Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

nazende korkmaz yıldız

http://blog.milliyet.com.tr/nazende1

11 Ocak '22

 
Kategori
Güncel
 

ANKARA’DA KAR BEKLERKEN

Doğayı bembeyaz saran kar; kışın en önemli özelliği değil midir? Neden giderek azalmakta kar yağışı? Yağmurlar ise lokal yağıp, yağdığı yere büyük hasarlar vermekte, hatta can kayıplarına sebep olmaktadır. Hepimiz biliyoruz aslında dünyayı değiştiren sebeplerin iklimleri de bu hale getirdiğini…

İklimlerin bu kadar değişmesi bir ömre sığdı ve nereden nereye geldik. Çocukluğumda çatılar boyu yağan, metrelerce kalınlıktaki kar şimdi nerelerde? Evden çıkabilmek için üstü açık bir tünel kazardık neredeyse. Bugünlerde yani ocak ayında sabahları kalkıp etrafa bakıyorum sadece önümdeki arazide kırağı görebiliyorum, neredeyse mevsim kış diye onu görmeye razı oluyor insan.

Ne de güzel söylemiş “Baharı görmeden yaz geldi geçti” diye, rahmetli Necdet Atılgan. Dediği gibi mevsimler kaydığı gibi baharı yaşayamıyoruz artık.

Kış mevsimleri de öyle… İnsanlar gibi mevsimler de değişti.

Hasretle kışın kar yağmasını beklerken, Ocak ayının 11’inde Ankara’da henüz kar belirtisi göremiyoruz. Bu bir yandan ekonomik sıkıntılar nedeniyle sevindirirken, bir yandan da hem susuz kalma hem de çiftçilerimiz açısından kara kara düşünmemize sebep oluyor. Hızlı ve rastgele kentleşmenin sonucu da yağışlar yoğun olmasa bile hayatı olumsuz etkiliyor.

Lapa lapa yağan kar ile çisil çisil yağan yağmur dileklerimle, hepimiz için ÖNCE SAĞLIK diyorum.

 
Toplam blog
: 12
: 230
Kayıt tarihi
: 02.08.21
 
 

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi emekli öğretim üyesiyim. ..