Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
9723
 

Atatürk’ün ölümünün yurt içi ve yurt dışı yankıları..

Atatürk’ün ölümünün yurt içi ve yurt dışı yankıları..
 

Hakikatte yattığı yer bizim kalbimiz.


‘’Hakikatte yattığı yer, Türk milletinin onun için aşk ve iftiharla dolu olan kahraman ve vefalı göğsüdür ‘’

Mustafa Kemal’in ölümü gerek yurt içi, gerekse yurt dışında büyük yankılar uyandırdı.

Aşağıdaki örnekler, bunlardan birkaçıdır;

* Tarih silinmez harflerle bu devlet adamının ismini kazıyacaktır. Atatürk, bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekası ve kudreti kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye’nin yaratıcısı olmuştur. (1938 Yugoslavya, Politika Gazetesi )

* Onun ölümü Türkiye’nin sarsılması olmayacak; çünkü bütün genç kuşak, önderi tarafından çizilen yolu inançla ve coşkuyla izlemektedir. (1938 Macar, Uj Mogyar Gazetesi )

* Bence Atatürk, bütün çağların en büyük adamlarından biridir. Bir siyasi dahidir. Memlekette en büyük iyilikleri etmiş, Türkler hakkında eskiden söylenmiş bütün sözlerin yanlış olduğunu söylemiştir. (1938 Fransız Eski Elçisi Albert Kammaner)

*Başlıca düşüncesi Türk milletinin refah ve mutluluğuydu; ancak onu savaşla değil, barış, güvenlik, ilerleme ve dostlukla aradı. (1938 İngiltere Eski Büyükelçisi Sir PercyLoranie )

*Pek çok inkılap görüldü fakat hiçbiri Atatürk’ün cesaret ettiği ve başardığı şeyi yapamadı (1938 Yunanistan Messenger D’Athenes Gazetesi )

Atatürk arkasında geleceğinden korkmayan kuvvetli milli bir devlet bırakmaktadır (1938 Çekoslovakya, Bohemya Gazetesi ) * Onsuz.. fakat ona bin kere verdiğimiz bir tek namus sözüyle kaldık: Eserini ve davasını korumak ve yükseltmek... Bizler için hayatın manası varsa, bu yemini yerine getirmek için yaşamaktır. ( F.Rıfkı Atay )

* Atatürk’ün en başarılı işlerinden biri de gençlikte yarattığı duygu ve heyecandır. Gençliği güçlü bir inanç ve ideal ile canlı bir duruma getirmek ve bir gün kendilerine bırakılacak yüksek görevleri gerçekleştirebilecek kudret ve yeteneklerle kuvvetlendirmek yolunu en iyi Atatürk bildi ve budu. (Hüseyin Cahit Yalçın )

* Ey büyük Türk milleti, Atatürk sana, üzerinde şaşmadan yüzyıllarca yürüyeceğin eserler ve ilkeler bıraktı. O eserlerle ilkeler ışığında çalıştıkça, büyük evladınla kucak kucağa yaşamakta devam edeceksin. (Yunus Nadi Abalıoğlu )

Sevgili Atam ,

Tük milletinin yetiştirdiği, ismini dünya tarihine yazdırmış en büyük Türk!.

Hakikatte yattığın yer bizim kalbimiz. Türkiye Cumhuriyeti, senin ilkelerinin eseridir. Bu ilkelere dayanarak sonsuza kadar da yaşayacaktır. Her Türk vatandaşının birinci vazifesidir senin Cumhuriyeti korumak...

Söz veriyorum Atam senin çizginde, ilkelerin doğrultusunda çocuklar yetiştireceğime... Sen rahat uyu, ruhun şad olsun.

Kaynak; TC İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ( Meb Yayınları )

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12926
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster