Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
160
 

Yeni sivil Anayasa Platformu'ndaydım..

Yeni sivil Anayasa Platformu'ndaydım..
 

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan'ın yeğeni, ilerici çağdaş ve aydın Melis hanım ile yanyana aynı masada tartışarak düşüncelerimizi ifade ettik yeni sivil Anayasa Platformu toplantısında bugün diğer altı arkadaş ve moderatörümüz Özge hanımla birlikte.

Sabah 10'da başlayan platform, 18.30'da sona erdi. Zaman zaman mola verdik, çaylarımızı, kahvelerimizi, yemeklerimizi yedik, düşüncelerimizi yuvarlak masada öne çıkarıp tartıştık ve yapılacak yeni Anayasa'ya bireyler olarak destek vermeye çalıştık ve toplantı sonunda, Anayasa gönüllüsü sertifikalarımızı aldık. Ha, bi de 15 Lira harcırah aldık, sivil toplum örgütlerinden gelen konuşmacı arkadaşlar hariç. (Burada biraz ayrımcılık olduğunun altını çizmek isterim)

Anayasa komisyonuna iletilmek üzere, moderatörümüz tarafından söylemlerimiz ve önerilerimiz raporlanıp kayıt altına alındı.

Toplantıda, İfade özgürlüğü, Ekonomik ve sosyal haklar, Birlikte yaşama, Yerel yönetimler, Seçimler ve siyasi partiler, Doğa ve kültürel varlıklar, Devlet-din ilişkileri gibi konular ele alındı.

Yapılacak yeni sivil Anayasa bağlamında ne derece etkili olabileceğimizi bilemiyorum ama herşeyin bir ilki olduğu gibi, geç kalınmış olsa da Anayasa'nın en azından çok sesliliğin kapısının aralanmış olacağını düşünüyorum.

Süreç içerisinde sivil Anayasa'nın Avrupa standardına ulaşacağını diliyor ve inanıyorum.

Demokrasilerde, iktidarlar süreli ve bitimli dir, ancak Anayasalar kalıcı ve de yaşam dinamiği içinde sürekli değişim içinde olmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

*Türkiye değişmeden anayasası değişemez* başlıklı yazımızda görüşlerimi belirttim.Yeni Anayasa"dan umutlu değilim.Bu Anayasa en az halkın %20"sinin beklentilerine cevap veremeyecektir.Bu durum Anayasa"yı yapacak olanların kafa yapısından kaynaklanacaktır.Oyum peşin olarak hayır.

Kerim Korkut 
 07.05.2012 16:26
Cevap :
Yapılacak olan Anayasa, Washington doğrultusunda düzenleneceği için küresel sermaye'ye özgü değişimler veya yenilikler söz konusu olacağını düşünüyorum..Başlangıç için iyi bir gelişme olur diye düşünüyorum..selamlar  07.05.2012 17:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2324
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 447
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster