Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1280
 

Anayasa’nın 106. maddesi “Arınç vekalet eder” demiyor

Anayasa’nın 106. maddesi “Arınç vekalet eder” demiyor
 

Anayasa’nın 102. maddesinin Arınç’a vekalet görevi vermediğini, bu maddeye göre şu andaki Cumhurbaşkanının görevinin devam edeceğini yazmıştım (1). Arınç'ın TBMM Başkanı olarak 16 Mayıs'tan sonra Cumhurbaşkanlığına vekalet edeceği şeklinde 106. maddeye dayandırılan iddialar yayınlanıyor.

Anayasa'nın 106. Maddesi aynen şöyle (2):

“MADDE 106. – Cumhurbaşkanının hastalık ve yurt dışına çıkma gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması hallerinde, görevine dönmesine kadar, ölüm, çekilme veya başka bir sebeple Cumhurbaşkanlığı makamının boşalması halinde de yenisi seçilinceye kadar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cumhurbaşkanlığına vekillik eder ve Cumhurbaşkanına ait yetkileri kullanır.”

Bu maddede sıralanan olasılıkların hiçbiri 16 Mayıs’ta oluşacak durumu kapsamıyor. Dün akşamki televizyon programlarında aralarında Anayasa profesörleri de olan birçok kişi 106. maddedeki “başka bir sebeple” ile ilişkilendirerek Arınç'ın Cumhurbaşkanlığına vekalet edeceği yorumunu yaptılar. Oysa 102. madde bu olasılığı tamamen ortadan kaldırıyor. 102. madde bir seçim dönemi kısıtlaması yapmıyor, sonraki seçimlerin sonuna kadar olan bütün dönemi kapsıyor.

Sonuç olarak 106. madde de Arınç’a vekalet görevini vermiyor, çünkü ortada bir vekalet etme durumu çıkmıyor.

102. maddeye göre yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar Sezer'in görevini sürdürmesi gerekiyor. Eğer uzlaşma sağlanamazsa bu süre çok uzun olabilir. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’in görevi sürdürüyor olması birçoğumuzu rahatlatacak ancak o dönem ülkemiz siyaseti çok sancılı olabilir. O sancıyı azaltmak için siyasetçilerimizin bir an önce uzlaşmayı öğrenmeleri gerekiyor.

(1) http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=38282
(2) http://www.tbmm.gov.tr/Anayasa.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıda da bahsettiğiniz gibi Anayasa'nın 106. maddesinde geçen "Bir başka sebep" Anayasa profesörlerinin yorumladığı gibi algılanamaz. Ancak sizin yorumladığınız gibi algılanabilir ve siz yine bu konuda haklı çıkacaksınız. 16 Mayıs'tan sonra Sayın Sezer görevine devam edecek. Emin olabilirsiniz.

Ahmet YILMAZ 
 03.05.2007 15:15
 

Sadece ortamı gererek insanların kutuplaşmasını sağlamaya çalışıyorlar... Biz biliyoruz ve bu oyunlarına gelmiyoruz... Bu ülke üzerinde hep birlikte Mustafa Kemal ülküsüyle "YURTTA BARIŞ" diyerek yaşamak gerektiğini biz biliyoruz... Onlar bilmeselerde... Sevgiyle...

Barış 
 02.05.2007 23:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2405
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster