Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '10

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
1492
 

Alkışlar Mondragon’a!...

Alkışlar Mondragon’a!...
 
Bir gün, eşimle gittiğimiz bir konferansta çok sıkıldım. Ayıp olur diye bunu belli etmedim; sadece, konuşmacıyı beğenmediğimi söyledim. Konuşma bitince, öyle bir iştahla alkışladım ki, bu, çevredekilerin dikkatini çekti.

Eşim, “Hani sıkılmış, beğenmemiştin?” dedi.

Doğru, sıkılmıştım, beğenmemiştim.

Ama “sıkıntım” bitmişti.

Alkışlamayıp da ne yapacaktım?

Alkışı yerinde kullanmayı, aşındırmamayı düşünürüm, ama beni sıkıntıdan kurtaranı da, bu bu yüzden, alkışlamaktan geri durmam. Öylesi durumlarda alkış, amaca uygundur.

*****

Başlıkta “alkış” sözcüğü yer bulunca, “alkış”la ilgili bir anıma gittim birden. Oradan “alkış”ı hak eden, Fenerbahçe’yi benim gibi sevenlerin de beğendiği Mondragon’a döneyim:

Mondragon’un, alkışı hak eden insani yönüne bir örnek, iki yıl kadar önce, FC Köln - Kalsruhe maçında Ümit Özat’ın sahanın ortasına yığıldı zaman, Daum’la birlikte ağlaması... Ümit’in kurtulması üzerine, hüzünle sevinci kısa aralıklarla yaşaması...

Bu, bunun görüntüsü, nasıl unutulur?

(Ümit Özat, Kalsruhe maçının 26. dakikasında birden yere yığıldı. Stattakiler ve maçı Kanal 24’te izleyenler donup kalmıştı. Bu korkunç anda doktor hızla saha girdi, tecrübeli oyuncuya ilk müdahaleyi yaptı. O sırada Daum ve Mondragon gözyaşlarını tutamazken, seyirciler de bu duygusal ana eşlik etti. Doktor, Ümit’in boğazına kaçan dilini makasla dışarı çıkardı, can çekişen oyuncumuza kalp mesajı yaptı. Sonra da kaptanı sedyeyle kenara çıkarttı. Ümit’in ölmemesi için herkes dua ediyordu. Futbolcular ve hakem de milli oyuncudan gelecek haberi almadan maça başlamayacaklarını söylediler. Doktorun Ümit Özat’ın ’Yaşıyor, durumu iyi’ olduğunu gösteren parmak işaretinden sonra herkes derin bir nefes aldı.)

*****
Mondragon, milliyet.com.tr’de yer alan şu haberle, alkışı bir kez daha hak ediyor:

“Galataaray’ın eski kalecisi Mondragon, 'babam' dediği rahmetli Özhan Canaydın'a vefasını göstermek ve onu anmak için maça siyah bant takarak çıkmak istiyor.

2001-2007 yılları arasında 6 sezon sarı-kırmızılı formayı giyen 39 yaşındaki Mondragon, Polonya Başbakanı Kaczynski'nin ölümünden sonra takım arkadaşı Lukas Podolski'nin siyah bantla sahaya çıkmasına izin verilmesinden sonra, Alman Futbol Federasyo'nun kapısını çaldı.”

****
Alkışlar Mondragon’a...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

TEBRİKLER MONDİ.. NASIL YAŞARSAN ÖĞLE ANILIRSIN. TÜRK HALKININDA SENİ SEVDİĞİNİ SANA KARŞI İÇİMİZDE BŞR VEFA DUYGUMUZUN OLDUĞUNU UNUTMA.. SENİ SEVİYORUZ..

AYDEMIR SOYÇIÇEK 
 14.04.2010 9:19
Cevap :
Aydemir Bey... Mondi'ye alkışlar daha da artacak. Saygılar, selamlar.  14.04.2010 9:40
 

NAdir gördüğümüz örneklerdendi kendisi. Ben de çok severim. Beyefendi bir kişilik. Özhan başkanım gibi.. Selam olsun ona..

Murat HACIOĞLU 
 14.04.2010 8:48
Cevap :
Murat Bey... Örnek, centilmen insanlara, andıklarımıza bende de selamlar. Çirkinliklerin çok olduğu ortamda, az da olsa, güzellikler içimizi ısıtıyor. Saygılar, selamlar.  14.04.2010 9:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2387
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster