Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '17

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
 

18. Marka Konferansı Etkinliği

18. Marka Konferansı Etkinliği
 

 

Ben sana hep üşüyordum,

Çünkü kıştım.

Nakıştım, bakıştım,

İnkâr etmiyorum da.

Seni sevmek gibi büyük işlere kalkıştım.

Ve lütfen inkâr etme,

Sana en çok, en çok ben yakıştım.”

Özdemir Asaf

 

Birkaç ay öncesinden kaydımın yapılmasını istemem üzerine Hanife Kaya imzası ile olumlu çağrı aldım. Geçmiş yıllarda da katıldım ve izlenimlerimi yayımladım.  *  (1-2)  

Marka Konferansları Kurucusu ve Yönetmeni Ayşegül Yürekli Şengör’ün olağanüstü çaba ve çalışmalıya 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde iki gün sürecek olan 18.Marka Konferansı Hilton Bominti Otel’de başladı. Davetlilerin titizlikle seçilmiş olması da dikkati çekti!

Bu yıl 18.'si düzenlenen konferansın gündemi; hem geleceğimiz hem de hali hazırda değişen hayatımız ve hayat tarzımız, olarak belirlendi. Hem iş, hem sanat, hem de medya dünyasından marka olan adların sahneye çıktığı konferansın ilk gününde coşku ve geçmiş yıllara kıyasla kalite olduğu gözlendi.

Yabancı konuşmacıların da olduğu konferansın oturumlarından birinde Gazeteci- Tv Sunucusu Ahu Özyurt, Akademisyen Özgür Demirtaş ile "Geleceğimizi" değerlendirdi. Kanal D Haber Daire Başkanı Ahmet Hakan da konferansta kendisine en çok sorulan 10 soruyu sıraladı, onları tek tek yanıtladı.

İş dünyasının liderlerini İstanbul’da buluşturan en güçlü düşünce platformu Marka Konferansı, bu yıl katılımcılarını 18 yaş ruhuyla ağırlayarak cesaretle ve umutla geleceğe koşma enerjisi ve isteklendirme aşılamaya çalıştı. Birbirinden seçkin konu ve konuşmacılarıyla gündeme damga vurdu.

Lider konferans kuruluşu Yürekli tarafından, grafiğini hep yükselterek büyük bir istikrarla 18 yıldır düzenlenen ve tam 16 yıldır Yapı Kredi World’ün ana sponsorluğunu üstlendiği Marka Konferansı, bu yıl insan yaşamında çok belirgin bir dönüm noktası olan “on sekiz yaş halini” konferans deneyimine ağırlık verdi.

Marka Konferansları Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Yürekli Şengör, Marka 2017’yi seçme ve titiz sözcükleriyle değerlendirdi: “18. yılını kutlamaya hazırlanan Marka konferansına duyulan ilgi ve heyecanı bu uzun yolculukta hep zirvede tutarak, sürdürülebilirlik ve istikrar konusunda iş dünyasına örnek olmayı başardığımıza inanıyorum. 18 yaşın hiçbir yaşa benzemeyen bambaşka bir özelliği var. İnsan yaşamındaki en önemli dönüm noktalarından biri…

Her yıl eşsiz bir konferans deneyimi sunma iddiasını sürdürerek bu yıl 18 yaş ruh halini ve kendini 18 yaşında hissetme duygusunu Marka deneyimine taşıdık. Çok büyük fırsatlarla dolu olduğuna inandığımız 2018 yılı için iş dünyasını bu özel deneyimle hazırlayacağız. Tıpkı 18 yaşında genç bir insanın hissettiği gibi özgürlüğe, bağımsızlığa, olgunluğa sağlam adımlar atarken cesaretle ve umutla geleceğe koşma enerjisi ve motivasyonu aşılayacağız. Tüm Marka 2017 katılımcılarının bu duyguyla geleceklerine bakmalarını sağlayacağız.”

Marka 2017, Türkiye’nin etki gücü en yüksek 1500’den fazla yöneticisini bir araya getirerek seçkin izleyici kitlesiine seslendi., Aylarce  bir hazırlık süreci sonunda oluşan içeriği ve konuşmacılarıyla Marka 2017, her yıl olduğu gibi bu yıl da iş dünyasının yakın gelecekteki tasarıımları gündeme damgasını vurdu.

Türkiye’nin en büyük bilgi, fikir ve motivasyon platformu Marka 2017’nin konuşmacıları arasında; Vogue China Genel Yayın Yönetmeni Angelica Cheung, Prisma Labs’in kurucusu ve CEO’su Alexey Moiseenkov, Social Bite restoranlarının sahibi, evsizlere ütopya yaratan idealist Josh Littlejohn, dünyanın en büyük sosyal pazarlama ajansı Social Chain’in kurucusu ve CEO’su Steven Bartlett, yazar ve psikolog Azra Kohen, ünlü psikolog, yazar ve yeme bozukluğu uzmanı Susie Orbach, moda tasarımcısı Hüseyin Çağlayan, dünyanın en büyük sanat fuarı Frieze’in kurucusu Matthew Slotover, Hakkasan, Wagamama gibi markaların yaratıcısı, restoran sektörünün dünyadaki en tanınmış liderlerinden Alan Yau, Soho House’un kurucusu ve yöneticisi Nick Jones, Londra Design Museum direktörü Deyan Sudjic, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, Saha Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Eczacıbaşı, BigChefs’in kurucu ortağı ve CEO’su Gamze Cizreli, video sanatçısı Ali Kazma, yeni nesil Türk dizilerinin ünlü oyuncuları Serenay Sarıkaya ve Ozan Güven, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ekonomist Özgür Demirtaş, Türkiye’nin uluslararası alanda kabul gören en önemli çağdaş sanatçısı Kutluğ Ataman gibi önemli adlar yer aldı. Marka filozofu olarak anılan BJ Cunningham, 18 yıldır olduğu gibi bu yıl da konferansın moderatörlüğünü üstlendi ve başarıyla yürüttü. Serenay Sarıkaya’nın güzel Türkçemizi başarıyla kullandığı saptandı.

İki gün süresince 50’nin üstünde konuşmacı ve 40 seans yer aldı. Tüm konuşmacıların en fazla 15 dakika sahnede kaldığı konferans, dinamik yapısıyla da dinleyicilerde ilgi uyandırdı.

Büyük bir yıldızlar geçidi sunan konferansta, iki gün boyunca başarıları ile dünya gündemine damga vurmuş, sanat dünyasının yıldızlarından iş dünyasının liderlerine; dünyaca ünlü psikanalistlerden bilim adamlarına; önemli girişimcilerden akademisyenlere çok özel 62 konuşmacıyı 40’ın üstünde seansta en çarpıcı içerikleriyle ağırlandı. Konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da iş dünyasının yakın geleceğini şekillendirecek yol haritalarını sunmaya çalıştı.

Marka 2017, dünyanın en büyük sanat otoritelerini Marka sahnesinde iş dünyasının dikkatini sanat alanına ve sanat-iş dünyası işbirliklerine çekti. Dünyaca tanınan sanat önderleri unutulmaz seanslarla ilham verdi. Dünyanın en büyük sanat fuarı Frieze’in kurucusu Matthew Slotover, günümüzde dünyada öne çıkan sanat dinamiklerini ve iş dünyası-sanat ilişkisinin dengelerini anlattı.

En çok dikkat çeken başlıklarından birisi uluslararası çağdaş sanatçı, film yönetmeni; Palanga Besi, Sanat ve Mimari Çiftliği Projesi’nin yaratıcısı Kutluğ Ataman’ın, “Saç Saça Baş Başa, Türkiye’de Sanatçı Olmak” başlıklı seansı oldu.

Marka 2017 dünyaca ünlü moda ve tasarım liderlerini de ağırlayacak. Uzakdoğu’da eğilimlerine yön veren, moda dünyasının büyük divası, Vogue China'nın kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Angelica Cheung, dünya ticaretinin en cazip pazarı Çin pazarına girecek lüks markalara danışmanlık veren önemli bir ad... Marka 2017’de, Y Kuşağı’nı Çin’de neyin farklı kıldığını ve bu kuşağa nasıl ulaşılabileceğini anlattı. Marka 2017’nin dikkat çeken konuşmacılarından biri de Chalayan markasının yaratıcısı Hüseyin Çağlayan, ünlü tasarım yazarı Emily King’in moderatörlüğünde; “Genişletilmiş Alanda Moda” başlığıyla teknoloji ve sihrin nasıl buluştuğunu dile getirdi. Moda dünyasının tanınmış liderlerinden, GQ İngiltere Genel Yayın Yönetmeni Dylan Jones ve İngiliz Moda Konseyi İcra Kurulu Başkanı Caroline Rush, bu yıl da aynı sahneyi paylaşarak izleyiciyi David Bowie’nin eşsiz hayatına dair büyülü bir yolculuğa çıkardı. Önemli konuşmacılardan London Design Museum direktörü Deyan Sudjıc oldu. Tasarım konusunu işleyerek hayata nasıl taşınabileceğine dair kafa yoran ve bununla ilgili projeler geliştirerek tasarıma yön veren bir dahi olan Sudjıc, Marka 2017’de teknolojiye uyum sağlayan tasarımları ve geleceği tasarlarken teknolojinin rolünü anlattı.

Gazeteci Balçiçek İlter ile  Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Acıbadem Maslak Hast. Başhekim Yrd. Özlem Cankurtaran'ın "Savşıçı olmayı ben seçmedim" temalı trajik öyküsü,katılımcıları çok duygulandırdı!

MARKA 2017'nin ikinci gününün ikinci oturumunda sahne alan Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Özlem Cankurtaran, kendisinin ve eşinin hastalanmasından sokak çocuklarının rehabilitasyonu için projeler üreten Çaba Derneği'ne uzanan ilham verici hayat hikayesiyle, MARKA izleyicilerine duygu dolu anlar yaşattı. Gazeteci Balçiçek İlter'in sorularını yanıtlayan Cankurtaran, bir doktorun gözünden hasta olmanın, ardından da hasta yakını olmanın ne anlama geldiğini paylaşarak "Savaşçı olmayı ben seçmedim ama hayatta başınıza gelenlere karar veremeseniz de onları yönetebilirsiniz. Hayatta iyi şeyler de oluyor, kötü şeyler de Hangisinden besleneceğin sana bağlı. Biz iyiyi seçtik" dedi. Cankurtaran MARKA izleyicileri tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Marka 2017, dünyanın gözünü diktiği konulardan biri olan ‘Yapay Zekâ’yı da mercek altına alacak. Yapay zekâ alanında önemli çalışmalar yapan, PrismaLabs’in kurucusu ve CEO’su, Rus teknoloji lideri ve bilim adamı Alexey Moıseenkov, öne çıkan konuşmacılarından biri olarak, yapay zeka alanında doğru yatırımlar yapılması adına Türk iş dünyasının önünü açmak için önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmacılarından bir diğeri sosyal girişimciliğe 18 yaşında adım atan, bugün ise 25 yaşında dünyanın en büyük şirketlerinin sosyal medya stratejilerini yöneten, dünyanın en büyük sosyal pazarlama ajansı Social Chain’ın CEO’su Steven Bartlett, 2018’de sosyal medyaya damga vurmanın sırlarını sahnede yaptığı sosyal medya şovuyla kanıtladı.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve ekonomist Özgür Demirtaş, CNN TÜRK Haber Editörü ve Sunucu Ahu Özyurt moderatörlüğünde, “Gelecek Beklenilenden Daha Hızlı Gelecek” başlığıyla teknolojik atılıma çok büyük bir hızla adapte olmanın gerekliliğine ve ülkemizin rekabet gücündeki etkisini anlattı.

Sıra dışı format ve yaklaşımlarla en ilham verici seansları tasarlamasıyla tanınan Marka Konferansları, bu yıl da sanat ve gösteri dünyasının ünlü isimleriyle unutulmayacak seanslara imza attı. İzleyiciler, televizyonda dijital atılım ve Türk dizilerindeki dönüşümün sırlarını, ünlü oyuncular Seranay Sarıkaya ve Ozan Güven’den dinlediler. Şarkılarıyla herkesin hayatında kalıcı izler bırakmaya devam eden popstar, eşsiz müzisyen, besteci, söz yazarı ve yapımcı Kenan Doğulu, gazeteci Nevşin Mengü moderatörlüğünde sohbet ve müzik dolu bir seansla damgasını vurdu. Türkiye’nin en büyük mizah dehası ünlü komedyen Cem Yılmaz, sinema ile arasındaki tutkulu ilişkiyi ve ortak değerimiz olan Yeşilçam’ın, kendisi için anlamını çok özel bir seansla aktarmaya çalıştı.

Ne ki  Cem Yılmaz ve Kenan Doğulu, gkimi etkinliklerde sergileyip bol alkış aldıkları gösterilerinin performansını Marka 2017'de göstermekten uzak kaldılar!

Ayrıca sahnenin bir köşesine yerleştirilen aygıtlar eşliğinde müzik sunumunun dinlendirici olduğu ve alkış aldığı görüldü.

Etkinlik sırasında Bircom Müşteri Yönetimi Direktörü Doğan Yeşilkaya, Opet'ten Özgür Özkurt, Productpr İletişim Danışmanı  Demet Kilerci  ve  Atasay Yönetik Kurulu Başkanı  Cihan Kamer ile tanışma fırsatım oldu.

İzlencelerin seyri esnasında Ayşe Yürekli'nin tüm  gösterilerin sunucusu  Bj Cunnıngham ile kısa görüşmesi sonrasında kısa süreli bir  görüşmemiz oldu.

Başta Ayşegül Yürekli Şengör olmak üzere üstlendikleri görevlerini titizlikle sürdüren tüm çalışanları kutlamak ve alkışlamak gerekir!

Marka konusunda Paulo Coelho der ki: “İnsanların yaptıklarıyla değil, giydikleriyle marka oldukları çağda; aşkların sahteliğinden yakınmak yanlış olur.”               

                                                                        *

  Tıklayıp okuyabilirsiniz!

*    (1)  15. Marka 2014

*    (2)  17. Marka Konferansı

 

 

 
Toplam blog
: 782
: 1295
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..