Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
370
 

Yoksulunuz artık daha yoksul; Müjdeler olsun!

Yoksulunuz artık daha yoksul; Müjdeler olsun!
 

2008 yılında uygulanacak olan Asgari Ücret oranı müjdelendi!..

Sayın Bakan ekranlara çıktı ve vatandaşın gözünün içine baka baka 2008 yılında uygulanacak olan Asgari Ücreti açıkladı:

2008 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 5 !..

Vatandaşın eline 2008 yılının ilk 6 ayında brüt 608 YTL (net 435 YTL),

Temmuz'dan itibaren ise 638 YTL (457 YTL) olarak uygulanacak!..

Bakan gururla açıklamalarına devam eder ve Asgari Ücretin 2008 yılındaki ortalama artışının ise yüzde 9, 20 olacağını söyler!..

!!!..

İlk 6 ayda yüzde 4, ikinci altı ayda yüzde 5 artış, 2008 yılı için ortalama nasıl yüzde 9, 20 oluyor; biz çözemedik. Çözen varsa bildirsin, öğrenelim.

Halk arasında Vergi İadesi olarak bilinen Özel Gider İndirimi uygulaması 2006 yılında kaldırıldı. Yerine Asgari Geçim İndirimi getirildi. Uygulama 2008 yılından itibaren elde edilecek ücret gelirlerine uygulanmak üzer 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe girecek.

2007 yılı arada kaynadı. Vatandaşta zaten vergi bilinci oluşmadığı ya da oluşturulamadığı için, kısaca kendi cebine bir şey girmeyeceğini bildiği için fiş toplamadı. Devlet ise asgari geçim indirimi sistemini 2008’ de uygulamaya koyarak bu açığını bir şekilde kapattı.

Ve böylece asgari geçim indirimi uygulaması, asgari ücretin vergiden muaf tutulması için bulunmuş aldatıcı bir kılıf olarak ekonomi hayatımızda ki yerini aldı.

Devlet, bir taraftan vatandaşa yaptığı yüksek (!) asgari ücret zammıyla ve asgari geçim indirimi sonucunda aylık ücretlerine yansıtılacak olan 30-40 YTL. artışla övünürken diğer taraftan da 2008 yılında uygulayacağı zamları açıklamaya başladı.

Elektriğe zam!..

Oy kaybetmemek için geçmiş yıllarda elektriğe zam yapmayan hükümet, oluşan zam ihtiyacı nedeniyle elektriğe, konuta yüzde 15, sanayiye yüzde 10 zam kararını Bakanlar Kurulu’na sundu.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) elektriğe yapılacak yüzde 15'lik zammın faturaya bedeller, fon ve vergilerin de artmasıyla birlikte yüzde 17, 4 olarak yansıyacağını, ortalama bir ailenin 39.10 YTL olan faturasının 45, 9 YTL'yle çıkacağını bildirdi. (Sabah 26.12.2007)

Doğalgaza yüzde 14 zam!..

2008 yılının diğer önemli zam duyurusu da Botaş’tan geldi: Doğalgaza yüzde 14 zam!..

Zammın yüzde 6-7'lik dilimi 1 Ocak'ta kalan kısmı dolar ve petrol fiyatına bağlı olarak Şubat ya da Mart’ta gündeme gelecek.. Anlayacağınız yüzde 14 oran da tam olarak net değil!..

Botaş’ın 5 yıllık doğalgaz zammı ise yüzde 87 (Sabah 26.12.2007)

***

Önceki gün Türkiye İstatistik Kurumu’nun bir araştırması açıklandı:

"Türkiye’de 12 milyon 920 bin kişi yoksul.

539 bin kişi ise aç.

Açlık sınırı aylık 205 YTL.

Yoksulluk sınırı aylık 549 YTL."

İşsizlik oranı Eylül itibariyle yüzde 9, 3 (Sokaktaki yüzde 20)

***

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakan’ı övgüyle açıklama yapıyor:

“Şu ana kadar 8 milyon aileye 6 milyon ton kömür dağıttık."

Bizimde Sayın Başbakan’a bir müjdemiz olacak!..

Bu asgari ücret, bu asgari geçim indirimi aldatmacası, bu elektrik ve doğal gaz zammı ile bu andan itibaren dağıtacağınız kömür miktarı yaklaşık yüzde 20 oranında artacaktır. Bu da 7, 20 milyon ton kömür demektir. (Doğalgaz kullanamayan yoksulunuz sayenizde kullandığı bu kömürlerle hava kirliliğimize de katkı sağlayacaktır.)

**

Kaşıkla verip kepçeyle aldığınız için, sadaka ekonomisi ile siyaset yaptığınız için;


Kısaca sizin yoksulunuz artık daha fazla yoksul, havanız daha kirli!..

Müjdeler olsun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

biz duyarsız olduğumuz sürece bu olaylar başımızdan eksik olmaz ey vurdum duymazlık banane lazımcılık ey bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen suya sabuna dokunmayan zihniyet unutmayınki catı cöktügü zaman sizlerde bizlerde altında kalacagız.her konuda her olayda her şeyit verişte her linç olayında her haksızlığa uğrayanın yanında toplumsal olarak yanlarında olmadığımız zaman bu olaylar bu haksızlıklar devam eder bir şehit verilişte milyonlarca insan ayağa kalkmalıyız.cumhuriyet mitiglerinde olduğu gibi milyonlar kalkmalıki olmasın bunlar ama her konuda fikir ayrımı yapılmaksızın bakın terör sağ saol ayrıt etmiyor o zaman gelin birlik olalım.sağ sola solda sağa tahamül etmeli o saolcu diye linç etmeyelim o sağcı diye linç etmeyelim.nasılki sol kolumuzu kesip atmıyorsak nasılki sağ kolumuzu kesip atmıyorsak sağ lkolumuz solda kolumuz bunlardan biri olmazsa vucudumuz yarımdır böyle birini gördüğümüzde özürlü diyoruz degilmi demekki birini yok etmek özürlü engelli olmaktır ......

kaptancusto 
 06.01.2008 20:57
Cevap :
Merhaba, Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Türk halkı biraz da duyarsız davranmaktan çekiyor. Doğalgaz zammı Aralık 2006 faturalarına aynen yansıtıldı ama ses çıkartan yok. 5 Masum insan öldü ve büyük şehirlerde "tık "yok. Bu artık sağ sol meselesi olmaktan çıkmıştır, ülke meselesi haline gelmiştir. Sesssiz kalanın tepesine çıkılır. Saygılar.  07.01.2008 14:17
 

Güzel yazınız ve değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. İnsanların bir gerçek yaşamları var ve bir de hayalleri. Günümüz yaşam koşulları insanların neredeyse hayal kurmalarını bile engelliyor. Lorenzo'nun kehaneti başlıklı yazımda benzer konuları işledim; vakit bulur okursanız sevinirim. Yeni yılda hayallerinizin gerçek olması dileğiyle, Sevgi ve saygılarımla. Enfal Törün

Enfal Törün 
 28.12.2007 14:30
Cevap :
Teşekkür ederim. Yazınızı okuyacağım.Yeni yılda hepimizin hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle. Sevgi ve selamlar. Tülay hergünlü  28.12.2007 14:46
 

Haklıyız ama alacağımız yok.. Asgari ücret belli, memura verilen komik zam belli.Ona buna alenen ya da saman altından yapılan yapılan zamlar da belli. Enflasyon düştü .. Yani öyle deniyor... Esnaf kan ağlıyor.Para dönmüyor. Yüklen visa kartlarına. Çoluk çocuk ekmek bekler.. Ya vatandaş... Vatandaş nereye düşüyor... Nasıl kalkacak düştüğü yerden. Ekonomi geriliyor vatandaş zaten gergin. Sağlıcakla kalın.

papatya altı yüz elli 
 28.12.2007 14:13
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Dileğim yeni yılda bu iktidara oy veren vatandaşlarımızın bir kez daha düşünmeleridir. Hayırlı seneler diliyorum. Esen kalın. Tülay Hergünlü  28.12.2007 14:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 496
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1099
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster