Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '09

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
482
 

Ankara başkent olduğunun farkına var...

Ankara başkent olduğunun farkına var...
 

Ankara Türkiye’nin başkenti ve en büyük 2. şehri evet; ama bence bunların hiçbiri önemli değil. Yani tabiî ki önemli ama benim bir şehirde yaşamam için öncelik değildir.

Ankara’nın daha yüz yıl öncesine kadar yani başkent yapılmadan önce küçük bir Anadolu kasabası olduğunu biliyoruz Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine, Eski Taş Çağı'na ulaşan Ankara, Hattileri, Hititleri, Frizleri, Lidyalıları, Persleri, Makedonyalıları, Galatları (Keltler), Romalıları, Selçuklular ve Osmanlıları ağırlamış, Batı ve Doğu medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişte, Galatlar'ın bir boyu olan Tektosaglara ve sonrasında Friglere başkentlik eden kent, 1923'ten beridir Türkiye Cumhuriyeti’ne başkentlik etmektedir şeklindeki tarihine itirazım olduğundan değil sadece o tarihi şu an göremediğim için bu bloğu yazıyorum.

Dediğim gibi yüz yıl önce kasaba olan bu yer yıllar içinde sadece başkent olduğu ve İstanbul’a giden yol üzerinde bulunduğu için aşırı şekilde geliştirilmiştir. Şehircilik gelişmiş, göçler almış, binalar yapılmıştır. Bana soracak olursanız ise bence bunların hepsi sadece vitrindir ve beni bir şehre çeken, o yere gitmeden önce orayı arzulamamı, hayal etmemi sağlayan şey sadece sokaklarında dolaşan kültürüdür. Ne yazık ki trafik, maddi ihtiyaç, nem, gürültü bakımından Türkiye’nin en zengin yeri İstanbul’dur. Ve aynı İstanbul değil midir 15 milyonu taşıyan ve kendi uğruna şarkılar, şiirler, kitaplar yazdıran resimler çizdiren?

Benim çok sık kullandığım bir ifade vardır. Bence Ankara kocaman bir site derim hep. Evet, öyle günümüz siteleri eski komşuluk ilişkilerinden yoksun beton yığınlarıdır pardon milyon dolarlık beton yığınlarıdır. Ve Ankara da öyle.

Ailemle birlikte bir günümüzü tarihi geziye ayırmıştık ve dünyanın en büyük 45. şehrinden beklenmeyecek derecede bir sürede yalnızca 1 gün sonunda gezecek yer olmadığını fark ettik. İşte o gün bunu yazmaya karar verdim.

Benzetme yapacak olursak Amerika’yı benzetebiliriz Ankara’ya. Çünkü oranın da tarihi yok ve çok gelişmiş bir yer. Bir belgeselde turistleri gezdiren rehberin şurası bu ünlünün evi belki çıkar da görürsünüz gibi ifadesine rastladım tüm belgesel böyle devam edince büyük bir hüsrana uğradım. Yani turistlere ünlülerin evleri trilyonluk yerler gösteriliyor. Aklıma istemsiz olarak direkt İstanbul geldi. İçime atmıştım o gün bu duygumu ama en azından orda taşımayla parayla şu ya da bu şekilde bir kültür oluşturulmuş günümüzde kültürel faaliyetlerin başı kabul ediliyor dedim lakin Ankara ne taşımayla ne de başka bir şeyle bunu başaramamış diye de düşünmeden de edemedim. Ben sadece şunun için üzüntü duyuyorum atlas karıştıran dünya öğrencileri başkentimiz bölümünde Ankara’yı gören meraklı dünya öğrencileri burayı araştırdığında kendi memleketlerinde bin kat daha güzel olan beton yığınlarıyla mı karşılaşacaklar?

Bence ya başkentimiz değiştirilmeli ki bu tamamen imkânsız ya da Ankaralılar artık siyasetin yoğun gündeminden başını kaldırıp dünyaya, dünya şartlarına bakmalı en azından birkaç asır sonra böyle yazılar yazılmasın diye…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 725
Kayıt tarihi
: 21.08.09
 
 

Adım Emre Alpun 15 yaşındayım ve Elazığ'da yaşıyorum. Küçük şehirde yaşamanın getirdiği avantajları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster