Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
17717
 

80'lerin meşhur tv dizileri [4]: "Flamingo Yolu"

80'lerin meşhur tv dizileri [4]: "Flamingo Yolu"
 

"Dallas" sırasında rakip yapımcılar yeni bir dizi aramaya başlarlar. En az Dallas kadar entrika dolu olmasını istedikleri dizi olarak sonunda "Flamingo Yolu"nu bulup çıkarırlar.

"TRT zamanı dizileri" diye adlandırabilceğimiz dönemin vazgeçilmez olan bu dizisini, pek çok kişi, gölden havalalan pembe flamingolarla hatırlar.

Filaminyo Yolu (Flamingo Road), "Dallas" ile "Aşk Gemisi" karşımıdır bir bakıma. 80'lerin başında oynamış olan ve her başlangıç bölümünün özellikle çocuklara çok hoş göründüğü dizinin oyuncu gemisinde, John Beck, Woody Brown, Peter Donat, Howard Duff, Morgan Fairchild, Mark Harmon, Kevin McCarthy, Cristina Raines, Barbara Rush ve Stella Stevens yer almıştır.

Günümüzde, genelde lüks semtlerde, pahalı binaların olduğu caddelere, kenarları ağaçlı, romantik yollara verilen isim olan Flamingo Yolu, Mersin'de bir cadde de ve Kınalıada'da, iskele ile havuz arasındaki sahildeki caddeye adalılarca verilen isim olarak kayıtlara geçmiştir.

Flamingo Yolu bir çok çocuğun ünlü dizisidir, annelerin hararetle izlediği ve diğer bölüme kadar da izledikleri bölümün kritiklerini yaptıkları bir dizidir.

Çocuklar "geç oldu" bahanesiyle yatağa yollanırken, kadınlar diziyi merakla izlemişlerdir.

Kötü adamlardan biri Michael Tyron'dur, onu cahit Şaher seslendirmiştir. Dizinin sonlarına doğru yanarak öldüğü gösterilse de, o ne yapıp ediyor, tekrar diriliyordu!

"Şerif Titus" (Taytus) karakteri ise JR'a rakipti! Gülümsemesi manalarla yüklü, çirkin, şişman, bıyıklı olan bu adam diziyi seyreden kadınların az bedduasını almamıştır!

Onun bu denli etkili olmasında seslendiren İstemi Betil'in eşsiz ses tonu da etkilidir.

Tabii bir de dizide Constance karakterini canlandıran, Senatör olan Mark Harmon'un karısını oynayan Morgan Fairchield unutulmazlar arasına girmiştir. Dizide entrikaların baş sebebi de Constance'tır.

Bazılarının favorisi ise Lane Balu'dur o vakitler...

Senatör Constance ile evlidir ama Lane Balu'ya âşıktır.

O zamanlar, "Çocuğa izlettirilmeyecek ayıp diziler" arasında başı çeken Flamingo Yolu, aslında 80'lerdeki hayatımızı temsil ediyordu biraz da...

"Eskiden güzeldi her şey" diyoruz ve "şimdi ne bilgisayarımızın ne televizyonumuzun ekranını siyah beyaz yapıp bir şey seyretmek bile aklımıza gelmiyor. Yaşımız ilerledi. Artık orta yaşlı insanlarız. Herkesin geçim derdi iş derdi sağlık derdi var. Artık televole, yerli dizi, batasıca futbol programları, her kanalda aynı saatte yerli dizi, sarhoş şöförlerin yaptığı trafik kazalarını kapkaç haberlerini görmek istemiyoruz.. Clementine Nills Karot, Şeker kız candy, Heidi, Adalet Savaşçısı seyretmek istiyoruz. İsimlerini bile unutmuştuk." diyoruz...

Şimdiyse Televole'yle, Popstarlarla, Gelin Kaynanalarla, Biri Bizi Dikizliyorlarla geçiriliyor zamanlar...

200'0lerin nesli işte böyle yetiştiriliyor. O zamanlar en ufak bir öpüşme yasaktı, şimdi kim nerede, kiminle, kaç frikik vermiş, kim kimi aldatmış, kaç liraya?" bunu izlettiriyoruz çocuklarımıza...

Ve içi dışarıdan lüks, mafya babalarının kaldığı Kartal Cezaevine "Flamingo Yolu" diyoruz...

Aferin bize!...

Meraklısına Not:
80'lerde video kaset kiralamak 1] http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=49832
80'ler meşhur diziler: "Dallas" 2] http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=49929
80'ler meşhur diziler: "Charlie'nin Melekleri" 3] http://blog.milliyet.com.tr/Proje/Gusta/GustaBlog.aspx?BlogNo=50006

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 353
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3674
Kayıt tarihi
: 28.02.07
 
 

"29 Temmuz 1980’de İstanbul’da doğdu. Celal Bayar Üniversitesi, İşletme mezunu. Şiir, deneme, öykü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster