Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

03 Mayıs '08

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
4026
 

Yol Göstermeyen "Kılavuz Balığı"

Yol Göstermeyen "Kılavuz Balığı"
 


Köpek balığı ya da onun gibi bazı büyük balıkların, hatta büyük gemilerin dahi peşinden giden küçük balıklar vardır... İşte bu küçücük balık kılavuz balığıdır.


Uzun zaman, kılavuz balıklarının köpek balıklarına yol gösterdikleri ve avlarını bulmakta yardımcı oldukları zannedilmiştir. Hâlbuki kılavuz balıkları, büyük balıkların sadece ardından giderler.


Köpek balıklarının çevresinde hemen her zaman bazı küçük balıkların yüzdüğünü görmek mümkündür. Köpek balığının bu minik dostları, yol arkadaşlarının kuvvetli çenelerinden ve sayısız sivri dişlerinden hiç korkmadan ona yaklaşır, etrafında dolanıp dururlar.


Lâkin, zannedildiği gibi kılavuz balıkları köpek balığına yol göstermezler!.. Onlar sadece, köpek balığının avını parçalayıp yutarken etrafa saçtığı yiyecek artıklarından faydalanmak amacıyla peşinden giderler.


Hatta, kılavuz balıklarının en işini bileni olan "yapışkan balığı" (diğer isimleri vantuz ya da engel balığıdır), başının üzerindeki çekmenle köpek balığına tutunur ve kendisini akıllıca taşıtır. İşin ilginç tarafı, köpek balığı da bu duruma hiç ses çıkarmaz.


Fakat olayın bir de garip tarafı var ki, peşinden gittikleri köpek balığı aşırı süratli yüzerek bu refakât filosunu geride bıraktığı zaman, kılavuz balıkları hemen o an başka köpek balıklarına yem olurlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevimli bir balıkmış. Ama çok da uyanık bir balık anlaşılan. Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 03.05.2008 18:15
Cevap :
Uyanık tabii, tam bir beleşçii kendileri... Teşekkürler, sevgiler...  03.05.2008 19:28
 

klavuz balığı yazını okuyunca, bu balığı ülkemizde iktidar olmuş ama ülkeyi bir türlü doğru dürüst yönetemeyen partilere benzettim. bir iki tane siyasi içerikli blog okumamdan kaynaklanıyor olabilir :) saygı ve sevgilerimle

METİN ÜSKES 
 03.05.2008 11:19
Cevap :
Doğrudur adaşım, benzerlik hayli fazla, haklısın yâni... Sonları da aynı olsa mı diyorsun acaba :-))) Teşekkürler Metinciğim, sevgiler...  03.05.2008 18:01
 

Bak ne güzel yakışıyor! Az olsun temiz olsun uyma sen şeytana kardeşşşş. Bu beleşçi balıklarıda nerden buldun helal sana. Gece eşkina nerden tutulur birde bunu yazsan öyle makbule geçecek ki! Bu ara git gel, hep boş. Sıkıldım vallahi; sevgi ve selamlarımla sağlıcakla kal.

M.Talip Girgin 
 03.05.2008 2:06
Cevap :
Ustaaa arada oluyor işte, mazur gör be yaa :-)) Böyle kısa yazmak da tarzım değil aslında ama vakit olmadığı zamanlar mecbur kalıyorum... Harbi beleşçi takımı bunlar, nakliye bedava, ekmek köpek balığından, su denizden geçinip gidiyorlar valla :-)) Teşekkürler, sevgileer...  03.05.2008 17:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3373
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster