Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '11

 
Kategori
Yurtdışı Tatil
Okunma Sayısı
494
 

11 Eylül ve İkiz Kuleler...

11 Eylül ve İkiz Kuleler...
 

9/11 anısına....


New York günlükleri- 2

Ertesi sabah lobiye inip görevliden bir New York haritası alıyorum. Haritanın üzerinde cadde ve meydanları bulabildiğiniz gibi ana metro hattını da rahatlıkla görebiliyorsunuz. 

Aklımda Dünya Ticaret Merkezi / Wallstreet ve The Statu of Liberty- Özgürlük Anıtı’ na gitmek var. Hepsi de down town diye adlandırılan bölgede ve yarım günde toparlarım diye düşünüyorum. 

Görevli farklı önerilerde bulunuyor. Bir çok şehirde gördüğüm “hop on hop off” turlarını tavsiye ediyor. NYC’de aktif olarak çalışan 2 farklı hop on hop off firması var.İsimleri; “Sight Seeing” ve “Gray Line “. Çalışma sistemleri şu şekilde; NYC’de görülmeye değer yerlerin etrafında sürekli ring atıyorlar. İstediğin yerde inebilirsin. Gezip dolaşıp durağa gelir bir sonraki otobüs seni duraktan alır ve tura devam edersiniz. 

Harika bir fikir ama ben hali hazırda bir haftalık sınırsız metro biletimi aldığımdan yeraltında köstebekler gibi koşturup ara sıra gün yüzüne çıkmayı tercih ediyorum. 

Bu turların 2 günlük ve 4 günlüğü var. İki günlük tur 54 $. Şayet NYC’de 4 günden fazla kalacaksanız “hop on hop off” turlarının 2 günlüğünü tavsiye ederim. Şehrin bir çok yerini otobüsün tepesinden izleme şansınız var. Turlar up town ve down town olarak ikiye ayrılıyor. Her iki turu da kesintisiz yapıp sonraki zaman da nerde inip nereyi gezeceğinizi daha iyi saptarsınız. 

Önce dışarıda kahvaltı yapmalıyım. New York otellerinin çok az kısmı kahvaltı vermektedir. Şayet kahvaltısı olan bir oda tutarsanız “Continental Breakfast” olanını tercih ediniz. Bizim kültürümüze en yakın kahvaltı budur. 

Gözüme kestirdiğim en yakın Mc Donalds'dan Pan Cake, omlet , peynir ve sıcak çaydan oluşan kahvaltı menüsünü alıyorum. Mc Donalds’ı tercih etmemin sebebi tüm MC Donalds’larda ücretsiz internet wifi hizmeti var. Benzer hizmet tüm starbucks cafelerde de mevcuttur. 

Times Square’den metroya inip “Ground Zero” diye adlandırılan bölgeye yaklaşıyorum. Eski yıkılan kulelerin yerine yapılan iki yeni kule nerdeyse bitmek üzere. Bir turist benden fotoğraflarını çekmek için yardım rica ediyor ben de fırsat kendi fotoğraflarımı onlara çektiriyorum. 

Bölgede 9 /11 kurbanları adına yapılan bir müze bulunmakta ve giderseniz ziyaret etmeyi önerdiğim St. Paul's kilisesi bulunuyor. Kilise Ground Zero’nun hemen karşısındaki yeşillik alanda. Her iki yapı da 9/11 olayı ile ilgili görsel anılara sahip. Enkazdan çıkarılan yaralıların ilk pansumanlarının yapıldığı yer St.Paul kilisesi olmuş. 

St.Paul Kilisenin bir diğer özelliği ise İngiliz ve Fransızlara karşı yürütülen Amerika kurtuluş savaşında George Washington, New York ‘a gelir ve bu kilisede zafer için dua eder. Ve savaş kazanılır. George Washington’a atfedilen özel bir köşe de kilisenin içinde görülebilir. 

9/11 Ground Museum’u gezerken Chicago’dan geldiğini öğrendiğim Amerikalı çift bana bu saldırılarda tek bir yahudinin ve yüksek seviyeden hiç bir finansçının ölmediğini söyledi.

Birden aklıma “Fahrenheit 9/11” filminin yapımcısı Michael Moore’un ikizi kulelerin yıkılması ile ilgili senaryolarını hatırlıyorum.. Wall Street Ground Zero’dan bir kaç blok ilerde. Harita yardımı ile Wall Street’i buluyor ve geziyorum. 

Ziyaretim Pazar gününe rastladığından takım elbiseli insan görüntüsü olmamasına rağmen sokaktaki seyyar satıcılar paranın uyumaması için ellerinden geleni yapıyorlardı. 

Blok kavramını adres sorduğunuz her New York’ludan duyacaksınız. Blok ; cadde ve bulvarın kesiştiği adalara verilen isimdir. Bir blok ; bulvar doğrultusunda yürüdüğünüzde yaklaşık olarak 2 dk sürerken cadde doğrultusunda 5 dk’lık bir zaman dilimi gerekmekte. Bu bilgi hedeflediğiniz yere yürüyerek mi gideceğinizi yoksa metro/otobüse mi bineceğinizi planlamanız açısından önemli olabilir. Bu arada yürüme hızı bana ait bir hızdır ve genelde çok hızlı yürürüm. İpucu: NYC’yi elinizde bir harita var olduğu taktirde rahatlıkla rehber olmaksızın gezebilirsiniz. 

Şehir ; Uptown ve Down Town diye iki ana bölgeye ve East and West diye 2 yöne bölünmüş. Şehir Central Park’a paralel inen ana bulvarlar ( avenue ) ve bu bulvarları kesen caddelerden oluşuyor. Bir adres aradığınızda örneğin; 43. Cadde ve 250 W “W” harfi 43. Caddenin batı yönünü işaret eder. Ya da 5. avenue ve 59. Cadde kesişimine geldiğinize NY’un en büyük Apple Store’ ı ile tanışmış olursunuz. Bu sayısal isimlendirilmiş cadde ve bulvar adları: Ground Zero , China Town ve aşağı Manhattan’da sokak ve bulvar isimlerine dönüyor. 

*** 

Ground Zero ve Wallstreet beni öğlene kadar oyalamış ve yürüyerek Manhattan’ın downtown yönünde sahili görüyorum. Yaklaşık 15 dk sonra sahile varıyorum. Yönümü doğrulamak için bakınırken bir hot dog büfesi görüyorum. Yaklaştığımda hotdog yanında “halal” yazmakta önce gideceğim yönü soruyorum sonra “halal” hotdog nasıl olur soruyorum. 

“halal” ( helal) hotdog’lar tavuk etinden yapılıyormuş. Acıktığımdandır hemen bir tane hot dog ısmarlıyorum. Sandviçin arasına sosisi ve üzerine lezzetli bir sos koyuyorlar.Sos, kırmızı lahana turşusunun domates ile kavrularak yapıldığını öğreniyorum. 

*** 

Özgürlük Anıtına kalkan feribotların iskelesine ulaşıyorum. Önünde müthiş bir kalabalık var. Ve gemi yolcu almakta, gurup hızlı hareket ediyor ben de koşarak feribota biniyorum. Ancak feribot üzerinde “Staten Island” yazdığını gemiye bindiğimde farkediyorum. Binerken bilet kontrolü yok. Soruyorum, ücretsiz olduğu söyleniyor. Gemi hızla Özgürlük Anıtına yaklaşıyor , anıt gittikçe büyüyor, anıt küçülüyor küçülüyor… 

Yanlış feribota bindiğimi anlıyorum. Neyse, bu sayede “Staten Island” adasını da bedavadan gezmiş oluyorum. 

The Statu of Liberty bir sonraki güne kalıyor. Times Square geri dönüyor ve caddeler ve bulvar arasında kaybolmayı tercih ediyorum. 20 dk yürüdükten sonra 5.Bulvara çıkıyorum. Bulvar trafiğe kapatılmış ve sokakta kermes kurmuşlar… 

Hediyelik eşyalar, giysiler, elektronik, ne arasanız var. Sevdiklerim için biraz alışveriş yapıtıktan sonra dinlenmeye çekiliyorum. 

Gezimin bu bölümüne kadar olan kısmına ait fotoğrafları http://www.erhanuysal.com/ERHAN/id8.htm adresinden izleyebilirsiniz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

emin olun cogu ny'lu sizin gibi gezmemistir kendi sehrini! saglik ve saygiyla

Newyorker 
 12.09.2011 4:23
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Aslında kendi ülkemizi de satır satır gezmek lazım değil mi? Zaten burdayız ve hep yaparız diye düşünüyoruz. Tekrar saygılar ve sevgiler.  12.09.2011 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 2290
Kayıt tarihi
: 10.12.09
 
 

Üniversite yıllarında başladığım fotoğraf sanatını iş hayatına atıldığım dönemde geliştirdim. Bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster