Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1637
 

''Rüyaydı gerçek oldu'' Türk-Kürt savaşı bitti

''Rüyaydı gerçek oldu'' Türk-Kürt savaşı bitti
 

Rüyaydı gerçek oldu savaş bitti; bir rüyaya ağıt

Bu sabah operasyona yollanan askerler, gruplar halinde operasyona gitmeyi reddetmeye başladı, diğer taraftan gerilla birlikleri toplu şekilde silahlarını yakıp ülke sınırına doğru büyük gruplar halinde yürüyüşe geçti, çocukları asker ve gerillada olan aileler “Barış Barış!” sloganları eşliğinde bölgeye doğru yürüyüşe geçti. Savaş çığırtkanları şokta, silah tüccarları ellerinde kalan milyon dolarlılık silahları elden çıkarmak için provakatif grupları son koz olarak kullanıyor fakat Kürt-Türk gençlerinden oluşan barış grubu, silah baronlarının oyunları boşuna çıkarıyor ve ele geçirdikleri silah tüccarlarının her türlü mal varlığına el koyuyor.

Halkın bu güçlü iradesi siyasi partileri adeta devre dışı bırakmış durumda. Batıdan bölgeye giden asker aileleri davul ve zurnalarla karşılanıyor. Kurbanlar kesiliyor, halaylar çekiliyor, bütün dünya şokta!
 
Canlı yayında strateji uzmanlığı adı altında savaş çığırtkanlığı yapan ikiyüzlü uzmanlar utançlarından ortalıkta görünmüyorlar,  her şey barışa kitlenmiş adeta, yalan yok, riyakârlık yok, iki yüzlük yok!
 
Başta İstanbul olmak üzere, büyük şehirlerin meydanlarında büyük kalabalıklar Barış için meydanlarda bu gün, polisler ve barış taraftarı halk kol kola girerek, olası provokasyonları engellemek için güvenlik zincirleri oluşturuyorlar. Meydanlarda hep bir ağızdan Kürtçe- Türkçe şarkılar söyleniyor. Hayat durmuş durumda, bu gün herkes her şeyi bırakmış sadece barış için çalışıyor, ekmek barış kokuyor, suda barış tadı var, nefretle sıvanmaya çalışılan, derinimizdeki unutulmuş o sevgi, artık yeter der gibi,  her şeye rağmen bizi birleştiriyor sonunda…
 
Buna mucize diyenler var, çeşitli adlarda bahar isimleri telaffuz ediliyor, kendindenciliğin zirvesi diyenler var, ama hiç kimse şu anda tam olarak bu durumu açıklayacak ne bir cümle ne de bir teori biliyor. Zizek, Wallstreet’i bırakıp,  İstanbul’a geldi oradan Diyarbakır’a geçen Zizek, hiçbir sosyal bilim bunu açıklayamaz, bunu anlayıp, açıklama yapabilmek için bildiğimiz bütün teorileri sil baştan yapmalıyız, dedi. Az önce gelen bir habere göre ise bütün siyasi tutukluların serbest bırakıldığı yönünde.
 
Her şey son on günde oldu, bir grup asker ve gerilla annesinin başlattığı hareket on günde büyüyüp her şeyi allak bullak etti, ezberler bozuldu!
 
Bir saat sonra silahsız askeri grubun ülkeye ulaşacak olan ilk gerilla grubuyla buluşması bekleniyor. Böyle bir şey görülmedi, herkes rengârenk giyinmiş, çocuklar ellerinde, kendi gelecekleri için, kendi hatırı için, bu kirli savaşa son veren ağabeyleri ve ablalarına vermek üzere çiçekler, balonlar var.
 
En son çatışmada çocuklarını kaybeden asker ve gerilla anneleri, bu birbirimizi öldürdüğümüz son olay olsun diyerek, en son yas için siyah giyindiler, şu anda rengârenk alanın içinde bir siyah nokta gibi ilerliyorlar buluşma yerine doğru. Sevgi çoğaldıkça o siyahlık gittikçe kayboluyor, her şeye rağmen onların yüzünde gülümseyen sıcak bir sevgi var.
 
Bu sabahtan son hiç birimiz eskisi gibi olamayacağız artık, dünya eskisi gibi olmayacak, bu bir rüyaydı gerçek oldu, sonsuz teşekkürler, dağda silahları yakmaya başlayan o ilk gerilla grubuna, sonsuz teşekkürler, bu anlamsız çemberi kıran o anlamlı kararı alan, operasyona çıkmayı ret eden o ilk asker grubuna!
 
Hiç bitmez dediğimiz kâbus bitti,  o karanlık günler bitti, çember kırıldı sonunda!
 
İşte otuz beş yılın rüyası!
 
Erol Mintaş

Not: Yönetmen Erol hocama güzel yüreginden dökülen bu mısralarından dolayı ve bize bu barışı yazısıyla, hayaliyle yaşattığı için ve okurken sevinçten tüylerimizin ürperdiği, gözlerimizin dolduğu bu acımasız, anlamsız savaşı barış dolu sözlerle anlattığı için teşekkür ediyorum saygılar...

Yönetmen erol

Ayrıntıda gezinmek, Birisi Guler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz de teşekkür ediyoruz. Biliyoruz ki bu şişirilen, tetiklenen bir savaş. Savaşın kaybedenleri belli. Biz. Kazananları silah tüccarları. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 07.08.2012 2:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1095
Kayıt tarihi
: 05.01.12
 
 

1987 yılında doğdu sinema ve tiyatro Oyuncusu... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster