Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '18

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
98
 

Yaşasın Cumhuriyet!

Yaşasın Cumhuriyet!
 

Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümü kutlu olsun.


Cumhuriyetin 95. Yıldönümü dolayısı ile bir blog yazmak istemiştim. Sosyal medyada dolaşırken bir mesaj haberi dikkatimi çekti. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Cumhuriyet’in 95. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımlamıştı. Okuduğumda ise mesajın içeriğindeki düşüncelerin benzerini yazacağımı fark ettim. Aslı varken de bir daha tekrara düşmemek adına HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın Cumhuriyet ile ilgili mesajını paylaşıyorum:

“Yokluk, yoksulluk, birlik ve dirliği sağlayacak, milleti yeniden motive edecek otoritenin çaresizliği ve ümitsizlik, bütün bu olumsuzluklara rağmen; işgale, parçalanmaya, paylaşılmaya sömürülmeye, esarete Hayır dediler. Tarihin akışını değiştirdiler. Kazandıkları şanlı zafer bütün hain, satılık, korkak ve teslimiyetçileri susturdu. En son Çanakkale’de olduğu gibi, bütün unsurları ile bir araya gelen, bir ve bütün olan bu aziz millet, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tekrar dirilip geri döndü. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, tarihin en haklı ve kutsal savaşını kazanmakla yetinmediler, gerçek kurtuluş için düşmanlarla baş edebilecek kadar güçlü olmak, yoksulluğu, çağ dışılığı, bilgisizliği yenmek, hoşgörüyü hakim kılıp, birliği ve dirliği pekiştirmek, vatandaşlık bilincini yerleştirip, millet olmayı başarmak için Cumhuriyeti kurdular. Onlar; biz başımız dik gezelim, kimsenin kulu kölesi olmayalım, bir daha böyle acılar yaşanmasın diye canlarını hiçe saydılar, ödülleri gelecek nesillerin temiz ve güzel sevgisi ve cennet oldu. Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümünü coşku ile kutlar, milletimizin bekçiliğinde İlelebet payidar olacağına inancımı tekrarlarım. Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile tüm şehit ve gazilerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

Atatürk, “Cumhuriyet’i biz kurduk, O’nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.” demişti. Yükseltmek adına pek bir şey yapamadık koruduk da desek yalan olur ama yine de cumhuriyetin ipine sımsıkı sarılmak zorunda olduğumuz apaçık görünmektedir.

Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümü kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet!

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

En kötü olan da ülke kurtaran ve kuran,hayatlarını hiçe sayıp ülkesine adayan yüksek erdem sahibi o insanlara hiç de yüzleri kızarmadan demediklerini bırakmıyorlar.Başında olduğu diyaneti kuran Ataürk'ü cuma hutbelirine almayan başkanın "Keşke Yunan galip gelseydi"diyen birilerini ziyarete gitmesi gerçekten çok üzücü...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 12.11.2018 17:15
Cevap :
Uluslar kendilerinin düşünce birliğini ve yaşamsal kodlarını olumluya dönüştürmek adına önderler arar, bazı Uluslar ise kendilerine yaşama hakkını özgürlükler içinde sunan yüzyılın dehası önderine çamur atmaktan geri kalmaz. Bu bilinç işidir, Cumhuriyet kurucuları ne yazık ki yeterince Ulus devlet vatandaşı üretemediler Abbas bey dostum, teşekkür ederim, bil mukabele.   13.11.2018 8:52
 

KEŞKE YAŞASIN YERİNE ANLAŞILSIN CUMHURİYET DİYEBİLSEYDİK.. ANLATABİLSEYDİK, ANLAŞILIRDI...OYSA FAŞASIN DEDİK, REMENNİ GİBİ KALDI SANKİ.. İÇİMDEN GEÇEN Mİ? TABİ Kİ YAŞAYACAK..BÎZ VAR OLDUKÇA CUMHURİYETTE VAR OLACAK.

Yalnıztürk 
 09.11.2018 20:04
Cevap :
Cumhuriyeti kuran kurucu kadro, maalesef ona uygun yurttaş yetiştirme konusunda çok başarılı olamadı, bu konuda önderimizin ömrü de yetmedi, daha sonrası ise malum, biz oldukça Cumhuriyet yaşayacak sizin eleştirdiğiniz dileğe benzedi, nesnel koşullar oluşmazsa sonuçta istenilen şekilde olmaz. Ben yine de sloganımı tekrarlıyorum "Yaşasın Cumhuriyet!" selamlar.  12.11.2018 21:28
 

Mesaj gerçekten çok anlamlı, birkaç kez okudum.

Kerim Korkut 
 01.11.2018 5:16
Cevap :
Teşekkür ederim Kerim bey, selamlar.  03.11.2018 16:00
 

Atatürk'ümüze ve Cumhuriyetimize çok şey borçluyuz ama üzgünüm ki yaşananlar ortada.Selam ve sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 29.10.2018 9:51
Cevap :
Vefa bilir insanlar olarak borcumuzu biliyor ve sorumluluğumuzun farkındayız, bu coğrafya çok şey yaşadı hepsi geçecek Şennur, teşekkür ederim, çok sevgilerimle, selamlar.  29.10.2018 17:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 824
Toplam yorum
: 3596
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2523
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster