Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
32531
 

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek / Leo Buscaglia

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek / Leo Buscaglia
 

***Yaşamak-Sevmek***


"İdeal Öğretmen, öğrencisinin geçmesini istediği bir köprü olma işlevini üstlenen ve öğrencisinin bu köprüden geçmesine yardımcı olduktan sonra sevinç ve çoşkuyla çöküp aradan çekilerek öğrencisini kendi köprüsünü kurmak için yüreklendiren öğretmendir. " diyor Yunan Edebiyatı'nın tanınmış yazarı Nicos Kazancakis.

Biliyorum bu kitap, size biraz modası geçmiş gelecektir, gerçi kitapların asla modası geçmez! Benim dediğim içerik açısından. Kişisel gelişim kitaplarının ilklerinden biri; hani edebi değeri olmayan, ama çok satan kitaplar ve çok okunan yazarlar arasına girenlerden bir örnek.. Eğitimci-yazar Leo Buscaglia'nın Türkçe'ye çevrilen ilk eseri :

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek.

Yazarın çeşitli konferanslarda yaptığı konuşmalardan derlemelerini ve kendi deneyimlerini aktarmak için yazdığı bir kitap. Edinebilirseniz, okumanızı öneririm. Hayata farklı bir pencereden bakacaksınız ve bugüne dek kapalı olan kapılarınızı sonuna dek açacaksınız!

Kitabı okuyalı hayli zaman geçti. Ama bilgiler ve belgeler taze. Ajandam sağolsun.


Okuduğum Tarih: 15- 22 Şubat 2000

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek- Leo Buscaglia

Çeviren : Nesrin Kasap

İnkılap Kitabevi-1985 (İlkbasım-1982)

Ajandama Düştüğüm Not:

Severek okuduğum bir kitap, özellikle öğretmen-öğrenci ve veli ilişkilerinde ışık tutabilecek güzel örnekler var. Tüm kişisel gelişim kitaplarında olduğu gibi, somut örneklerle öyküler anlatılıyor ve büyükanneler-büyükbabalar gibi aile büyüklerinden örnekler veriliyor. Okumanızı öneririm...


Kitaptan Alıntılar:

*Bugüne dek, bir insanın bir başka insana herhangi bir şey öğretmiş olduğuna inanmıyorum. Öğretme uğraşının yararından kuşkuluyum. Bildiğim tek şey, öğrenme isteği duyan kişinin öğreneceğidir. Öğretmen de, belki bir yardımcı, öğrenici kişinin önüne bütün yemekleri koyup, ne güzel çoşku verici olduklarını anlattıktan sonra, öğrencinin bunları yemesini dileyen bir yardımcı kişi olabilir. (s.14)

*Yaşam bir ziyafet sofrasıdır, ama kimi kahrolası yemekler insanı açlıktan öldürür. (s.14)

*Eğitimin özü, belki de, beyinlere bilgi yığmak değil, bireyin kendi benzersizliğini anlamasına yardımcı olup bunu nasıl geliştireceğini öğretmek ve sonra başkalarıyla nasıl paylaşacağını göstermektir. (s.19)

*Yuva, kapısına gittiğinizde sizi içeri almaları gereken bir yerdir. (s.66)

*Sahip olduğunuz tek araç bir çekiç ise, her şeyi bir çivi olarak görmeye başlarsınız. (s. 107)

*Melek olarak uyanıyor, ama sonra, günboyu güvenlik arayışı içinde koşuşturduğumuz için, şeytan olarak uykuya dalıyoruz. (Budist atasözü) (s.120)

*Meşe ve selvi ağaçları birbirlerinin gölgesinde büyümezler. Hiçbir zaman bir başkasının gölgesinde büyümeyin.

*****

Gülmek; "SAF" denme riskini göze almaktır.

Ağlamak ise; "DUYGUSAL" görünme riskini...

Birine yakınlaşmak; "KENDİNİ KAPTIRMA" riskini,

Duygularını açmak; "KENDİNİ ORTAYA KOYMA" riskini,

Hayalleri ve düşünceleri sergilemek ise;

"ONLARI BAŞKASINA KAPTIRMA" riskini göze almaktır.

Sevmek; "KARŞILIK GÖREMEME" riskini...

Yaşamak ise; "ÖLME" riskini göze almaktır.

Umutlanmak; "HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMA" riskini

Çabalamak ise; "BAŞARISIZ OLMA" riskini göze almaktır...


Ama riskler yaşanmalıdır, çünkü; hayatımızın en büyük riski hiç risk almamaktır. Hiç risk almayan kişi, belki acı ve üzüntülerden korunabilir ama büyüyemez, sevemez, değişemez, hissedemez, öğrenemez. Garanti arayışlarıyla zincirlenmiş bir köle olarak yaşarken, bedelini; özgürlüğünü kaybederek öder. Sadece; riski göze alabilen kişi hürdür.


Leo F.Buscaglia

İngilizceden çeviren: Nur Coşan

Şiir alıntıdır:
http://dagarcik.balca.net/dagarcik10099.aspx

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir kitap ben de yıllar önce okumuştum bu kitabı halen kullanırım yeri geldikçe... Yararlı bu yaklaşımınız için sizi kutlarım. Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 01.09.2013 23:45
Cevap :
Teşekkürler, cevap bir hayli geç geldi.Kusuruma bakmayın!  19.04.2015 18:40
 

Yine eskilerden harika bir kitap tanıtmışsınız, emeğinize sağlık. Herkesin mutlaka okuması gereken bir başucu kitabıdır "Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek". Sevgiler, selamlar.

A.Nilgün Aktaş 
 28.02.2012 11:56
 

Tam intiharın eşiğinde hiç umulmadık biyerden birilerinin çıkıp engel olduğunu hep flimlerde görmüştüm ... Uzun süredir Paristeki en professionel cerrahlar bile, psikologlar, ailem, arkadaşlarım da dahil her ne yapsalarda tekrardan gülmemi sağlıyamiolardı. Taki İzmire geldikten bir ay sonra hastaneye doktordan yeşil reçete almaya gittiğimde orada görevde olan bir başhekimle ayak üstü ilaç hakkında konuşurken laf lafı açtıkça konu okumaya geldiğinde bu kitabı okumamı tavsiye etti. İsmini şuan hatırlıyamadığım o mükemmel insana çok teşekkür ediorum çünkü onun vesilesiyle ve bu kitap sayesinde "hayatı yeniden sevmeyi öğrendim" kendimi yeniden doğmuş gibi hissediorum :) Fransaya dönmeden muhakkak yanına gidip elini öpücem. Herkese gerçekten okumasını tavsiye ediorum.

merve SAHIN 
 18.12.2009 23:06
Cevap :
Geçmiş olsun, Merveciğim...boşuna dememişler kitap en iyi dosttur, diye...bana da İrwin Yalom kitapları iyi gelmişti sıkıntılı günlerimde...Nietzsche Ağladığında'yı okudun mu? Öneririm...hiçbir derdin kalmaz...selamlar-sevgiler...  20.12.2009 12:01
 

Bu kitabın bende çok özel yeri vardır. 31 yaşındayım sanırım 17 idim okuduğumda. Şimdi geri dönüp baktığımda o bluğ çağımda beni şekillendiren önemli bir yapıtaşı olduğunu görüyorum. Bu kadar bilindiğini bilmiyordum bile. Şimdi tüm gençlere alıp okumalarını tavsiye ederim. Hürmetler.

Mümine Tayan Coşkun 
 07.02.2009 7:15
Cevap :
Teşekkür ederim. Benim okuduğum yıllarda en çok satanlar listesindeydi, önerilmezse kimse tanımıyor tabi ki...Özellikle eğitimcilerin okuması gerek. Selamlar-sevgiler. (Bu arada aramıza hoş geldiniz)  07.02.2009 11:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2038
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster