Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
424
 

Yol ayrımı

Yol ayrımı
 

İnsanoğlunun kaplumbağalara göre çok çok kısa, kelebeklere göre çok çok uzun yaşamında çeşitli evreler var. Bu evrelerin başlangıçlarını, birden çok yolun kesiştiği kavşaklara benzetebiliriz. 

Aslında, bu evrelerin ve yol ayrımlarının bir bölümü diğer canlılarda da var. Ancak, "Canlılar dünyası, insan soyu ile en yüksek aşamasına sıçramıştır. Hayvandan çok önemli bir kalite farklılığına ulaşmıştır insan." diyebildiğimiz için, bunların çok daha karmaşığı, çok daha içinden çıkılması güç olanları gözlemlenir, insanoğlunda. 

Bu evrelerin başlıcalarına kısa başlıklar halinde göz atalım: İlköğrenim, üniversite, iş, evlilik ve emeklilik. Tabii, bunların içerisinde de ayrı ayrı evreler, ayrı ayrı yol ayrımları söz konusudur. Sıralaması da, bazen istisnaları görülse de, genel olarak aynıdır. Ancak, her insanın aynı evrelerden geçmediğini de görürüz.. 

Eğer "yol ayrımı"ndan söz edersek, "doğru" ve "yanlış"tan da söz etmek zorundayız, demektir! Çünkü seçeceğimiz yolun hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğunu bilmek zorundayız. Burada ancak, doğru soruları sorup, doğru cevaplar alabildiğimizde, doğru seçimi yapabilme şansımız güçlüdür! Bunun da tek yolu vardır: O yollardan bizden önce geçenlerin tecrübelerinden yararlanmak! 

Tabii "her zaman, yanı başımızda, tecrübelerinden yararlanacağımız kişileri bulacağız" diye bir şart yok! Hem zaten onların yaşadığı çağla, geçtikleri yollar farklı olabilir. "Kuşaklar arası çatışma" denilen olgu burada ortaya çıkar işte.. 

Yazının icadından sonra, pek çok kişi, kendi başlarından geçenleri, tecrübelerini çeşitli şekillerde kâğıda dökmüş, ileriki kuşakların yararına sunmuştur. İşte okuryazar olmanın en büyük avantajı budur! Bir yol ayrımında, ikilemde kaldığımızda, yanı başımızda tecrübelerinden yararlanacağımız kişileri bulamadığımızda; KİTAPLAR yardımcımız olacaktır! Her ne kadar teknoloji gelişti desek de, sinema, televizyon, internet (hele internet!!) yaşamımızda çok çok büyük yerler kaplıyorlarsa da; kitapların yerini tutacak düzeye ulaşamadılar, bence. 

Ancak, hiç bir kitap, yaşamın bire bir kopyası değildir. Bütün kapıları açacak sihirli bir değnek vermez, kimsenin eline! Birçok kitaptan elde edilecek düşüncelerin sentezidir, bizi yaşamın zorlukları karşısında güçlü kılacak olan! 

Burada belki; şans faktörü de söz konusudur. Ama Paul Ehrilch'in bir sözü var: Şans hazırlıklı kafalara güler.! 

*** 

"Yanlış" yol seçtinizse de, o kadar dert etmenize gerek yok! İlerde torunlarınıza anlatacağınız anılarınız olur. "Tecrübe" diye buna diyorlar işte. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 55
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 470
Kayıt tarihi
: 01.01.11
 
 

Milliyet Bloga taşınmam kolay olmadı.. Varlığını aşağı yukarı başlangıcından beri bildiğim bu dev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster