.Başka bir şey yapabileceğimi sanmıyorum.Bazen cd ye bir şeyler kaydediyorum,ama dvd player yok bu bilgisayarımda. Web cam var Philips güzel bir şey dahili mikrofonlu. Ama dizüstünü yazlığa,şehir dışına giderken götüreceğim için,web cam üstünde olursa daha derli toplu olur.Çünkü adsl modem falan da taşımam gerekecek,taşınırken fazla alet olmasın istiyorum.Mevcut modemimi kullanabileceğim sanırım,değil mi? Fiyat olarak aslında 1.5 milyarı geçmesin istiyorum,eski TL. Toshibada biraz zor gibi değil mi? Burada Teknosada baktım genellikle 1.5 milyarın biraz üstü,piyasadki diğer bilgisayarcılara bakmadım,garantisi,servisi iyi olsun istiyorum,güven çok önemli biliyorsunuz. Size güzel ve kolay bir gün diliyorum.Sağlıcakla kalınız.

DİNOZOR 
 02.03.2007 8:34
Cevap :
Sizin için şöyle bir gezindim. Sizin verebileceğiniz paraya alabileceğiniz en iyi donanımlı dizüstünü aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Datron bildik bir markadır ve kullanan arkadaşlarım oldukça mutlu. Hoşcakalın.. http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=300&productid=bd70542  02.03.2007 14:02
 

Bir kaç soru daha:çift katmanlı demek,çift çekirdek demek mi? Bir de web cam üstünde olsun mu? Olursa iyi olur mu? Toshiba düşünüyorum,bir model öneriri misiniz,beni istediğim özellikler uygun olarak. Size kolay gelsin,sağlıcakla kalınız. Çok rahatsız ettm snırım özür dilerim,ama benim için çok önemli de...:)

DİNOZOR 
 01.03.2007 15:58
Cevap :
Selamlar, çift katman demek DVD yazıcının DVD üzerine verileri 2 katman olarak yazabilmesi demektir ki bu da 8.5GB' lik disklere yazabilirsiniz anlamına gelir. Yani çift işlemci ile ilgili değil. Bu tabir DVD yazıcı ile ilgili. Çift işlemci Core Duo veya Core2 Duo diye karşınıza çıkar sizim tabirinizle bilgisayarın beyni diyebilirsiniz. Dizüstün PC' de webcamın hazır olması iyidir. Ancak webcam olması özel bir tercih nedeni değildir. düşündüğünüz fiyatı bilmediğim için model seçiminde direkt yardımcı olamıyorum. Düşündüğünüz modelleri bana bildirirseniz ben fikrimi söyleyebilirim. Hoşcakalın..!  01.03.2007 21:11
 

Merhaba yazdıklarınız okuyunca,belki bana yardımcı olursunuz diye düşündüm.Yeni ve ilk "dizüstü" bilgisayarımı alacağım. Evde kullanıyorum,herhangi bir mesleki kullnmam yok,olmayacak ta. Ama hızlı,olsun fotoğraflarım var çok,yazılarım var yine öyle,onun için kapasitesi geniş olsun gibi tercihlerim var. Sürekli yenilemediğim için,sağlam dayanıklı olsun istiyorum. Bana bir tavsiyeniz olur mu acaba? Saygılarımla,sağlıcakla kalınız...

DİNOZOR 
 01.03.2007 13:46
Cevap :
Selamlar, taleplerinize bakılırsa Intel Duo işlemciye sahip 512MB hafızalı, 60-80GD disk alanına ve Çift katmanlı bir DVD yazıcıya bir dizüstü işinizi rahatlıkla görür. Bilgisayarın ekran kartının tümleşik değil de aynı olmasına ve az 128MB(Vista için) olmasına dikkat edin. Marka tercihine gelince herkesin takdiri kendinindir karışamam ama ben bir Dell kullanıcısıyım. Bazen bilgisayarım 3-4 gün 24 saat açık kalıp internetten birşeyler indiriyor. Hiç kilitkendiğini görmedim. Mekanik olarak da çok sağlam aletler. Klavye üzerindeki yazıların veya kasanın boyasının slindiği vb.. şeyleri pek görmedim. Ancak başka güzel tercihler de olabilir. Toshiba, HP, Packard Bell de tercihler arasında olabilir. İyi Çalışmalar..  01.03.2007 15:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3176
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster