Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
697
 

Ya aşk ya evlilik

Ya aşk ya evlilik
 

Alıntı


Evlilik aşkı öldürür mü? ortak bir fikre varılıp, karar verilemeyecek bir konu. Aşk ve evlilik gibi her insanın kendine ait bir tanımı olan iki olguyu birarada düşünmek oldukça zor. Herkesin kendine göre bir aşk ve hayallerini kurduğu bir evlilik tanımı var. Çoğunlukla bu iki hayal birbirine zıttır.

Aşk, adı üstünde bir aşkınlık ve taşkınlık halidir. İnsanın kendi benliğinden çıkıp yeni bir ben olması halidir. Aşk bir anlamda kendini arayıştır; başkasının gözünde kendini yeniden görüp, yeni bir ben oluşturma çabasıdır. Aşkın heyecanı da buradan gelir zaten. Aşkın diğer kişi ile bir alakası yoktur. O sadece bir aynadır.

Evlilik; iki kişinin duygularının dışında, akıl ve mantıkla yürütmesi gereken, kendine has kuralları ve sorumlulukları olan resmi bir kurumdur.

İnsanın aşık olduğu kişi ile bu kurumu yürütmesi oldukça zordur. Zira aşkın tanımında da söylediğim gibi aşkın diğer kişi ile hiç bir alakası yoktur.

Aşk ile evlilik; birarada olmak isteyen ama bir türlü anlaşamayan iki sevgili gibidir. Uzaktayken birbirlerini özelerler ama bir araya gelince birbirilerini tüketirler. Bu durumda yapmaları gereken, birbirlerine zarar vermemek için "biz ayrı dünyaların insanlarıyız" diyerek ayrılmalırıdır.

Ya aşk ya evlilik..

İnsanın evli ve mutlu olması için, ya aşkı başka şeylere yönlendirmesini, ya hayatından çıkarmasını ya da o aşk duygusunu ilahi aşkta bulmayı öğrenmesi gerekiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazın çok hoş, belkide aşk ve evlilikle alakalı okuduğum en güzel yazı:) Bi yandan tebessüm ettim okurken bi yandanda üzüldüm,çünkü aşiğim ve evlenmeye karar verdik:))

sezen tan 
 10.08.2010 14:02
Cevap :
Çok teşekkür ederim..Umarım ben yanılıyorumdur ve siz hep çok aşık olarak çok mutlu bir evlilik hayatı yaşarsınız..Allah mesut etsin, sevgiler..  11.08.2010 18:22
 

Aşka inanmıyorum, inananlara da bundan bahsetmiyorum...Damsız yaptı dünya beni, evde oturmaya razıyım ben...

Suret 
 03.08.2010 11:36
Cevap :
Bir insanın başka bir insana aşık olabileceğine inanmıyorum ben de :)) Bu durumda da evde oturmak düşüyor payımıza:))) Selamlar..  03.08.2010 17:25
 

Evlilik bir ortaklık. Sevgi, saygı çokca da sabrın yer alması gerektiği bir ortaklık. Aşk ise coşkulu duygularla gözünü kör eden hormonal bir duygu yoğunluğu... Aşkda sabır yoktur, aşık insanın gözleri de kördür hiç bir şeyi göremez :) Evlilikde ise gözlerinin faltaşı gibi açık olması lazım. Barınamaz ikisi bir yerde haklısın :)

A.Nilgün Aktaş 
 02.08.2010 11:53
Cevap :
Mecazi aşklarla oyalanmayıp ilahi aşka geçmek lazım artık:)) Sevgilerimle..  02.08.2010 17:35
 

Aşk, bana göre de, tek kişiliktir. Aslında evlilik aşkı öldürmüyor . İnsan sürekli âşık durumunda olamaz…bünyesi buna dayanamaz, doğası öyle programlanmış.Bizim sağlığımız için, aşk kendiliğinden boyut değiştiriyor sadece . Yoksa ne çalışabiliriz ne çocuk yetiştirilebiliriz. Âşık bir insanın ayakları yere basmıyor.Âşık olduğunuz kişiyle yuva kurarsınız ve o doğru kişiyse, aşk zamanla arkadaşlığa dönüşüyor ortak bir amaç uğuruna. Benim bu konuda düşüncelerim böyle...Sevgilerimle.

Gül AYAN 
 01.08.2010 16:48
Cevap :
Teşekkür ederim. Evli olmadığım için evlilik konusunda ahkam kesemem ama aşık olduğum birisi ile evlenmeyi de hiç düşünmedim:)) En azından yaşadığım aşk duygusu ile evliliğin yürümeyeceğini bilecek kadar aklım başımda sanırım:)) Yorum ve katkınız için teşekkürler, sevgilerimle,,  01.08.2010 23:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2352
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster