Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
717
 

3. Boğaz köprüsü rant projesi mi?

3. Boğaz köprüsü rant projesi mi?
 

3. boğaz köprüsü


3. Boğaz köprüsü projesi tartışmaya açıldı. İstanbul geçişinde trafiği ne kadar rahatlatır düşüncesinden önce ilk akla gelen ve daha çok tartışma konusu olan bölgesel kapsam alanındaki rant söylemleri daha öne çıkıverdi. Tahmini bedeller önceden belirlense de temel atıldıktan sonra ve birde istimlaklar söz konusu olduğunda bu bedellerin ne kadar yukarı çıkacağı devlete verdiği zarar yanında bazı kişilere rant sağlayacağı muhakkak.

Muhtemelen eylül ayında yap işlet devret şeklinde ihaleye çıkacak 3. köprü Yuşa tepe ve havan tepe ( Beykoz- Tarabya da alternatifler arasında yerini almış) arasında planlandığı söylenmekte.. Çift katlı olması ve hızlı treninde geçeceği plan dahilinde görülüyor. Çatalca üzerinden kara denize yakın bir geçiş yolunun da yapılacağı duyduğumuz gelişmelerden bazıları. Bununla berber çevrecilerin büyük tepkisi var. Projeye il genel meclisinde konulan şerhlerde unutulmamalı. Projeyi de muhtemelen bir Japon firması üstlenecek.

Başlatılan bu tartışma ile ilgili birçok şey ölçülüp biçilecek, yazılıp çizilecek yetkililer kendi kapsamların da çalışmalar yapacaklar, firmalar ihaleye girecekler, teklif verecekler. Bütün bunlar devam ederken kendi adıma 3. köprü olayına bakışım bu aşamada farklı fakat birçok kişinin aynı düşünceleri paylaştığına inanmaktayım. 3. köprü olsun tabi ki, olmasın demiyoruz. Ancak Çevreye zarar vermeyecek şekilde nasıl planlanır? 3. boğaz köprüsü güzergahı nasıl belirlenir? Maliyeti nedir? Vatandaşa bu fatura nasıl yansır?

Bende bu olaya birazda mizahi yaklaşayım istedim. Kendimce bir resim demeyeyim de bir çizim yaptım. Köprü çıkışlarından sonra nüfuz sahibi kişilerin hatırının kırılmaması adına hazırladığım bu resimli çizimde yolun nasıl belli kişilere ya da kuruluşlara ait alanları tecavüz ederek ilerlediğini dolayısı ile de yolun nasıl yılan gibi bir şekil aldığını gördüm. Öyle ya!.. Ahmet ağanın arazisine temas etmiş, Mehmet efendinin arazisinden yol geçmese olmaz!. X holding 3 kilometre ilerde yol birazda oraya kıvrılsa ne kaybederiz. Avrupa yakasında Y holding güzergaha yakın ( bizdendir kendileri ) yol oradan da geçmeli hatırı kalır. Eskiden tarladan bahçeden geçen yol eyvah dedirtirdi şimdi tam tersi rant kavramı girdi ve çöreklendi yaşamımıza.Bize getirisi götürüsün den çok olur mantığı ile yapılan kıyaklar.

Belki şaka gibi tabi, fakat projeler inanıyorum ki bazı noktalar da garabet gösterirse de şaşırmayalım. Zira Riva dan tutun Sarıyer e kadar birçok alan fiyatını misli misli katladı bile. Hatta şimdiden içerden tüyo alanlar yatırım yapmaya başladı.

Mimar Sinan'a rahmet olsun hayatta olsa herhalde hepimizin şaşıp kalacağı aklımıza bile gelmeyen ve bugünkü teknolojiye endeksli, çevrecileri ayağa kaldırmayan, ses kirliliğinin asgariye indirildiği, rantın sözünün bile edilmediği neler üretirdi acaba? NOT: Resim de kırmızı taralı alan Ercep beyin arazisi...kavuniçi alan X holdingin, pembe alan Y Holdingin, Kahverengi alan Ahmet ağanın, sarı alan Mehmet ağanın arazileridir. Farazi alanların yüzlercesi de resime sığmamıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sinan ustanın ruhu İstanbul üzerinde, suratı asık. Çaresizce sokuluyorum yanına, medet umarak İstanbul'una... "Bak ne hale soktular, azıcık himmet etseniz de" dememe kalmadı.. Azıcık sertçe baktı bana... "Bu ercep taifesi, aday olsam şimdi, ıbrıkçı başı bile yapmaz beni, Süleymaniyede" dedi...

Ahmets 
 02.07.2010 14:23
Cevap :
Ergenekondan içeri bile atılabilirdi heralde :)))) teşekkürler yorumunuz için.  02.07.2010 14:39
 

Sn. Başbakan İstanbul Bel.Bşk.nıyken hazırlattığı İmar müd. raporlarında 3. köprününİstanbul için bir felaket olacağını savunurken, bugün o felaketler yaşanmıyacakmı acaba? Ne değiştiki 3. köprüye karar verildi. 3. Köprü İstanbul'un geleceğini karartmaktan başka hiçbir işe yaramıyacaktır......Transit yolsa İpsala, Çanakkale- Veya deniz yolu niye kullanılmıyor. Çünkü orada rant yok..Seygılarımla..

Hasan Göksu PBahçe 
 02.07.2010 1:07
Cevap :
Mutlaka sorunlar yaşanacak ve korkarım ki, çevre katliamına tanık olacağız. proje için teklifler hazır hale getirilmiş bekleniyor.Geriye rötuşlar kalmış. İstanbul'un üzerinden yük kaldırılması isteniyorsa pekala söylediğiniz gibi çanakkale- ipsala güzergahı olabilir. Rahatlayan istanbul geçişi yanında ( tabi bağlantıları ile beraber) güney marmara hareketliliğe kavuşur. Çanakkale- enez çıkışı düşünülebilir. Ancak geniş kapsamlı düşünüldüğünde köprülerin sadece İstanbula endeksli düşünüldüğü ortaya çıkmaktadır. Oysa ilk etapta bütün marmara bölgesi etki alanındadır. Yorumunuz ve Katkınız teşekkürler.  02.07.2010 12:52
 

Yazdıklarınıza katılıyor ve tebrik ediyorum.

Belgin Uğrayan 
 01.07.2010 0:12
Cevap :
Teşekkürler Belgin hn, yorumunuz ve katkınız için.  01.07.2010 13:32
 

MERHABALAR..SEVGiLi ARKADASIM..! :-)) EVET, HER DONEMDE RANT OLMUSTUR.. ve OLACAKTIR..ZiRA iNSANOGLUNUN YAPI ve DUSUNCELERi BUTUN DUNYA`da ASAGI YUKARI AYNI iSTiKAMETDEDiR.. Ornegin* TV`deki ESKi DALLAS DiZiSiNi HATIRLAYINIZ.? BU RANTLAR KiSiLERDEN, AiLELERE- AiLELERDEN, MAFiALARA- MAFiALARDAN, SiYASiLERE- SiYASiLERDEN, HUKUMETLERE KADAR UZAYIP GiDER ve BUTUN DUNYA COGRAFYASINDA HEP BU VARDIR..! ESKi TARiH YAPRAKLARINI iNCELEDiGiNiZDE BUTUN BUNA BENZER MANZARALARI HEP GOREBiLiRiZ..! HATIRLARMISINIZ (1970) ONCESiDE "BOGAZ KOPRUSUNE HAYIR" HATTA (1965) ONCESi "TELEViZYONA HAYIR" KAMPANYALARINI, NETiCE NE OLDU..? iSTE O GUNDEN BUGUNE TURKiYE ve DUNYA BUGUNLERE GELDi..! iSTANBUL BU GOCU DURDURAMAZSA SAYET.. BOGAZ`a (3).cu KOPRU DEGiL (5)-(6).ci KOPRU DAHi KiFAYET ETMiYEBiLiR..! TABii BUNLARI SiZ ve BEN ACABA NE DERECEDE GOREBiLiRiZ..? ONUN icin BU RANT MESELESi HER DEViRDE OLMUSTUR ve MALESEF OLACAKTIR..!!! SiZE ve iSTANBUL`a SEVGiLER ve SELAMLAR..! :-)) NK-ADA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 30.06.2010 22:31
Cevap :
Alıştık rant kavramına fakat müsade edinde biraz itiraz edelim:)))) Yoksa bu düşüncelerim proje karşı çıkmak değil tabi teşekkürler yorum ve katkılarınız için.  01.07.2010 13:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1056
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1957 Eskişehir doğumlu, Esk.A.Ü İşletme, İşbankası emeklisi, İstanbul Büyükçekmece de yaşayan, ST..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster