Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '13

 
Kategori
Siyaset
 

İki gün sonra Azerbaycan'da yeni Cumhurbaşkanı olur mu?...

İki gün sonra Azerbaycan'da yeni Cumhurbaşkanı olur mu?...
 

Birleşik muhalefetin 29 Eylül 2013 mitinginden görüntü


Azerbaycan 2 gün sonra yeni Cumhurbaşkanını seçiyor. Herkes beklemede. Siyasi heyecan tam da dorukta.

Şimdi yeni Cunhurbaşkanı kim mi olur diye soruyorsunuzdur, değil mi? Böyle bir soru sorulmaz mı? Sorulur elbette.

Son günlerin kamuoyu yoklamaları ülkenin yeni bir değişim sürecine gireceğini göstermiyor. Neden mi? Cumhurbaşkanı değişmeyecek de, ondan.

Evet, kamuoyu yoklamaları yürürlükte olan Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı İlham Aliyev'in yüzde seksenin üzerinde oy alma ihtimallerini bir kez daha onaylamakta.

İlham Aliyev'e neden oy vereceğini de açıklayan seçmenler diyor ki, 10 yıllık Cumhurbaşkanlığı döneminde o ülkeyi geride kalmış, bunalım sürecinde olan bir ülkeden hızla gelişen, Avrupa ülkeleri ile bir sırada adımlayan ülke haline getirdi.

Şimdi söylenenler bazen tam da gerçeği yansıtmasa da dosdoğru Azerbaycan gelişmiş durumda artık. Ülkede istihdam en yüksek düzeye ulaşılmış. Can güvenliği dünyanın en gelişmiş ülkelerinden daha yüksek düzeyde. Halkın gelirleri çoğaldı, insanlar lüks hayat yaşamaya başladı. Örneğin, 10 yıl önce Bakü yollarında biznes ve lüks klas arabalara çok nadir rastlardınız. Ama bugün arabaların çoğu biznes ve lüks klasdan. Artı, 10 yıl önce 10 ailede 1 araba vardı, ama şimdi bir ailede 2, bazen de 3 ve daha çok araba var. Tabii ki, arabası hiç olmayanlar da var. Ama onların sayısı fazla değil.

İlham Aliyev için böyle bir üstün durum varken birleşik muhalefet eski milletvekili, Prof. Cemil Hasanlı ile meydanda. TV konuşmalarında etkin olmayı başarsa da halkın içinde geniş destek alamamış gibi gözüküyor muhalefetin esas adayı. Evet, Bakü`de düzenlediği 3 açık hava toplantısında en fazla 10 bin taraftar toplayan Cemil Hasanlı`nın seçimi kazanma şansı az ihtimal verilen bir olasılık. Ülkede toplam seçmen sayısı 5 milyonun üzerinde. Artı, kamuoyu yoklamaları da onun yüzde 10`un altında oy alma şansının olduğunu gösteriyor.

Toplam 10 adayla seçime giden Azerbaycan'da diğer adaylar hakkında fazla bir şey söylenmiyor. Çünkü onlardan bazılarının yedek aday olduğu, aslında seçim maratonuna ciddi katkıda bulunamayacakları zaten bilinen bir gerçek. O yüzden onlar hakkında fazla bir şey söylemiyoruz.

Ve sonda, Azerbaycan için hayırlısı neyse onu da dileyelim. 9 Ekim 2013 seçim günüdür. Tam 2 gün sonra ülkede her şey belli olur. 

 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..