Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
338
 

Açım

Açım
 

Durağan bir döneme girdim. Bol bol okumak istiyorum. Kitapevlerine girip, kitapları karıştırıp duruyorum. Ne alacağımada karar veremiyorum. İnsan koşar koşar bir yerde tıkanır ya, kendimi aynen öyle hissediyorum.

Bütün bir günümü okumaya ayırabilirim. Fakat beni oyalamayacak kitaplar istiyorum. Edebi değerleri olan, bana birşeyler katabilecek kitaplar. Listebaşı denen yüzeysel kitaplar istemiyorum.

Eski yazarları seviyorum nedense. Orhan Kemal, Sabahattin Ali, Kemal tahir, Fakir Baykurt, Yaşar Kemal, Orhan veli, Cahit sıtkı Tarancı, Tevkif Fikret, Yakup Kadri, Halide Adıvar, Falih Rıfkı Atay ve aklıma gelmeyenler.

Daha bir anadolu kokuyordu yazıları. Sonra Cumhuriyetin ilk yıllarını izlemek açısından çok güzel romanlar var. Çekilen eziyetler, zorluklar, yoksulluklar ve yoksunluklar o kadar güzel bir dille anlatılmış ki, insan okumaya doyamıyor.
Şimdiki zamanla kıyaslayınca ne çok şeyin değiştiğini ve ne çok şeyin değişmediğini görüyorsunuz. Keşke daha çok yazsalardı diyorum her zaman. Daha çok anlatsalardı bize. Tarihimizi daha iyi öğrenmez miydik? Yazılan her kitap, yapılan her tasvir o zamanın izlerini taşıyor. Belki bizden yıllarca sonra olacak olan nesil bizleri tanımak için kitap bile bulamayacak. Zaman hızla değişiyor ve dünya kablolarla donanıyor.

İletişim o kadar hızlı ki, dünyanın öbür ucundaki insanın ne yaptığından bile haberimiz var. At üstünde aşılan yollar veya mektup yazıpta beklemeler yok artık. Bir tık'la dünya ayaklarımızın altına seriliyor.

Bazen bu hızlı değişimler korkutuyor beni...
Yetişmemiz gereken birşey yok ki...
Nereden nereye geldi konu.B ana kitap tavsiye edin. Fakat edebi değeri olsun lütfen. Bu arada Cehov okuyacağım söz!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bilmiyorum ama geçmişimize değişik açılardan bakmak adına Mina URGAN'dan "Bir Dinozorun Anıları" ,Server TANİLLİ'den "Strasbourg Yazılar",Hıfzı TOPUZ'dan "Elveda Afrika Hoşçakal Paris" tavsiye edilir...İyi okumalar.

hayat güzeldir 
 18.07.2007 19:27
Cevap :
Mina Urgan'ı okumuştum.Diğerlerini okurum.Teşekkürler:)  18.07.2007 20:57
 

Orhan kemalde ne var ne yok devir derim, Tarık Dursun K. günümüz Orhan Kemalidir bana göre.. devir derim:-) Keyfin daim olsun...

yeşilsoğan 
 18.07.2007 15:31
Cevap :
Sözüm söz...  18.07.2007 16:36
 

Sevgili Ufaklık Peride Celal'in "DELİ AŞK" romanını tavsiye ederim okumadıysan tutkulu ama marazlı bir aşk konusu.. sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 18.07.2007 14:21
Cevap :
Teşekkürler:)güzel bir aşk romanı arada iyi gider.  18.07.2007 16:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 1206
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1974 İstanbul doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Bursa'da yaşıyorum. Her zaman yazıp defterler, aj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster