Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
4203
 

Yaşam melodisinin sol anahtarını kaybetmek

Yaşam melodisinin sol anahtarını kaybetmek
 

Bilmeyen yok gibidir, müzik dilinde sol anahtarı olarak bilinen solfej anahtarı, melodiyi okunabilir kılan, notanın değerini ortaya çıkaran önemli bir araçtır. Müzisyen, başlayacağı ve devam edeceği notaları onunla belirler. Sol anahtarı ile sistematik anlamda profesyonel bir melodiye başlar. Bu sayede hem müziği ve ritmi dinlenir hale getirir hem de diğer müzisyenlerle birlikte farklı bir ahenk oluşturur. Kısaca bu anahtar müzik için önemli bir yere sahiptir.

Bence, bir melodi için sol anahtarının önemi ne ise yaşam için de kendine güven duymanın önemi odur. Kendine duyduğu güven ile yaşama “ben de varım” der insan. Kendine duyduğu güven ile başlar ve bu güven ile yoluna devam eder. Tıpkı bir melodi gibi, düzeni vardır insanın ve bu düzeni dengede tutan sol anahtarı kendine duyduğu güvendir.

Ne zaman dengenin bozulacağı bir durum söz konusu olsa, o zaman aynanın karşısına geçip “mucuk” diye öper kendini kendine güvenen, dolayısı ile de kendini seven insan.

Bence, bir melodi için sol anahtarının önemi ne ise insan için de kendini sevmenin önemi odur. Kendini sevdiğin sürece ayaklarının üzerinde dimdik durabilir ve kime, ne zaman, neden “Hayır” demek zorunda olduğunu somutlaştırabilirsin.

Bence, bir melodi için sol anahtarının önemi ne ise ilişkiler içerisinde dosdoğru olmanın önemi odur. “Hayır”a evet diyerek kendine duymadığı güveni başkalarının kendine göstermesini arzuladığı sevgiyle dengelemeye çalışanın yaşamı hüzünlü bir melodiden başka bir şey değildir.

Yaşamlarımızın orkestrasını yönetirken melodinin notalarını doğru anahtardan başlatabilmek dileğimle…

Sinan ÇAĞIRAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1567
Kayıt tarihi
: 16.10.07
 
 

Hacettepe Üniversitesi PDR Anabilim Dalı 2001 mezunu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster