Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '18

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
3072
 

Arkadaştan Sevgili Olur mu?

Arkadaştan Sevgili Olur mu?
 

 

       Yıllardır tartışılan ama bir türlü uzlaşmaya varılamayan bir konudur bir kadınla bir erkeğin sadece yakın arkadaş olup olamayacağı. Bu konuya bilimsel verilerle yaklaşılmalı. Vakitler de zaten geçmiş bulunuyor.

        EN GÜZEL AŞK:  Bilime göre kadınla erkeğin arkadaş olarak kalabilmesi imkansız değil, ama çok kolay da değil Çünkü genelde erkek tarafı, gizliden gizliye daha fazlasını istiyor.

       Bazılarına göre en güzel aşk, arkadaşlıktan dönüşen aşk oluyor.

       Daha da ilginciyse, erkekler aynı zamanda bu hissin karşılıklı olduğu yanılgısına da düşüyorlar.

       Bir kısım sosyologlarla görüştük. Onlar, “kadınlarla erkeklerin gerçekten de arkadaş olabileceğini iki taraf için de aslında oldukça faydalı olduğunu belirtiyor.

     Örneğin karşı cinsle arkadaş olan bir insan, karşı cinsi nasıl etkileyebileceği konusunda arkadaşından oldukça faydalı bilgiler alabilir.” gibi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
     

          ARKADAŞLIKTA ŞEFFAFLIK ARANIYOR:  Fakat aynı sosyologlar, karşı cinsler arasındaki arkadaşlığın aynı cinsiyet arkadaşlıklarına kıyasla daha zor kurulduğunu, daha fazla iletişim ve şeffaflık istediğini söylüyorlar.

       Arkadaşlık konusu önemli. Kolay arkadaş bulamıyor da insan. Hele hele, “Eşek eşeği ödünç kaşıyor bu devirde”.

       SANAL AŞKLAR DA VAR:  Arkadaşlığı konu edinelim dedim bu hafta. Yaşanan sanal aşklar, hakiki evliliğe dönüşüyor, örneklerini hep birlikte görüyoruz. Mutlu olanları da var.

       Ayrıca gündelik yaşamımızda da  arkadaşlıklar var: Blog arkadaşlığı, asker arkadaşlığı, Okul arkadaşlığı, yol arkadaşlığı, gönül arkadaşlığı, iş arkadaşlığı  hayat arkadaşlığı gibi.…

       Arkadaşlık kavramı çok derindir. Kusursuz arkadaşlık olmaz bir kere. Arkadaşlıkta güven esastır. Arkadaşlıkta, “söyle bana arkadaşını, senin kim olduğunu söyleyeyim” diyen bu deyim, bir mihenk taşı oluşturur. Bu deyimle, taraflar, “test” edilirler.

       Kimi aşklar vardır, çeşit çeşittir.  Yıldırım aşkı, şıpsevdi aşkı, ELT aşkı, ısmarlama aşkı, göstermelik aşkı yalancı aşkı, vefasız aşkı, Adisi var, iadelisi var, taahhütlüsü var. Yanlış adreslisi olanları var. romantik olanı var. Var oğlu var yani.

       ARKADAŞLIKTA GÜVEN ESASTIR: Kimileri de: “Arkadaşına, ileride düşman olacak gibi o gözle bakın” diye de fetva vereni vardır. Sonradan pişmanlıkta, yıkıntısını hafif atlatmak için bir önsezidir bu. Ama, arkadaşlığın temeli, karşılıklı güvendedir.

       ARKADAŞTAN SEVGİLİ OLUR MU?  İşte her zaman sorulan sual budur. “Arkadaştan sevgili olur. Ama sevgiliden arkadaş olmaz” derler.

       Yakın arkadaştan sevgili olmaz. Olsa da çok yürümez. İnsan, en yakın arkadaşına “sevgili gözü” ile bakar mı?

       Konuyu, mini bir soruşturma ile çeşitlendirelim, dedim. Öyle ya. İşimiz “ Çeşitleme”.   Birileri diyor ki verdiği cevaplarda: “Moralim bozulduğunda arardım arkadaşımı. O beni sinemaya götürürdü. Gezer, eğlenirdik. Arada kalbi durumlar olsaydı, sinirlenirdim. Açıkçası hoş durum değil.” Böyle diyen de var.

       Bir başkası, telefonda şöyle dedi: İnsani sevgi gösterisi olarak, bir tanıdığım, bana güzel şiirler yazabilir, ellerimi tutarak aşkı tarif edebilir. Onda iyi niyet sezdikçe, onun bu hareketlerini tavır koymam. Arkadaşlık ruhu zedelenmesindir gayem”  Tabi aklımıza o anda gelmedi, soramadık “Ya ettiği aşk söylemleri ciddiyse, hiç olmazsa aklınıza böyle bir duygu getirmediniz mi?” diyemedik.

       Bir diğeri: “İlklerde  çok yakın arkadaşım değildi. Çok güldürürdü beni. Yakın arkadaşla sevgililiği göze almak çok zordur. Olunca da güzel oluyor. Öncelikle güven duyuyorsun. Yakinen de tanıdığın için, artılar hep senden yana oluyor.” Diyen de var.

       Hiç kuşkusuz aşkın, arkadaşlığa göre cinsel bir yönü var. Gerçek anlamda arkadaş olamayanlar, aşkın taraftarı olamazlar. Karşındaki insana “Seninle arkadaş olabilir miyiz?” diyebilirsiniz. En azından bir deneme faslıdır olacak olanlar. Ama, aşık ile maşuk’luğa dönüşmesi an meselesidir.

       Dost meclislerinde rastlıyoruz: “ Üniversite yıllarında karşılaştık, evlendik” demiyorlar mı? Diyorlar.

       Normal arkadaşlık aşka dönüşünce evlilikler oluyor. Taraflar kazançlı. Neden, birbirlerinin huylarını sularını iyi biliyorlar. Başta da güven duyguları pekişiyor. Birbirlerine karşı dürüst olmayı beceremeyenlerin ne aşkları aşktır , ne de arkadaşlıkları.

       Yeterince sorguladığınız, veya yeni sorgulamayı düşündüğünüz bir arkadaşlık ilişkiniz varsa, durup bir düşünün. Taraflar acaba dürüst mü?

       Aşkımızın  aşk torbası yırtık olmamalı. Ara sıra büzülesi durumlara düşülmemeli. Ağzı sıkı olmalı

Hani yap-satçılar vardır. Arı gibi sokar ve kaçarlar. Arılar soktuktan sonra ölürler, ama bu cinsler daha da canlanır, kanlanırlar.

       Konuyu, yazının bu yerinde Aşk konusunda ağzı yanıklardan birine sorduk: “ Sorma! Şimdiki aşklar sonuna kadar değil, donuna kadar” demesin mi? Şimdiki aşklar, Tayland malı imiş. Onuncu, 20 nci el imiş. Maalesef yan sanayi ürünü olmuşlar. İyi mi?! Arkadaş biraz espritüeldir. Biraz da “dan” diye konuşur konuştumu.

       Bizim dağarcığımızda da, aşkın tarifi ise şöyle:

       “ Eğer aşkın bir sabun ise, köpürt beni  Septuze. İmza, sabuncu Rıza!..”

       Bunu, ortaokul öğrencisi iken, Amasra’daki kayıkçının küreğinden, ta o zaman  okumuş  ve not etmiştim.

       Elçiye zeval olmaz!

       Ört ki, ölem !

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster