Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '13

 
Kategori
Siyaset
 

Azerbaycan`da seçim tam hızıyla sürüyor

Azerbaycan`da seçim tam hızıyla sürüyor
 

Merkezi Seçim Komisyonu internet sitesinden alıntıdır


Bugün; 9 Ekim 2013 günü Azerbaycan Cumhuriyeti`nde Cumhurbaşkanı seçimi gerçekleşiyor. Sabah saat 8-de açılan seçim mıntıkaları (oy verme yerleri) bazı yerlerde dolup taşmaktayken diğer yerlerde fazla dikkat çekmiyor. Ama ülke genelinde ortalama seçmen aktifliyi görülmektedir.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonu başkanı Mezahir Penahov`un basına verdiği açıklamaya göre Bakü vaktiyle saat 12.00 için seçmenlerin yüzde 36.8`i artık oyunu kullanmış durumda. Böyle bir rakamın yeteri kadar yüksek olduğunu söyleyen Penahov`a görü akşam saat 19.00`da oylama sona erecektir. Bundan 4 saat sonra – saat 23.00`da ilk sonuçlar basına duyurulacaktır. Ama bu sonuçların tam olmayacağı da kesin. Çünkü o zamana kadar tüm mıntıkalardan bilgilerin tam olarak toplanma ihtimali bir az zayıf.

Seçime hiyle katma, kanunların çiğnenme halları da seçmenin merak ettiği konular. Şu an için bazı mıntıkalardan küçük çapta sahtekarlık iddiaları dahil olsa da Merkezi Seçim Komisyonu şimdilik bunları yalanlımakta veya araştırmalardan sonra kesin fikirlerin söylenmesinin doğru olduğunu söylemekte.

Muhalefet temsilcileri bazı ilçelerde seçim yasalarının çiğnendiğini iddia etmekte. Ama iktidar yanlısı gözlemciler bunun tam tersini söylemekte; yani herşeyin kanunlar çerçevesinde olduğunu iddia etmekte.

Tüm gözlemciler şu an için seçimi gözlemleyen gazetecilerin herhangi sorunla karşılaşmadığını söylemekte. Gerçekten de gazeteci teşkilatları böyle başvuruların olmadığını açıklamaktalar. Ama her halde seçimin bitmesine saatler var ve kesin sonuç hakkında birşey söylemek yanlış olur. O yüzden bekleyeceğiz. Milletimiz için, Azerbaycan için hayırlısı neyse o olur inşallah.

Bu arada belirtelim ki, binden fazla oy verme yeri internet üzerinden canlı olarak izlenebiliyor. Arzu edenler şu adresten oy verme işlemlerini izleyebilirler: http://polling.msk.gov.az/polling/index.php?r=cameraView/index&lang=az 

 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..