Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '06

 
Kategori
Mizah
 

Araştırma sonuçlarını açıklıyorum..

Araştırma sonuçlarını açıklıyorum..
 

Projenin sonuçları epeydir bekleniyordu. Bu hafta sonu tüm kamuoyuyla paylaşılması düşünülen konuyu, önce siz Milliyet Blog okurlarıyla paylaşmak istedim. Burada açıklayacağım hususlar çok detaylı olmayacak ama genel bir fikir verecektir. Araştırmaya ilişkin görüntüleri de, hafta sonu TV'de izleyebileceksiniz.

Hatırlarsanız 2 ay kadar önce bir akvaryum projesinden bahsetmiş, proje kapsamında bazı deniz balıklarının akvaryumda beslenerek inceleneceklerini belirten bir blog yazmıştım. Projenin öncelikli balığının da hamsi olacağını beyan etmiştim. Neticede 45 gün boyunca dört kişilik bir hamsi ailesi, incelenmek üzere test akvaryumuna alındı. Tabi, Lazcovery Channel yetkilileri de gerekli hazırlıkları sağladı. 24 saat kamera ile izlemeye alınan hamsilerde, şu tür bulgulara rastlandı:

1- Başlangıçta hamsi ailesi normal hayatlarını sürdürdü. Bir süre sonra monotonluk başladı ve baba hamsilerden birisi, kendini gece alemlerine vermeye başladı. Akvaryum içinde yaratılan yapay akvaryum klüplerine takılmaya başladı. Kendisini erimiş oksijen miktarı az olan akvaryum suyuna verdi ve içkici özellikler göstermeye başladı.

2- Çocuk hamsilerden bir tanesi, kardeşine test amaçlı verilen oyuncakları kıskanarak huysuzlandı.

3- Anne hamsi, deniz hayatında iyi bir ev hamsisiyken, akvaryuma geçince dışarda yemek yeme alışkanlığı geliştirdi ve yemek yapmaz oldu. Zaten hemen her gün balık yumurtası yiyen aile, aynı menüyü yapay akvaryum restoranlarında yemeye başladı. Masraflar artmaya başladı.

4- Kendisini kameraların takip ettiğini farkeden baba hamsi, şöhret olduğunu düşünerek havalara girdi ve test amaçlı olarak akvaryuma bırakılan fettan öpüşen balık grumi ile flört etmeye başladı. Hatta bu flört, kısa sürede yasak aşka dönüştü. Yasak aşk kahramanları, tatil amacıyla bir süreliğine yan akvaryuma geçtiler.

5- Bu sırada hamile olan anne hamsi, bunalıma girdi ve yavrusunu yedi. (lepistes özelliği)

6- Ailede bulunan fosfor miktarı, testin başlangıç gününe göre %80 oranında azaldı. Bunun psikosomatik* bir durum olduğu anlaşıldı.

Sonuç: Belgesel amaçlı da olsa gelen şöhret, bir hamsi ailesini dağıttı. Hafta sonu Lazcovery Channel'da bu belgeseli izleyebilirsiniz. datvshowtgrt kanalında da bir kadın programı, bu konuyu işleyecekmiş. Konuyla ilgili ilk blogum, bu linktedir: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=472

*psikosomatik: psikolojik kökenli olan fiziksel hastalıklara verilen genel ad.

 
Toplam blog
: 66
: 2742
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

MBA değil ama HBA (Herşeyi Bilen Adam) yapmış birisiyim. Hemen her konuda fikrim var ama hiç fikr..