Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
415
 

AKP'yi kapatalım ya sonra?

AKP'yi kapatalım ya sonra?
 

Bildiğiniz üzere AKP'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcımız Anayasa Mahkemesine dava açtı. Dosya şu anda Anayasa Mahkemesinin önünde o sebepten hukuki temelleri ve gerekçeleri üzerinde durmanın yanlış olacağına inanıyorum.

Bir siyasi partiyi yargılama kapsamında, mevzuat itibarıyla kapatmak mümkündür. Ancak zihniyet ve halkın vicdanında kapatmak mümkün müdür bunu sorgulamak gerekir.

Ülkemiz parti kapatmak konusunda son derece maharetli bir ülke ve bu yüzden ülkemizde demokratik yaşam ilerleyemiyor. Büyüklerin ifade ettiği su akar yatağını bulur durumu ne yazık ki siyaset hayatımızda gerçekleşemiyor.

Siyasi tarihimizde 1960, 1980 darbesiyle diğer ara dönemlerde ve 90 sonrası kapanan siyasi partilerin sayısı onlarla ifade ediliyor. Bu durum demokrasiyi içselleştirmeye çalışan ülkemiz açısından son derece vahim bir durum.

AKP'nin bugüne gelişini şöyle kısa bir değerlendirmeyle incelersek. 28 Şubat sürecinde Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu için kapatılan Refah Partisinin yerine kurulan Fazilet partisinde meydana gelen ya da birtakım güçler tarafından getirilen hizipleşmelerden büyük medya desteğiyle birlikte AKP doğdu.

Dolayısıyla AKP, kapatmalardan vücuda gelmiş bir parti. Ve şunu görüyoruz ki her kapatmanın küllerinden doğan siyasi partiler öncekilerden daha güçlenerek gelmektedir.

Biz bu örneklerin aynısını HADEP te de gördük. Terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan HADEP kapatıldı yerine DEHAP kuruldu o da kapatıldı onun yerine DTP kuruldu. Peki bu kadar parti kapatıldı da bu insanların görüşlerinde bir değişme meydana geldi mi?

Bugün için en akılcı çözüm parti kapatmak yerine, faaliyet ve sözleriyle yasadışı eylemlerin odağı haline gelen kişilerin siyasi olarak yasaklanmasıdır. Bu durum hem AKP hem de DTP için geçerlidir. Yani eylem ve söylemleriyle devletin varlığına ve bütünlüğüne zarar veren parti yöneticisi ya da milletvekili siyasi yasaklaı hale gelebilir ama topyekun bir siyaset tüzel kişisinin kapatılması , kapatılan siyasal partilere haketmedikleri bir güç verecektir.

Süreci çok iyi değerlendirmek gerekir. AKP'nin 22 Temmuzda aldığı yüzde kırkyedilik oyun mimarlarından bazılarının CHP Anayasa Mahkemesi ve TSK olduğu bilenen bir gerçektir. Yapılan açıklamalar ve verilen kararlar olmasaydı AKP 22 Temmuzda bu sonuca uılaşamayacaktı.

Bugün de yine Anayasa Mahkemesi AKP'nin kapatılması dışında bir yaptırım uygularsa AKP gelecek yıl bu zamanlar yapılacak yerel seçimlere yine mağduriyet edebiyatıyla girecek ve yüzde kırkyedi olan oyunu yüzde altmışlara bile çıkaracaktır.

Bu süreç çok iyi takip edilmeli. Ayrıca bu süreç çerçevesinde Abdüllatif Şener de iyi takip edilmelidir. Eğer yakın zamanda Abdüllatif Şener beraberindeki aydın çevreyle bir parti kurarsa bu demektir ki ABD AKP'yi gözden çıkardı ve kendisine yeni bir gözde buldu.

Saygı ve sevgilerle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru parti kapatmakla olmuyor ama şu var bu partiler okadarda masum değiller bu halkın uyunu aldılar ama halkı temsil etmiyorlar bu halk aç bu halk mutsuz bu halk geleceğinden umutsuz bu halk ekmek kavgasında bu halk huzur istiyor.yaşlı bir nine maaş kuyruğunda ölüyor. ve bu ülkedeki siyasetçiler demokrasi nutukları atıyorlar bu nasıl bir demokrasi anlayışı halka hizmet gerek diyorlar ideolojik maceralar peşinde dolaşıyorlar bu halkı seviyorsan bırak beynindeki ideolojik maceraların peşini bu halka ekmek laızm iş lazım bunların yaptığı siyaset felsefesini değiştirmek laızm halkın dini etnik vs sorunları üzerinden duygusal nutuklar atarah oy kazanmak bu halka ihanettir bu halkı seven bu halka iş bulur aş bulur 70 yaşındaki ninelere huzur bulur en az üç çocuk yapın yerine var olan çocuklara güvence olur siyasi nutuklar bu halka zülümdür ülkedeki halkın uyunu almakla olmuyor o oyları nasıl aldınız bu halka ihanet etmeyin saygır.

nesim eren 
 16.03.2008 13:06
 

Bence ya da bunu genelleyebilirim.Eger bir ülkede herşey hızla özelleştirmeye gidiliyorsa bu korkunç bir durum.Sizin söylediklerinize katılıyorum.Ama şunu da göz ardı edemiyorum.Bu partinin kapatılıp kapatılmaması pek bir fark yaratmayacak gibi.Çünkü;insanlar bu parti başımızdayken de acı çekiyor kapatıldıktan sonraki acıya da katlanabilir. Sağlık,eğitim hızla bilinmez karanlık bir yola gidiyor.Yeni yasalar çıkıyor ve öyle bir dille anlatılıyor ki:"insanlar ya çok iyiymiş bu yasa"diyor yada dedirtiliyor.Mesela;son izledigim haberde,bir evin aylık geliri göz önünde tutularak eger asgari ücretin 3/1 ise bu ailelere yardım edilecek.(sağlık başta olmak üzere)Eee peki soruyorum zaten asgari ücret ne kadar ki bunun 3/1 ne kadar olacak.Ve herkesin evine bu gelirden fazla geliyor.Bunu bilerek söylüyor.Umarım anlatabildim,hepsi ufak tefek oyunlar,zekaları bu kadar yapmalarını saglıyor.BEN BUNA GÜLÜYORUM SADECE. İyi haberler duymak umuduyla.saygılar

CEYLAN GÜRBÜZ 
 16.03.2008 10:46
 

Doğrudur. Fakat ben adıma düşüncelerimi söyleyeyim. Gözlemlediğim gelişmeler sonrasında, AKP’nin iktidarda kaldığı her geçen gün rahatsızlığım daha da artıyordu. Diğer yandan 5-6 yıldır halkın refah düzeyinde hiç bir iyileşme görmediğim gibi aksine kötüleşme gördüğümü söylemeliyim. İşçi, memur, köylü, esnaf. Her kesimde. Küçük esnaf kalmadı zaten. Sağ olsun mega marketler. Ne işsizlik oranında bir iyileşme gözlemledim, ne de yatırımlarda. Son çıkarılmaya çalışılan yasalarla zaten açlık sınırında olan halkı ölüme terk etmek, kazanılmış birçok hakkı kademeli olarak geri almak isteyen, üstelik bir de bunu size dokunmuyoruz, siz keyfinize bakın, 2028 de devreye girecek nasıl olsa diye oldukça rahat bir tavırla ifade edenlerin bu ülkeye sana bana bir şey kazandırmayacağı, aksine kaybettireceği kesinleşmiştir bana göre. Oysa yapılan o kadar özelleştirmeden sonra şartlarda iyileşme olması gerekmez miydi? Sanırım özelleştirmeden elde edilen gelirler cemaatleşmeye aktarılıyordu. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 15.03.2008 22:15
Cevap :
Söylediklerinize katılıyorum. Ne yazık ki seçimler yaklaşırken bu değinidğiniz konular üzerinde düşünülüp oy verilmesine fırsat verilmiyor. Gündem olağanüstü hale getirilerek ( Malum çevreler tarafından) gerçekte oy oranı düşmesi ve tek başına iktidarı kaybetmesi beklenen AKP'yi büyütüyor. İşsizlik,ekonomi,adalet vb konularda başarısız olan hükumete mağduriyet pozisyonu aşılayanlar bu durumu iyi düşünmelidir.  16.03.2008 0:05
 

Gündemde çalkalanan bu durumdan aslında çok memnunum.Birilerinin bu gidişata bir "dur"demesi gerekiyordu ve sonunda sesler yükseldi.Evet şimdi bu seslerin hangi yöne kayması önemini daha çok ortaya koyuyor.Ülkemizde parti kapatılması çok olmuş ve bunlar yeniden yeniden doğmuş yandıkları yerden.umarım bu sefer böyle bir durumla karşı karşıya gelmeyiz.saygılar

CEYLAN GÜRBÜZ 
 15.03.2008 22:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 70
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 28.09.07
 
 

1987 yılında Konya Ereğli'de doğdum İlköğretim ve Lise öğrenimimi Konya'da tamamladıktan sonra 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster