Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '10

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
928
 

Alex, Alex, Alex, başkası yalan...

Alex, Alex, Alex, başkası yalan...
 

Alex the King


Gürcan Bilgiç'ten Emrah Öner'e kadar bir çok spor yorumcusu ve insanı Alex'in tartışılabilir olduğunu düşünüyor, çağın futboluna uymadığını , defansa yardım etmediğini, koşmadığını, vesaire, vesaire söylüyor, bazıları takımı 10 kişi bırakığını bile iddia ediyor ... Peki bunu destekleyecek herhangi bir veri varmı? Diyeceksiniz ki veriye ne lüzum var, gözümüzle görüyoruz, koşmuyor, oyunda kayboluyor; haklı olabilirsiniz ama bu mantıkla Guiza geçen yıl takımın en değerli oyuncusu olmak durumunda değilmiydi?
Benim yaklaşımım ise takıma sağladığı (ölçülebilir) fayda ve bunun "çağın orta saha oyuncularına" mukayese edildiğinde ne sonucun ortaya çıktığını incelemek. Keşke elimde bulabildiklerimden daha fazla veri olsaydı da analizi daha derine götürebilseydim ama sanırım iddiamı destekleyecek bir kaç veriye sahibim.
İlk mukayese beğenilen Guti ile yetersiz Alex arasında; derbi öncesi ikiside 4 maçta görev almıştı, Alex sadece 209 dakika oyunda kalmış, Guti ise 282 dakika, yani 35% daha fazla süre almış. Bu süre zarfında topla 219 defa top ile buluşmuş, topla 9:16 dakika oynamış yani takımı onu sürekli kullanmış , Alex ise sadece 107 kez topla buluşmuş ve topla sadece 4.23 dakika oynamış, Guti'nin yarısından az..
Bu süreler zarfında Alex 2 gol, 2 asist üretirken Guti 1 gol, 2 asist üretebilmiş. Bu orta saha oyuncusu ile mukayeseden sonra bir de forvet ile mukayese edelim, Nobre 190 dakika görev almış, topla 144 kere buluşmuş ve topa 5.37 dakika sahip olmuş. Yani Alex'ten daha fazla topla buluşmuş, daha uzun topla oynama şansı olmuş.
Yine bu süreler zarfında Nobre rakip kaleye 10 şut çekebilmiş, 7si isabetli olmuş, 3 gol kaydetmiş, hiç asist yapmamış, Alex ise 10 şut çekmiş, 6sı isabetli olmuş ve 2 gol, 2 asist. Bir de son olarak fenomen olan, çok beğenilen Quaresma ile mukayese edelim, Q7 262 dakika oynamış (25% daha fazla), 131 kez topla buluşup, koca bir 7:30 dakika topla oynamış... Bunların sonucunda 1 gol, 0 asist, 12 şut ve sadece 5 isabetli şut çekebilmiş. Bu arada Fener'in Fikstür gereği çok daha dişli rakiplerle de oynadığını hatırlatalım.
Bu mukayeselerde ortaya çıkan Alex'in bu üç oyuncudan daha verimli bir oyuncu olduğu, takımı topa daha çok sahip olup, daha çok top ile buluşturulursa (geçen yılki gibi) bu istatistiklerin daha da çarpıcı olabileceğini açıkça gösteriyor sanırım. Belki futbolun gözle ölçülemediğini de gösteriyordur.
Şayet Aykut hoca inadından vaz geçip Stoch, Dia ve Niang'ı Alex'in yanı sıra oynatırsa Alex'in verimi bir misli artacaktır hem gol hem asist olarak, belki de daha az koşarak. Bu arada derbide Alex 77 dakika sahada kaldı ve 1:13 dakika top sürdü, Guti ise 90 dakika kalıp 3:56 dakika top sürdü, yani neredeyse 4 misli, Alex 10 top kaybı, 1 top çalma ve 2 isabetli şut ile oynadı, Guti ise 20 top kaybı, 2 top çalma ve tek isabetli şut, Fenerin toplam isabetli şut sayısı da 3 yani Alex+1 (BJK ise 6 isabetli şut bulmuş)!
Peki başka bir pencereden bakalım; Alex'li Fener, Alex'siz Fener mukayesesi yapalım. Ligde 5 maç arkamızda kaldı, ilk maç Antalya maçıydı, Alex'in sahada olduğu 76 dakikanın skoru 4-0 (3 puan), onsuz oynanan 14 dakika 0-0 (1 puan), ikinci maç Trabzon maçı, onsuz oynanan 75 dakika 3-2 (0 puan), onun oynadığı 15 dakika 0-0 (1 puan), Manisa, Alex ile 81 dk 4-2 (3 puan), onsuz 0-0 (1 puan), Kayseri, Alex ile 45 dk 0-0 (1 puan), onsuz 45 dk 2-0 (0 puan) ve en son Beşiktaş Alex ile 77 dk 1-0 (3 puan), onsuz 0-1 (0 puan)... Hepsine tesadüf, veya böyle hesap olmaz diyebilirsiniz ama sonuç 11 puan Alex ile, onsuz 2 puan.
Avrupa maçlarına bakalım, Young Boys maçları, ilki Alex ile 80 dk. 2-1 (3 puan), onsuz 10 dk. 0-1 (0 puan), ikincisi, Alex ile 0-1 (0 puan), onsuz 0-0 (1 puan), PAOK maçlarında Alex full oynadı. Yani yine 3-1 Alex lehine (şampiyonlar ligine devam da cabası...)
Kariyer istatistiklerini yazmak ise fantastik bir tablo ortaya çıkarıyor... 643 maç, 299 gol; asist bilgisi tüm maçları için yok ama 643 maçın 507sinde , 264 gol, 233 asisti var. Bunlar direkt gol katkıları, bir de zekası ile başlattığı yarattığı pozisyonlar var... Böyle bir istatistik yok denebilecek kadar az... Dünyada! Bakalım başka oyunculara
Alex : 507 Maç - 264 Gol (%52)- 233 Asist (%46)
Mesut : 148 Maç - 16 Gol (%11) - 57 Asist (%39)
Xavi : 689 Maç - 65 Gol (%9)
Lampard: 746 Maç - 217 Gol (%29)
Gerrard: 538 Maç, 135 Gol (%25)
Ronaldinho: 418 Maç, 169 Gol (%40), 126 Asist (%30)
Messi : 220 maç, 134 Gol (%61), 55 Asist (%25)
Hagi: 513 Maç, 236 Gol (%46)
Ballack: 608 Maç, 178 Gol (%29)
Bu oyuncular ile aynı değerde, aynı meziyetlere sahip veya aynı önemde demek değil bu mukayesenin amacı, amaç Alex'in dünyada az bulunur bir yeteneği olduğunu; ve zaten bu oyuncularda olup da onda olmayan bir meziyeti daha olsa hayat boyu Türkiye'de oynamayacağını göstermek.
Bu haliyle dünyanın en iyi 50 kulübün 40 tanesi seve seve oynatır Alex'i, 33 yaşında bile. Bu adamların oynadığı ligler daha zor, rakipler daha kaliteli demeyin, bir kere bu oyuncular kaliteli liglere ve takımlara gelmeden performansları dahil bu rakamlara ayrıca Türkiye ligi en sert ve bu tür oyuncular (teknik) için zor liglerden biri.
Takımını eksik bırakıyor, 10 kişi oynatıyor iddialarına da bir bakalım, bu sene üç büyükleri mukayese edelim (FB, BJK, GS sırasıyla):
Atılan gol 11, 10, 6
Gol pozisyonu 32, 32, 20
Pas 2385, 2324, 2160
İsabetli pas 1867, 1814, 1623
Top çalma 116, 86, 103
Top kaybetme 87, 113, 114
Topla buluşma 2783, 2769, 2544
Bu takım eksik oynuyorsa siz düşünün eşitlendiği zaman ne olacağını... Şu an eksik haliyle daha çok top çalıyor, daha az top kaybediyor, daha çok pozisyona giriyor, daha çok isabetli pas veriyor... 1 kişi eksik ve koşmadan... Geçen yıl ise Alex sakatlık dışında tüm maçlarda oynadı, neredeyse tümünde 90 dakika oynadı ve yine Fener ligin tüm istatistiklerinde en üst iki sıradan birine sahipti. Demek ki Alex takımına genel oyunda her oyuncu kadar katkı yapıyor veya takım arkadaşlarının tümü öteki takımlarda oynayanlardan %10 fazla koşuyor, oynuyor ve bunu her zaman yapıyor! Alex yıllarca sol açık oynadı, şayet Mehmet Topuz, Dia, Alex oynayacaksa orta sahada Alex solda, Mehmet Topuz tek bildiği yerde, yani ortada ve Dia sağda oynar. Mehmet Topuz asla ve asla sağ açık oynamaz, oynayamaz, oynayamıyor.
Ülkemizde bir kişi bir laf ediyor, 5 kişi tekrarlıyor ve birdenbire söylenen laf herkesin gerçek bir veri olarak aldığı bir hal alıyor, yanlış laf eden de lafından dönmemeyi şeref meselesi zannediyor...
Alex zeki bir futbolcu, gerektiği kadar koşuyor, gerektiği kadar oyunda gözüküyor ve Türkiye'ye gelmiş geçmiş, hatta gelecek en iyi orta saha oyuncusu. Aykut hoca performans bazında bakıp oyundan alıyormuş, fakat bence Aykut hoca futbolda performansın çok koşmak olmadığını biliyor olmalı, zira topa 75% sahip olunup, karşı kaleye 32 şut gönderilip, rakibin iki misli koşulup da alınamamış bir maç sayesinde Fener'in başına geçmiştir. Çok koşan ama beyni olmayan bir takım asla bir yere varamaz. Barcelona'da bir Xavi var, Chelsea'de bir Lampard var, Real Madrid'in artık bir Mesut'u var... Fener'in de Alex'i var.
Emrah Öner kendi yazdığı yazısında Alex'in ne kadar müthiş olduğunu yazdıktan sonra Alex'in kesin bu takımdan silinmesi gerektiğini fakat daha önce başka oyuncuların gitmesi gerektiğini söylüyor. Kendi deyimiyle 7 yaşında bir çocuk da, 77 yaşında bir dede bile Emrah beyin kendi yazısından Alex'in hiç bir takımdan silinmeyeceğini ancak yeri dolmayacak bir boşluk bırakarak gidebileceğini anlar. Yazıktır ki Alex'in kendini gösterebileceği bir ofansif kadro kurulmuş ama Aykut hoca, Gürcan Bilgiç, Emrah Öner gibi kafalar yüzünden bir arada oynatılmamaktadır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye Kupası Alex döneminde değil sadece 27 senedir alınamamış bir kupa böyle düşünürsek tarihinde ilk defa şampiyonlar liginde çeyrek final oynadı Alex ile Fenerbahçe bence futbol bir sonuç oyunudur ve Alex bu sonuç işini bir harika yapıyor. Oyunu bu kadar basit ve garanti oynayan çok az futbolcu var. Attığı tüm penaltılar yan iç ağlara olmaması çok zor frikik konusunda da iyi olsaydı o istatistikler ne olurdu bilemiyorum. Tüm Fenerbahçeli arkadaşlardan ricam Alex'in kıymetini bilelim ona sahip çıkalım.İstatistik anlamında Türkiye'ye gelmiş en iyi futbolcu bunu tartışmak bile gülünç olur. Bu takımda tartışılması gereken çok oyuncu var ama Alex değil.

Gökhan Isik 
 29.09.2010 1:42
Cevap :
Teşekkürler Gökhan bey, bende benim gibi düşünen kimse kalmadı mı diye merak ediyordum.  30.09.2010 6:25
 

Fenerbahçe hep 1 kişi üzerine futbol oynadı.Bu yüzden bu kadar para harcamasına rağmen sadece Türkiye Liginin 3 popüler takımında biri olmaktan öteye geçemedi.Artık Fenerbahçe bir Futbol Takımı olmanın yollarını ve gereğini bulmalı.Alex sadece iyi bir istatistik daha fazla değildir.Yılda 3,5 milyon Euro alan bir oyuncu Fenerbahçe'ye daha fazla şeyler katmalı idi.Kasımpaşa maçında istatistik yapsın diye alınmadı. Kasımpaşa maçının kilidi açan Emre maçın Adamı Alex tuhaf bir çelişki.Yönetimler Taraftarının zaaflarını biliyorlar.Alex,Q7 gibi oyuncular sadece bizim gibi sportif kültürü gelişmemiş ülkelerde bu paraları alıp.bu güdük futbolu oynuyorlar...

mehmet binlik 
 28.09.2010 11:09
Cevap :
Yorumlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum ve mümkün mertebe cevaplamaya çalışıyorum fakat bu yazışmalarımızın okunduğunu da farz ederek konuda ileriye gidiyor olmamız lazım. Avrupa'da başarı, Türkiye Kupası veya şampiyonluklar Fenerbahçe ile ilgili, sizin sadece dediğiniz istatistikler ise oyuncuların bunlara ulaşmak için yapmış oldukları katkıların özeti ve ölçümü. "Alex sadece iyi bir istatistik" cümle olarak kulağa anlamlı gelsede değildir, Alex gerçek değil anlamına gelir ki, bildiğimiz üzere, Alex gerçek, yoksa bu kadar tartışabilcek bir konu olmazdı. Son cevabımda bir ofansif orta sahanın iyi veya kötü olduğunu somutlaştırmak adına hangi kriterler üzerinden konuşacağımızı sormuştum. Bu da yoksa Alex'ten daha faydalı ve Fener'in şu an alabileceği oyunculardan bahsedelim, ben bunların kim olabileceğini bilmiyorum siz örnek verin. Fenerbahçe bu maçta 6 gol attı, bu 6 golün 5 tanesi Alex imzalı. Bugün yazacağım blogda daha detaylı yazacağım, Alex açık ara maçın yıldızı.  29.09.2010 13:43
 

BU KADAR İSTATİSTİKTEN SONRA SONUÇ NEDİR?OYNADIĞI 6 SENE BOYUNCA ALINAMAMIŞ TÜRKİYE KUPASI VE SADECE 1 LİG ŞAMPİYONLUĞU.DANİEL GUİZA DA AYNI KOŞ VE KOŞ GOL YOK.

mehmet binlik 
 26.09.2010 16:22
Cevap :
Siz bu işi çok iyi yapıyorsunuz, yine kavramlar karışmış. "Result is important" diyorsunuz ama zaten istatistikler sonuçtur. Fenerbahçe'nin elde ettiği sonuçlar tek bir oyuncunun sonuçları olarak ele alınamaz. Zaten ülkemizde tartışmalar bunun için bir yere varmıyor, kavramlar birbirine karıştırılıyor ve kriterler belirlenmeden konuşuluyor. Bir ofansif orta saha oyuncusunun değerlendirme kriterleri nedir? 10 numara tabir edilen oyuncunun toplam performansını bir pasta olarak görelim. Pastanın en önemli içerikleri isabetli pas, posisyon yaratma ve az top kaybı olur, daha sonra ikinci planda ama önemli içerik olarak sırasıyla asist ve gol gelir, pastanın üzerine süs olarakta koşma, top çalma ve pres gelir. Bunlar ofansif orta saha oyuncusunu sonuçlarıdır, ve buradaki kriterlere göre Alex süsü az ama pastası çok lezzetli bir ürün olur. Ne yazıkki ülkemizde pastası vasat, süsü bol oyuncu seviyoruz. Q7 mesela bu tanıma çok uyuyor, isabetli ortası, isabetli şutu vasat, süs bol...  27.09.2010 12:56
 

Ama alex koşmuyor :)...

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ 
 24.09.2010 8:14
Cevap :
Bende zaten onu anlatmaya çalışmıştım :)  24.09.2010 9:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1067
Kayıt tarihi
: 27.07.10
 
 

Eğitimimi Fransa, Türkiye ve Amerika'da fransısca ve ingilizce olarak tamamladım. Bilgisayar mühendi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster