Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
487
 

"Kendini ifade eden başkası bana emanet edilmiştir"

"Kendini ifade eden başkası bana emanet edilmiştir"
 

"Kendini ifade eden başkası bana emanet edilmiştir" Levinas böyle demiş. Kendimi ifade etmek var olmak, ses vermek, sesimin karşılık bulması, umut etmek, umudun başka umutlarla buluşması sevinç, mutluluk. Bu memlekette kendini ifade etmek yasak, sorun da bu; kendi farklılığını yansıtman yasak; tarif edildiği gibi olmalıyız.

İnsanı insana hatırlatmak için özür dilersiniz, kraldan çok kralcı sosyal sevgi böcekleri sarar ortalığı. Dürüstlük birebir bağlantılıdır vicdan sahibi olmak ile ve kendiniz olmakla doğrudan ilgilidir. Hayat yandan yaşanıyorsa; hakikat aranmadan hayatın seyircisi olmaktan öte kendi hayatınızın hainisinizdir; bir samimi an semtinize uğramaz.

Var olduğumuz toplumda, hayatı hangi yolda, hangi ilkelere göre geçirdiğimiz esastır. Bu hayatta var olmak demek; gerektiği anda doğru bildiğin düşünceyi, tavrı ve cesareti göstermektir.
Levinas diyor ki "Başkası beni ona karşı duyduğum sorumluluk aracılığı ile birey haline getirmektedir." Levinas "ötekiliğin" bütün acılarına muhatap kalmış, ailesinin bütün fertleri öldürülmüş, Yahudi kökenli bir insandır.

“Seni tanıdım sen hayatın seyircisisin” tespitinde iken, bu hal bile iyi bir hal sayılır oldu tarafımızdan son günler de yapılan açıklamaları görünce. Birden, sosyal sevgi böcekliğini bırakıp, birikmiş ezberleri ile ortalığa sıçrayan vatanseverler hiç bir şeyi riske atmadan “fikir” beyan ettiler peş peşe; şehitler ve acılar üzerinden yine ezberlerini yansıttılar.

Kendini görmezlikten gelişin tarihi bir ömürse, hayat yalandır.

Kimsenin izni ile yaşanmaz; iyi bir hayat sadece tüm farklılıklarımızla ve olabilecek farklılıklarımızı dahi öngörerek birlikte yaratılabilir. Barış ve dostluk egemen olursa insanlar ölmez, yeni sınırlar oluşmaz.

Tarih “suda kendi yüzüne boş gözlerle bakabilmenin –bakıp görememenin tarihi” olarak mı kalacak?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne zaman kendim olsam. Ne zaman ezberletilenleri unutmak istesem Ne zaman barış istesem Ne zaman insanım desem Ne zaman vicdanımın sesini dinlesem

Yapukay 
 24.12.2008 21:29
Cevap :
merhaba sakın ha ,, direk hainsin.. sahi dna'na baktırdın mı? :)) selamlar..  25.12.2008 8:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1277
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster