Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '16

 
Kategori
Gezi - Tatil
 

"Düş Peşime!"

"Düş Peşime!"
 

Düş Peşime yalnızca kitap olarak değil yakında şarkısı ile de bizi yollara düşürecek


Hep “Şükür Makamında” dünyayı dolaşan bir adam düşünün… Önünden geçen yaşlı kediye selâm veren, yanından geçtiği alelâde bir çiçeği durup koklayan, çimlere uzanıp gözleriyle bulutları gezdiren, kuşlara şarkılarıyla eşlik eden bir adam... Ve bu gezileri, ruhsal bir olgunlaşmanın güzergâhlarında, aslında kendinden kendine  yolculuk ederken “tamamlanmak” adına deneyimleyen… Dünyanın hangi ucunda, hangi mesleği yapıyor olursa olsun, karşılaştığı tüm insanlarla kolayca arkadaş olan ve ayrılırken yüzlerinde kocaman gülümsemeler bırakan, hayatın parayla satın alınamayacak, ayrıcalıklı yüreklere ikrâm ettiği muhteşem zenginliklerinin peşinde, Yaratıcısına dünyanın tüm güzellikleri için minnettar, hak edilmiş mutlulukların keyfini süren bir adam…

Birlikte çalıştığımız zamanlarda daha fazla tanıma imkânı bulduğum, enerjisine, yaşama sevincine hayranlık duyduğum  o adam Attilâ Atasoy… Hayatını daima “yoldaymış” duygusuyla yaşayan bir modern seyyâh. 1987’den itibaren bilinçli bir gezgin olmayı seçmiş. Bu gün 150 ye yakın ülke gezmiş, Unesco Dünya Mirası Gezginler Kulübü Onur Üyesi. Ortaçağ Avrupası’nın gezgin şövalye-ozanı troubadourları hatırlatıyor bana Atasoy. O devirlerde Fransa’da yaşamış olsaydı, şarkılar söyleyerek tüm Provance’ın altını üstüne getirir, romansın gelişmesinde büyük katkıları olurdu diye düşünüyorum.

Öyle konforlu otel odalarında yazılmamış seyahat mektupları. Onları okurken sanki ben de otuz yıldır onun peşinde seyahat ediyormuş gibi hissettim. O yüzden kitabın adı kendiliğinden geldi: “Düş Peşime!”. Bir düşün peşinde ve bir gezginin izinde ilerlemek zevkliydi. Seyahat ettiği yerlere ait yazıları ve fotoğrafları zaten uzun zamandır titizlikle arşivlediği büyük kısmını da bloğunda yayınladı için kitabının editörlüğünü yapmam kolaydı. Ekonomi, tarih gibi yorucu ve asıl ilgi alanım olan kitapların editörlüklerinden sonra bana da bu gezi kitabı mola almak gibi geldi. Düş Peşime’nin kitap olarak toparlanma sürecinden çok yayınlama süreci ikimiz için de yorucu oldu doğrusu. Gönül isterdi ki kitapta kullandığımız tüm fotoğraflar renkli olsun, ancak sadece arkadaki “Düşler albümü” renkli, diğer görseller siyah-beyaz basılabildi. Azı renkli, çoğu siyah beyaz, tıpkı düşlerimizi de gördüğümüz gibi. Yine de,  Düş Peşime’nin 2. basımında hepsi renklenecek diye umuyorum.

Attilâ Atasoy’u okurken siz de fark edeceksiniz,  Düş Peşime’nin sohbet havasında samimi bir dili var. Sanatçı, bunca yıl hepimizden saklasa da kalemi ile oldukça sıcak bir  ilişki içinde. Sadece iyi şarkı söylemiyor, iyi de yazıyor. Bakalım, yeni projeler için ikna edebilirsem bu ilk kitabından sonra ondan edebiyat alanında da yeni kitaplar bekliyorum.

Atasoy, kitabın daha ilk sayfalarında “gezginliğin” tarifini yapıyor, ona göre : “Farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerde, farklı soluklar alarak zenginleşmek, ruhunu yüceltmek adına, dünyanın bütün kısır döngülü hesaplarından kurtulmak için, her türlü koşulu göze alarak, keşfetmek için yola çıkan insan 'gezgin' demek. Gerekirse yerde parkta yatacaktır, gerekirse çadırda, gerekirse de beş yıldızlı otel, fark etmez. O gün koşullar neyi gerektiriyorsa… Ben turist değil, bir gezginim. Gideceğim ülkeleri araştırır, hazırlanır öyle giderim. Amaç, salt gezmek değildir. Farklı coğrafyalarda soluklar almak, kültürlere sızmak ve bilgilenirken de bir yandan eğlenmek...” Balta girmemiş yağmur ormanlarında ya da pek fazla insan ağırlamamış Afrika kabileleri arasında, kutuplarda soğuktan tepeden tırnağa buz keserken, çoğu elektriksiz, susuz  güzergâhlarda, adamakıllı zor parkurlarda kaleme almış seyahat yazılarını.

Kitap boyunca onu, bir gün Amazonlar’da konser verirken, bir gün kutuplarda, köpeklerin çektiği kızakta safari yaparken, başka bir gün ise kafatası avcılarının vatanı Borneo’da veya İzlanda’da balinaların peşinde görüyoruz. Güney Alaska’dan Venezuella’ya, Kolombiya’dan Çin’e kadar pek çok ülkenin kalbinde yol almayı seviyor.

Gezginliği yaşam biçimi olarak benimseyen Attilâ Atasoy’un dünyanın farklı yüzlerinini yansıtan fotoğrafları ile ayrıca zenginleşen kitabı “Düş Peşime” bir solukta okunacak akıcılıkta. Size eğlenceli bir dünya gezisi vaad eden rehberiniz, aynı zamanda sizi en çılgın maceralarına ortak eden efsanevi bir müzisyen. Üstelik bunların hepsi bir kitap fiyatına, kaçırılacak gibi değil daveti. Kışkırtıcı bu davete hazırsanız, hadi hep beraber Atasoy’un “Düş”lerinin peşine!..

Son Not: Bu arada unutmadan kitapla aynı isimle bir de şarkıya kendinizi hazırlayın. Yakın gelecekte sırt çantanızda kitabı, dudaklarınızda melodisi ile bir “Düş”ün peşinde,  kendinizi dünyayı gezerken bulursanız, hiç şaşırmayın. Keyfini çıkarın, iyi eğlenceler…

Düş Peşime, Attilâ Atasoy, Kamer Yayınları, İst. Mayıs 2016

 
Toplam blog
: 96
: 1137
Kayıt tarihi
: 28.03.07
 
 

 Hacettepe Üniversitesi mezunu, nörobilimden psikolojiye disiplinlerarası eğitime hevesli bir Türko..