Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '16

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
355
 

Yüzük parmağının öyküsü….

Yüzük parmağının öyküsü….
 

Bugün bir arkadaşımızı daha kaybettik.  İnsan yakın arkadaşlarını sırayla kaybedince, ister istemez sıranın ne zaman kendisine geleceğini düşünüyor.  Bu arkadaşımız yakın bir zaman önce de  40 yıldan fazla evli olduğu eşini kaybetmişti.  Zaten uzun süren evliliklerde eşlerini kaybeden erkekler fazla uzun yaşamıyor. Yoksa bir iki yıl evli kalıp ayrılanlar için bu kural geçerli değil.

Şimdi eşler hakkında Çinli’lerin el parmaklarını kullanarak yaptıkları bir mizanseni hatırlatmak istiyorum.

Fotoğraftaki gibi ellerinizi açarak parmak uçlarınızı birleştirin. Orta parmaklarınızı  ise bükerek yapıştırın.  Çinliler baş parmakları, anne baba, işaret parmaklarını kardeşler, serçe parmaklarını çocuklar, yüzük parmaklarını eşler olarak isimlendirmişler. Orta parmaklar de kendileri oluyor.

Bükülmüş orta parmaklar dahil bütün parmaklar yapışık durumdayken, baş parmaklarınızı ayırın.  Gayet kolay ayrıldı, değil mi?  İnsan bir zaman geliyor, anne ve babasından ayrılıyor. Sırayla diğer parmaklar yapışık durumdayken, işaret parmaklarınızı ayırın. Tıpkı kardeşlerin bir zaman sonra ayrıldığı gibi. Aynı şekilde serçe parmaklarınızı ayırın. Çocuklar da bir gün gelip ayrılacaklar. Son olarak bütün parmaklar yapışık durumdayken,  yüzük parmaklarınızı ayırın.

Ayrılmıyor, değil mi?

İşte uzun süren evliliklerde insanı ancak ölüm ayırıyor.

Arkadaşım ise bugün ebedi hayatta eşine kavuştu. Bahadır arkadaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arkadaşınıza rahmet diliyorum Erol Bey, mekanı cennet olsun. Parmak olayını denedim gerçekten ayrılmıyormuş ama benim annem 1994 yılında öldü, babam 2015 yılında. Yirmi bir sene yaşadı annemsiz ve yeniden evlenmedi kimseyle. Belki doğruluk payı vardır ama istisnaları da bulunuyor benim annem ve babam gibi...Allahım herkese sağlıklı ömür versin. Az yaşa, çok yaşa, sonu ölüm...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 22.01.2016 22:04
Cevap :
İstisnalar mutlaka vardır Ayşegül hanım. Belki de siz ve varsa kardeşleriniz annenizin yokluğunu aratmamaya çalışmışsınızdır. Elden ayaktan düşmeden ve akıl sağlığını kaybetmeden insanların vakit gelene kadar sağlıklı yaşamalarını diliyorum. Taziyeleriniz için ayrıca teşekkürler. Saygılar, selamlar...  22.01.2016 23:16
 

Değerli yazarım Sevgili Erol Bey; Acınızı paylaşıyor, duygularınızı cok iyi anlayabiliyorum..Üç ay gibi kısa bir süre icinde dört yakınımı kaybettim.Rabbim Rahmete uğurladığınız dostunuza Rahmet ve merhamet etsin.Allah sizlere sağlıklı hayırlı ömürler nasip etsin...Selam ve saygı ile Allaha emanet olunuz...

Gecenin hüznü 
 22.01.2016 12:30
Cevap :
Doğum ve ölüm olayları aslında birbirinin aynı Emine hanım. Bir bebek bir anda ortaya çıkıyor, her canlı gibi yaşıyor, büyüyor ve ölüyor. Doğumlarda insanlar seviniyor, ölümlerde ise hüzünleniyor. İnsanların yaşama etkisi ancak ömür uzatmakla sınırlı kalıyor. Bunun dışında hepimiz kaderin esiriyiz. Zaten kutsal kitaplarda da "Her canlı ölümü tadacaktır" diyerek hepimizi nasıl bir son beklediğini belirtiyor. Ben de size yakınlarınız için baş sağlığı diliyorum. Allah size ve sevdiklerinize sağlıklı bir ömür versin. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  22.01.2016 14:11
 

Öyledir; bir yarın gidince, diğer yarı da gitmek ister...Başınız sağolsun diyorum, Rahmeti bol olsun arkadaşınızın... Selam ve sevgiyle..

Haluk Seki 
 22.01.2016 1:13
Cevap :
Çok teşekkürler dost. Böyle örnekler o kadar çok ki...Sevgiler, selamlar...  22.01.2016 8:06
 

Erol Bey, Allah rahmet etsin. Belli epeyce üzülmüşsünüz.

Erdal Ceyhan 
 21.01.2016 22:57
Cevap :
Sağ olun Erdal bey. Zaman zaman hepimiz böyle üzüntüler yaşıyoruz. Saygılar, selamlar...  22.01.2016 8:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster