Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
689
 

Yağmur

Yağmur
 

camın buğusunu elleriyle silmeden önce..


Başını her zaman oldugu gibi yine pencerenin camına dayamıştı. Gözyaşları özgürlüğe kavuşmak için alabildiğine baskı yapıyordu. Gözleri içlerine bir avuç kum atılmış gibi cayır cayır yanıyordu ve kıpkırmızıydı.

Üşüyordu, içerisi çok sıcak değildi.. Sonbahar geldi artık" dedi sonbahara yakışır bir ses tonuyla.. sonra nefesiyle cama doğru üfledi birkaç kez "hohhhh ! " diye... hafifçe gülümsedi:)
<ı>
İçindeki sıcaklık camdaydı artık.

Camın buğusunu ellleriyle silmeden önce çocukluğundaki gibi buğunun üzerine önce adını yazdı, sonra küçük bir kalp çizdi ve kalbin üzerine ok işareti yaptı.. sonra dumanı tüten küçük bir ev çizdi.. ev resmini çizmeyi her zaman çok sevmişti. Hep aynı modeldi.

Küçük bir evdi bu ve evin büyük bir bahçesi ve tahtalardan avlusu vardı. Cama tekrar hohlasa bile olma(z)dı çünkü; tekrar tekrar yapılıp bozulan şeylerde olduğu gibi camdaki buğuyu tekrar oluşturama(z)dı. Bunun için başkaca bir şey çizemedi.

Bu ilişkilerde de böyleydi hayatın içinde herşeyde olduğu gibi,
<ı>
Hayat yap- boz tahtası değildi.

Dışarıda yağmur alabildiğine yağıyordu..

Karşıdan gelip geçen insanları, ağaçların altındaki hareketliği izlemeye başladı gözleri. Sonra bahçedeki küçük su birikintilerini.. yağmur sularının suyun üzerine düşerek oluşturdugu küçük yuvarlak halkaları izledi sonra.

Yağmurdan ıslanarak koyu bir renk almış avlunun tahtalarına baktı. Babası yapmıştı bu tahta avluyu zamanında, kendisi de yardım etmişti. Elllerindeki çivileri vermişti babasına tek tek.. tek, tek sabırla dizmişlerdi bu tahtaları evin etrafına "babamın alın teri gibi" dedi camdan aşağılara kadar süzülen yağmur damlalarına.

Ağaçların yere bıraktığı ölü yapraklara.. kaldırım kenarlarına park edilmiş arabalara, evlerin çatılarındaki yağmurdan pırıl pırıl olmuş yıkanmış kırmızı kiremitlere.. usul usul acele etmeden gezdirdi bakışlarını.

Herşey yıkanmış.. herşey temizlenmişti.. tek kuru bir yer kalmamıştı. Yağmuru bunun için seviyordu işte ! Onun için yağmur bir yenilenişti,direnişti.

Sustu; öylece baktı bir süre aşağılara.

Sonra ister istemez kıkırdadı güldü kendi kendine :) yağmurdan kaçışan, koşuşan insanlara.

İnsanlar neden korkar ki yağmurdan, neden koştururlar deli gibi, neden kaçarlar telaşla evlerin içlerine saçak altlarına? neden saklanırlar?

Beklerler ve kaçarlar... komik... nedir bu manasız davranışın sebebi anlamam hiç !

<ı>**Hayat;
Kaçıp kovalamaca mıdır hep?
neden hem kovalar, hem de kaçar insan?
Bilmez midir bazı şeylerin geri dönüşümü yoktur..
Olur a;
bazen; beklediğin gider de gelmeyiverir..
Olur a; terkediverir.

Camdaki yağmur damlalarının akışı gibiydi gözyaşları. Usul usul.. akacagı yolu şaşırmadan çenesinden aşağıya
Aktı
Gitti...

"Ne kadar çok yaş akarmış meğer gözlerimden, dedi. gülümsedi sonra.
Ağ la ya bil diği ne ilk kez sevindi.
<ı>
*Ne kadar çok ağlardın sen,
Şaşardın bana gözlerim hep kupkuru diye.
Bak ! bak işte ben de ağlıyorum.
Hem gözyaşlarım seninkilerden bile daha çok bak!
Ama merak etme, susacagım..
Kimselere göstermeyecegim gözyaşlarımı.
Yine kimse görmeyecek beni ağlarken..
Başımı hep dimdik tutacağım..
<ı>
Kapanmayacak, uyuşmayacak tek yürek yaram !
Sonsuza dek seni içimde saklayacağım !... *Kadın içeride, gök dışarıda ağlıyordu..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne çok yakışır sana ; toprak-yağmur ve başak...harika bir yağmur yazısı, yağmur sonrası toprak kokuları doldu odamın içine...Yağmuruma sevgiyle

Neşe İleri 
 13.10.2008 14:30
Cevap :
sevgimle Neşe:))) teşekkürler..  13.10.2008 14:35
 

yağdığında bir hüzün dalgası kaplar içimi ,gözyaşlarım durmaz akar sen demişleyin yollarını bilirler artık tarife gerek yok...Nasrettin Hocanın bir fıkrası geldi aklıma ;Hoca koşuyormuş yağan yağmurdan ıslanmamak için.Hocayı gören muzip biri seslenir;Hocam niye kaçıyorsun rahmet (yağmur) den.Hoca hazırcevap '' ben rahmetten kaçmıyorum günah olmasın diye üzerine basmamak için koşuyorum'' demiş..sevgiler..

Tunay 
 11.10.2008 22:47
Cevap :
:)))) güzel bir fıkraydı:)) demek ki herkes günah olmasın diye üzerine basmamak için koşuşuyorlar yagmurda.. çok gülümsedim bu sabah teşekkür ederim sevgilerimle.  12.10.2008 13:29
 

Nasıl da... Nasıl da daldım hüzün kokan çetrefilli anılara. Yapma! Yapma bunu bana...

Ayrıntıda gezinmek 
 10.10.2008 2:22
Cevap :
yagmur mu yagdı Aynurum? ben daha çok yagmurda olurum öyle..  10.10.2008 14:30
 

Yağmurun tadını bilen ve onu yağarken iliklerine kadar hissedebilen insanlara karşı her zaman saygı ve sempati duymuşumdur. Hele yağmurun içine işleyişi sonrası insanın ruhunda hissettiği arınma hissi bence insan olarak hissedilebilecek en büyük keyiflerden birisi bence. Yağmurun yağmasına eşdeğer olarak algılanılan ağlamak da insanın ruhunda tıpkı yağmurun yağması gibi bir his uyandırır.Bunun tam karşılığı sanırım 'arınma hissi'!!??? Ancak nedense toplum bu güzel duygu ve hissi yaşamayı kadınlara hak görürken, erkelere hep bunu ayıp olarak dayatmış .Oysa ben bu güzeliği yaşamanın kadınların tekelinde olmasına şiddet ile karşıyım ve güzel şeyleri yaşamanın kadınlar kadar erkeklerin de hakkı olduğunu düşünüyorum!!? Yağmuru bu kadar güzel anlatan bir yazı çıkardığınız için de elinize ve yüreğinize sağlık,keyif ile okudum.

ET 
 05.10.2008 14:50
Cevap :
ağlamayı erkeklere çok yakıştırırım ben... gerçek ve çocuk yüzlerinin ortaya çıkmasına neden olur ve çok masumane görünürler.. eski bir sözdür " erkekler ağlamaz" derler de.. ağlarlar.. hem de çok güzel ağlarlar:))) ama bunu bazı kadınlar gibi silah olarak kullanmazlar içlerinden geldiği zaman ağlarlar.. sizi yeniden görmek güzeldi :)).. teşekkürlerimle. selamlar.  06.10.2008 15:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 4719
Toplam mesaj
: 557
Ort. okunma sayısı
: 1377
Kayıt tarihi
: 29.10.06
 
 

"Ben; hiç yalnız kalmadım... Kalabalık bi ailede yere atılan yataklarda Yan yana, baş başa, el el..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster