Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
239
 

27 Haziran Çarşamba

27 Haziran Çarşamba
 

Çok fazla öne çıkan bir haber olmadığı için hemen her gazetenin manşeti farklı bugün. İçlerinde bana göre çok önemli görünenleri de var.

İlk bakışta bizi hiç de ilgilendirmeyen bir haber değişik boyutlarıyla hem bir çok gazetede yer almış, hem de Hürriyet’te manşete çıkmış.

Bir İngiliz kızıyla bir Alman genci arasında geçen cinselliğe dayalı olay, nedense Suçlu pozisyonundaki Alman gencin hükümeti tarafından sanki Türkiye aleyhine kullanılmak istenmiş.

Diplomatik görüşmelere sebep olan olayın nasıl meydana geldiğinden çok, Avrupa Birliği ülkesi olmaya aday olduğumuzu göz önüne alarak, ülkemizde işlenmiş bir suçun cezasının ne şekilde verileceği ve AB ülkelerinin bunu nasıl karşılayacağı açısından benim dikkatimi çekti.

Umarım böyle saçma sapan bir olay yüzünden gazetelerin dillendirdiği gibi ikinci bir Geceyarısı Ekspresi olayı yaşamayız.

ALMAN İNGİLİZ TACİZ SAVAŞI (Yeni Şafak). Antalya’da 17 yaşındaki bir Alman’ın 13 yaşındaki İngiliz kıza taciz suçundan tutuklanması, Alman ve İngiliz medyasını karıştırdı.

SİZ ÖNCE İNGİLİZ AİLEYİ İKNA EDİN (Hürriyet). Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Antalya’da 13 yaşındaki İngiliz kıza tacizden tutuklanan Marco için Abdullah Gül’ü aradı. Gül ise meslektaşına Ailenin şikâyeti var, bizi bırakın, İngilizler’e baskı yapın mesajını verdi.

*****

Bazı olaylar insana bazan önemsiz olsa da önemli görünür. Bazen de bunun tam tersini yaşarız. Bugün benim böyle ters günlerimden biri galiba…

Birbirinden bağımsız iki haber var. Konuları ortak. Teröre karşı askerin tavrını açıklamaya yönelik, aslında içimize su serpecek cinsinden.

Fakat nedense duyar duymaz, oh be, diyerek sevinmek yerine şimdiye kadar neredeydiniz gibi bir sitem sorusu geçiyor aklımdan.

Herkes işini daha iyi, daha ciddi yapsa, asker siyasetle uğraşacağına bu önlemleri daha önceden alsa olmaz mıydı diyorum.

Haksız da olabilirim, yanlış biliyor yanlış düşünüyor olabilirim. Ama bunlar benim duygularım ve düşüncelerim. Saklamam, size anlatmamam beni farklı düşündürmez ki…

Konuşarak, tartışarak doğruları bulabiliriz, yanlışlardan kurtulabiliriz.

Şehitlerimizin arka arkaya çoğalması, bazılarına yeterli eğitim almadan asker Güneydoğu’ya gönderiliyor, teröristlerin karşısına çıkarılıyor dedirtmiş. Bunun doğru olmadığını anlatmak için TSK komando okulunu medyaya açmış.

Küçük bir ayrıntı dikkatimi çekiyor. Okul 33 yılda 24 bin mezun vermiş. Buna karşılık şehit olanların sayısı 80’miş.

Peki bizim diğer şehitlerimizin sayısı kaç? Demek ki onlar komanda okulundan mezun değiller… Yani yeterli eğitim almamışlar, demeye dilim varmıyor.

Terörle mücadele ayrı bir uzmanlık alanı değil mi? Bunun hakkından gelmek için özel timlerle kullanmak gerekmiyor mu? Benim yetersiz aklım bana böyle sorduruyor.

İkinci konu mayına karşı teknolojik atağa geçilmiş. Günaydın desem şanlı ordumuza karşı ayıp etmiş olurum biliyorum. Ama bir ordunun teknolojik imkânı ve donanımıyla PKK terörü çökertilmeliydi diye düşünüyorum. Söylemesinin kolay, yapmasının zor olduğunu bile bile gönlüm böyle istiyor.

Zararın neresinden dönülse kârdır düşüncesiyle bugünden tezi yok düşünülen her şeyin uygulamaya geçmesini arzu ediyorum.

PKK’NIN KÂBUSU (Bugün). Mehmetçik asker iyi eğitilmiyor iftirasına en güzel cevabı verdi. Eğirdir dağ komando okulu medyaya açıldı. Düşmanın korkulu rüyası komandolarımızın gerçek mühimmatla yaptığı eğitim nefesleri kesti.

MAYINA KARŞI CEP YASASI (Hürriyet). Cep telefonuyla patlatılan mayınlara verilen şehit sayısı arttı. Genelkurmay terörle mücadelede teknolojik önlem atağına geçti. GSM şebekelerine kısıtlama geliyor. Hazırlanan yasa taslağı Savunma Bakanlığı’nda.

MAYINLI TUZAĞA ELEKTRONİK ÖNLEM (Radikal). PKK’nın uzaktan kumandalı mayınlarına karşı elektronik önlem alan ordu GSM operatörleriyle işbirliğini geliştirecek yasal düzenleme hazırlığında.

PKK’YA TEKNODARBE (Yeni Şafak). Sınır ötesindeki teröriste karşı insansız casus uçak, içeridekiler için de dijital tarayıcı ve sinyal kesici alınıyor.

*****

Asker sivil dengesi üzerine oturtulamayan siyasetimizin zaman zaman depremler geçirdiğini biliyoruz. Son dönemde bu konunun daha da önem kazandığının farkındayız. Milleti bir şekilde bölmeye ve iç savaş çıkarmaya muvaffak olamayanların denedikleri son taktik, asker-sivil ayırımını siyasi bir cendereye sıkıştırmak…

Herkesin son derece dikkatli olmak ve dikkatli davranmak zorunda olduğu şu günlerde, meteorolojik ve politik sıcakların etkisiyle lokal bazı olaylar yaşanmasını, genele tahvil etmemek, mümkün olduğunca yatıştırmak ve soğutmak gerekiyor.

Başbakanın töreninde yaşanan bir hadiseyi ön plana çıkarma gayretlerine bu açıdan katılmıyorum. Bu olayın planlı veya kasıtlı bir yönünün olması mümkün değildir. Ama yine de hiç yaşanmamış olmasını elbette tercih ederdim.

SUBAYA YUMRUK GAZETECİYE SİLAH (Cumhuriyet). Erdoğan’ın mitinge çevirdiği TOKİ töreninde TOKİ başkanının müşaviri bir üsteğmene saldırdı. Başbakanı takip eden gazeteciler koruma terörüyle karşılaştı.

BU NE KÜSTAHLIK (Güneş). Tören yapılacak sahada köpeklerle bomba araması yaptıran jandarma üsteğmen alandan çıkmak istemeyen 2 TOKİ görevlisi tarafından yumruklandı.

TEHLİKELİ İŞLER (Takvim). Niğde’de asker başbakanın katılacağı tören alanını ararken TOKİ başkanına uzaklaş dedi. Başkan kızdı, iki danışmanı teğmeni yumrukladı, işler karıştı.

*****

Bir meslek grubundan bir kişinin yaptığı hatayı tamamen o gruba mal etmek, ne realist açıdan ne de etik açıdan doğru sayılamaz. Bu gerçeği önce hepimizin bilmesi ve kabullenmesi lazım.

Bunu bir kenara not ettikten sonra olaylara daha farklı bakmamız kolaylaşacaktır. Ümraniye’de bir evde bulunan 27 el bombası soruşturması, şimdilik değişik bir mecraya doğru akıyor. Bağlantılar insana inanılmaz şeyler düşündürüyor.

Bilmiyorum sonuçta ülkemiz açısından aydınlık bir noktaya varılacak mı? Ama ben bu aşamadan sonra emniyet güçlerinin sonuna kadar konuyu irdeleyeceklerine ve eninde sonunda bir noktaya varacaklarına inanmak istiyorum.

EMEKLİ SUBAYIN CEPHANELİĞİ (Milliyet). Ümraniye’deki bombaların ardından tutuklanan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin ile bağlantılı emekli binbaşı Fikret Emek’in evinden cephanelik çıktı. Emek de gözaltında.

ÇETEDEN DERİN PARTİ (Star). Birdal suikasti azmettiricisi Gülaltay’ın Maltepe merkezli Ulusal Birlik Partisi Danıştay saldırısına adı karışan isimlerin buluşma adresi çıktı.

SALDIRIDAN ÖNCE SÜRPRİZ BULUŞMA (Yeni Şafak). Akın Birdal suikastı zanlısı Gülaltay için yapılan suç duyurusu Danıştay saldırganı Arslan ile Tekin’i aynı karede birleştirdi. Gülaltay’ın işyerinde iki gün önce yapılan toplantıda herkes vardı.

*****

Hayat tesadüflerle doludur. Bazın bizi mutlu eden güzel şeylerle karşılaşırız. Bazen de hiç beklenmedik zamanlarda bir acı çöker içimize..

Bodrum’da bir babanın başına gelenler ne yazık ki bu türden bir tesadüf. Allah kimseye böyle bir acı göstermesin demekten başka elden bir şey gelmiyor.

EN ACI TESADÜF (Posta). Bodrum Gümüşlük’teki sitede misafir olarak kalan İngiliz kadın havuzda yüzerken ayağına bir şey takılınca bekçiyi çağırdı. Bekçi havuzun dibinde bir çocuk cesedi gördü.Suya daldı, cesedi çıkardı ve yıkıldı. Çünkü ceset 4 yaşındaki oğluydu.

*****

Seçim yarışı bütün hızıyla devam ediyor. Başbakan niğde ve Aksaray’da halka hitaben yaptığı konuşmada, kendilerinin hizmet için var olduğunu söyledi.

Kürt kökenli vatandaşların temsilcisinin PKK olamayacağına dikkati çeken başbakan herkesi parlamento çatısı altında millet bütünlüğünden yana siyaset yapmaya çağırdı.

Mazotla ilgili söylenen spekülatif fiyatlara da değinen Erdoğan, bilinçsizce bu yarışa girenleri intihar komandosu olarak nitelendirdi.

DERDİNİZ ÖZGÜRLÜKSE MECLİSE GELİN (Sabah). Başbakan Erdoğan Niğde’de benim Kürt kökenli vatandaşımın temsilcisi kesinlikle PKK olamaz dedi.

BUNLAR İNTİHAR KOMANDOLARI (Star). Mazot fiyatını indirme yarışına giren muhalefeti eleştiren Erdoğan sıkılmadan 2 veriyorlarsa 4 veririz diyorlar, hepsi intihar komandosu dedi.

HALKA HİZMET İÇİN VARIZ (Türkiye). Başbakan Erdoğan Niğde ve Aksaray’da yaptığı konuşmalarda bizim için ne makam ne de mevki önemli, önemli olan milletin mutluluğudur, dedi.

*****

Türkiye, özellikle de İstanbul en sıcak günlerden birini yaşıyor bugün. Uzmanlar sel gibi, deprem gibi sıcağı da bir doğal âfet olarak kabul ettiler.

Umarım bu yaz göreceğimiz en sıcak günler bunlardır. En az zararla geçiştirebilmek dileğiyle…

50 DERECE ALARMI (Vatan). İstanbul için en kritik gün. Bugün hava sıcaklığı 39 dereceye kadar çıkacak. Nem oranı dünkü gibi olursa hissedilen sıcaklık 50 dereceyi bulacak.

40 DERECE SICAĞA İKİ GÜN TATİL (Yeni Şafak). Afrika’dan gelen ikinci sıcak hava dalgası en yüksek düzeyine bugün ulaşıyor. Bir çok ilde özürlü ve hastalara tatil var.

İŞİNİZ YOKSA EVDEN ÇIKMAYIN (Zaman). Mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde seyredecek sıcaklar, ilk defa deprem ve sel gibi doğal âfet kabul edildi.

*****

AB ile ilişkilerimize vurulan Sarkozy darbesinden sonra bugün ilginç bir benzetmeyle daha karşılaştık. Bizimle alay mı ediyorlar acaba diye düşünmekten insan kendini alamıyor.

ŞİMDİ DE TEKSAS KRİTERİ (Vatan). AB’nin genişlemesinden sorumlu komiseri Olli Rehn, Teksas ABD’ye 70 yıl sonra katıldı, siz de 60 yıl bekleyebilirsiniz dedi.

*****

Gazetelerde manşet olarak yer almasa da hemen her gazetede bulunan bir haber vardı bugün. Hepinizin sanıyorum hatırladığı ünlü Alman futbol hocası Derwall vefat etmiş.

Kendisi Galatasaray takımında görev yapmış olmasına rağmen, hem sarı kırmızılı oyuncuların milli takımımızdaki performanslarının artmasını sağlayan, hem de yanında çalıştırdığı Türk yardımcılarının, sonradan başarılı birer hoca olarak milli takımda görev yapmasına katkıda bulunan Derwall, kendisinden iyilik gördüğümüz yabancılar kategorisinde herhalde ilk sıraya konacak bir kişiydi.

Haberi duyar duymaz insanın içini buruk bir hüzün kaplıyor ve kendisine “Allah rahmet eylesin” demek ihtiyacını hissettiriyor.

Vaktiyle ikinci yarıda sahada tel tel dökülen futbolcularımız, Derwall’den sonra kondisyonlarına kavuşmuşlardı ve başarılar da ondan sonra gelmeye başlamıştı.

DERWALL ÖLDÜ (Yeni Şafak). Türk futboluna sınıf atlatan Alman Milli takımının eski direktörü Jupp Derwall, dün vefat etti.

Yarın yeniden birlikte olabilmek umuduyla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 974
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster