Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '12

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
260
 

Aile ortamını nasıl geliştirebiliriz?

Aile ortamını nasıl geliştirebiliriz?
 

Çocuklar çevrelerine ve aile ortamına karşı çok duyarlıdırlar. Maalesef genelde onların bu duyarlılığını anlayamıyoruz. Eğer sağlıklı bir aile ortamına sahip olmayı arzuluyorsak, öncelikle anne ve babanın çocuklara, kendi yaşamlarına dair bir takım açıklamalar yapmasında fayda var: Anne neden işe gidiyor, evdeki görevleri, sorumlulukları ne, akrabalarla olan ilişkileri neden o şekilde, görevleri ne tür zorluklar içeriyor? Benzer şekilde, baba da kendi yaşamını açıklamalıdır.

Anne ve baba, aynı zamanda çocuklarına, onlara sahip olmaktan ne kadar mutluluk duyduklarını, onlara bakmak için ne kadar özen gösterdiklerini ve onlarla olmaktan  ne kadar keyif aldıklarını da ifade etmelidirler.

Eğer anne ve baba tüm bunları çocuklarına aktarabilirse (tabii ki doğru oranda, bunları hissettikleri güçte ve boyutta değil),  çocuklar o duygunun içine dahil olurlar. Böylece bu tür bir ilişkide güven oluşur ve çocuk, anne ve babasını içtenlikle karşılar ve sağlıklı bir “ev” ortamı sağlanır.

Aslında, gerçeği söylemek gerekirse, kendi başaramadıklarımızı çocuklarımızdan talep etme eğilimindeyiz. Çünkü kendimizi tam, tamamlanmış hissetmiyoruz ve çocuklarımız sayesinde kendimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Bu yüzden de bazen farkında olmadan çocuklar üzerinde çok fazla baskı yapabiliyoruz.

Çözüm, kendimizi tamamlamayı çocuklarımızdan talep etmek yerine, kendi başımıza başarmaya çalışmaktır. Eğer tam ve bütün olmayı başarırsak ya da en azından bunun ne demek olduğunu anlar ve bunu başarmak için çabalarsak, çocuklarımıza gereksiz yere baskı yapmaya son verebiliriz ve onlar için en iyi olan şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için onlara izin verebiliriz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 422
Kayıt tarihi
: 01.11.11
 
 

Yaşam yolculuğu hepimizi farklı duraklarda indiriyor. Bu duraklara varmak için çeşitli eğitimler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster