Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
415
 

"Dağa çıkmayı engelleyeceğiz, dağdan inmeyi hızlandıracağız"

"Dağa çıkmayı engelleyeceğiz, dağdan inmeyi hızlandıracağız"
 

Şimdi, Türkiye'den habersiz olan dünyanın her hangi bir yerinde yaşayan insana şu sözleri okuttuğumuzu varsayalım:

"Dağa çıkmayı engelleyeceğiz, dağdan inmeyi hızlandıracağız".

Türkiye'yi tanımayan yabancı sadece bu başlığı okusa "İyi de Türkler'in dağda ne işi var" diye sormaz mı? Ya da "Türk Başbakan neden dağ sporlarına engel olmaya çalışıyor?" diye kendi kendine ya da eşine dostuna sormaz mı?

"Dağa çıkmayı engelleyeceğiz"

"Allah Allah, sana ne kardeşim bırak dağa çıkan çıksın. Adam oraya ya dağcılık sporu yapmaya çıkıyor, ya da kayak yapmak amacaıyla çıkıyor".

Türkiye'yi tanımayan yabancı böyle düşünüyor.

"Dağdan inmeyi hızlandıracağız"

"Allah Allah sana ne kardeşim bırak sporcu ya da kayak yapmak isteyen kişi istediği zaman insin dağdan. Sen niye karışıyorsun da adamı dağdan büyük bir hızla indirmeye çalışıyorsun?"

Türkiye'yi tanımayan yabancı, Başbakan'ın bu sözlerinin ikinci bölümünü de böyle yorumlayacaktır.

Yani, Türkiye'yi tanımyan yabancı, Başbakan'ın bu sözleri karşısında şaşkına dönecektir. "Ne demek dağa çıkmayı engelleyeceğiz, dağdan inmeyi hızlandıracağız?"

Meraklı yabancı eğer varsa kendi ülkesindeki dağlara şöyle bir bakacaktır. Zirveleri karla kaplı dağların eteklerinde küçük küçük dağ evleri içinde gayet lüks şartlarda yaşayan, kışın şöminesinin başında kitabını okuyan insanlarını düşünecekir. Sonra, Türkiye'de de bu şartlarda dağlarda yaşayan insanların olduğunu sanacak ve Türk Başbakan'ının bu sözüne bir türlü anlam veremeyecektir.

Sonra ertesi gün yine gazetesini alacak bu yabancı. Gazetesinde Türkiye'den bir haber daha "30 PKK'lı dağdan iniyor, 100 000 güneydoğulu 30 PKK'lıyı törenle karşıladı"

Bizim Türkiye'den habersiz yabancı artık hepten kafayı karıştırmış durumdadır. "30 kişi dağdan iniyor 100 000 kişi onları törenle karşılıyor".

Şimdi bu yabancı, Türkiye hakkında daha bir bilgi sahibi oluyor ve şöyle düşünüyor: "Heeee, demek ki Türkiye'nin dağlarında müthiş bir dağ sporu merakı var. 30 sporcu dağda yaptıkları yarışmadan sonra 100 000 dağ sporu seven kişi tarafından törenle karşılanıyor"

Haritada Türkiye'nin nerede olduğunu bile bilemeyen böyle bir sürü yabancı ne yazık ki Türkiye hakkında ahkâm kesiyor. İşin kötü yanı bu yabancıların "ahkâm"larına bizler de büyük bir itaatle uyuyoruz.

Yabancının Türkiye'den haberi yok. Türkiye'nin yabancılara Türkiye'yı tanıtma gibi bir düşüncesi yok. Ama, yabancı ne derse "Emredersiniz" diyerek harfiyen bu emirleri uygulayan bir düşüncemiz var.

Şimdi, bir yabancı çıkıp da demez mi "Dağdaki sporcuların özgürlüğüne karışamazsınız ve bu nedenle dağa çıkma özgürlüğünü kısıtlayamazsınız. Sonra, dağdaki sporcuyu bırakacaksınız ne zaman isterse o zaman dağdan iner."

Olur mu olur! "İşçi ücretlerine zam yapmayın, emekli maaşlarına on lira zam yapın, sağlık hizmetlerinde sigortalılardan da pay alın, Kıbrıs'ta Rumlarla beraber yaşamaya evet deyin, Ermenistanla derhal barışın, Azerbaycan'ı boşverin, her azınlık kendi dilini konuşsun ve bu dilde eğitim görsün, 301. Maddeyi değiştirin ki Türklüğe hakaret etmek kolaylaşsın, Atatürk'ü koruma kanununu değiştirin ki Atatürk rahat rahat eleştirilsin..."

Ne yani tüm bu istekler Türkiye'yi hiç tanımayan bir yabancı tarafından istenen ve bizim tarafımızdan kabul edilip uygulamaya konulan istekler değil miydi?

Şimdi, Türkiye'yi tanımayan bu yabancılar "Dağları serbest bırakın" diye bizden istekte bulunurlarsa biz ne diyeceğiz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tabi ki; dağları serbest bırakacağız:) İsteyen dağ, istediği yere gidebilecek:) Kaleminize sağlık.

Emine Supçin 
 19.10.2009 23:14
Cevap :
Öyle değil mi ama? Hani "Demokrasi getirdik" diyorlardı? İsteyen dağa çıkar, isteyen aya çıkar kim karışır? İşin şakası bir yana, haber kanalları sık sık Başbakan'ın "Dağa çıkmayı engelleyeceğiz, dağdan inmeyi hızlandıracağız" sözünü verince, bir an şu dağlarda nelerin olduğunu bilmeyen yabancıya bu sözün kendi diline çevrildiğinde ne düşündüğünü merak ettim. Ne garip karşılar değil mi? (Teşekkürler, saygı ve sevgiler)  20.10.2009 10:04
 

dedirtene bakmak lazım. sayın başkaban gaf konusunda inanılmaz bir üne (!)sahip. ___ www.medyasozluk.com/sozluk.php?process=word&q=recep+tayyip+erdogan+in+gaflari+&tasindi=rte%20klasigi___ Satılık oylara kızıyorum. gidecekler elbet. Allah basiretli vatanını milletini seven yöneticiler bize kısmet etsin artık. anamız ağlıyor..Teşekkürler sayın Sönmez güzel tesbitlerdi..

Avis 
 18.10.2009 22:34
Cevap :
Biz sanırdık ki, pot kırmada Tansu Çiller'in üzerine bir Başbakan daha gelmez. Fakat geldi. Hadi Başbakan geldi o yetmezmiş gibi yanına bir de ondan beter pot kıran yardımcısı geldi ki o şahıs da Bülent Arınç beyfendilerdir. "Şeyini şey ettiğimin şeyi ne soruyorsun bunu" dedikten sonra şimdi de "Anasının nikâhını istemeyin" dedi. Bu potlardan sonra kalkıp özür diliyorlar fakat bunlar kendi aralarında acayip gülüşüp şakalaşıyorlardır "Ne güzel dedin yaaa" diye. (Katkınıza teşekkürler. Sevgi ve saygılar)  20.10.2009 10:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 681
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3238
Kayıt tarihi
: 26.05.07
 
 

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdum. Bir daha da Kadıköy'den ayrılmadım. İstanbul Üniversitesi, Ede..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster