Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '13

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
 

Acelen mi vardı, Sayın Cumhurbaşkanı?

Acelen mi vardı, Sayın Cumhurbaşkanı?
 

Agos gazetesinin başlık resmi


Türkiye Ermeni azınlığına ait “Agos” gazetesi artık Türk Hava Yolları ile işbirliği içinde. Daha doğrusu, THY “Agos”la işbirliyi yapıyor.

Böyle bir haber Azerbaycanda nasıl karşılanır sizce? Ben Azerbaycanlıysam, Azerbaycanda yaşıyorsam ve de halkla içiçeysem, size söyliyeyim: Hiç iyi haber deyil şu!

Evet, Azerbaycanda şu haber böyle algılanıyor. Türk Hava Yolları, hem de Atatürk Hava Limanında bir Ermeni gazetesini dağıtmaya izin veriyor yani!

Pes doğrusu diyebiliriz. Ama demiyoruz. Neden mi diye soruyorsunuz? Açıklaya bilirim.

Açıklama çok basittir. İş, para, çıkar söz konusu olunca millet meselesi arka plana geçer. Artı bir de kanunlar varsa ve kanunlar işe yarar durumdaysa, daha bir artı söz konusu ülkede kanunlar gerçekten yürürlükteyse “Agos” gazetesi rahat bir şekilde THY uçaklarında da, hava limanlarında da yayınlanır. Çünkü kanunen yasadışı hiç bir durum yok ortada.

Ama “peki, neden Azerbaycanda olay böyle algılanıyor” diye sorarsanız, yene bir makul cevabımız vardır.

Anlatayım öyleyse.

Az bir süre önce Azerbaycan turizm sektörünün önde gelenleri THY-nı boykot beyanında bulundular. Bilet satışından komisyonla bağlı anlaşamadıkları bir mesele olduğu için ve THY bilet satışı gerçekleştiren turizmcileri kolay atlatılamayacak bir durumda bıraktığı için bilet satışından vazgeçme en doğru yoldu aslında. Ve böyle olunca da birileri araya girerek, “THY nasıl bir Türk devleti olan Azerbaycanla böyle davranır” gibi soruları tirajlamaya başladılar.

Şimdi de şu “Agos” olayı çıktı başımıza. Diyorlar ki, bakın, THY Türk karşıtıdır, o yüzden Azerbaycan turizmcilerini de zor duruma sokuyordur. Öyle olmasaydı “Agos”u böyle yayınlamazdı falan gibi laflar yani.

Aslında olayın içinde millet ve milliyetçilik konusu yok. Konu sadece hukuk ve ekonomik çıkarlardır. Evet, bu kadar basit yani. Şimdi THY “Agos” gazetesine kucak açıyor diye işin aslı belki de tam olarak açıklanamıyor. Belki de “Agos”la anlaşma yapan bir THY yetkilisi hiç bizim düşündüklerimizi düşünmemiştir. Belki de görevli şahıs “bundan şirketimiz fayda görür” diye düşünmüştür. Bilmiyoruz, bilemeyiz de belki.

Ama Azerbaycandaki insanların kızmasını da görmezlikten gelemez her halda THY. Çünkü Azerbaycan toprakları hala Ermeni işgali altında, Ermeniler hala yer yüzünde “Türkler bize 1915-te soykırım yaptı” propagandaları yürütmekte ve sen de alıyorsun onun gazetesine kucak açıyorsun.

Anlaşılması zor oluyor, değil mi? Aslında ise ekonomik çıkarlar millet tanımaz ki…

Bir de şu Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün Ermenistanın yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyanı kutlaması çıktı başımıza.

Şimdi gel de sorma: Sana çok mu gerekiyordu Hocalı faciasının 21. yıldönümü öncesi Hocalı ve diğer Karabağ topraklarında elleri Türk kanına bulaşmış Ermeniyi kutlamak? Acelen mi vardı, Sayın Cumhurbaşkanı?

Aslında 21 Şubat Uluslararası Anadili Günüyle bağlı yazacaktım. Ama neyse…

 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..