Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '17

 
Kategori
Deneme
 

Bağ Bozumu

Üzüm suyundan  yöremde pekmez yapılır, bağ bozumudur mevsim. Pekmez yapılırken keseden akan üzüm suyuna şıra denir, lezzeti çoktur .Çocukken içmek için, sabah olsun diye beklerdim.

Bağdan küfe(keletir) dolusu üzüm toplanır, bir de beylercedir üzüm bağımız. Ah o çocukluğum o bağlarımız, üzümlerimiz. Salkım salkım üzümler. Sadece o günler mi, ya eksilen sevdiklerimiz, bağlarımız, canlarımız.

Ya o Ege'nin yakıcı güneşi, sarı güneş bağ bozumunda. Şimdi gazal döküyor. Yine yayla havaları, serin yakalar. Özletir aşkı, özletir yalnızlıklar.

Yayla serinliklerinde doğdum ben. Üzüm bağları arasında dolaştım, ah o çocukluğum,  güneşe mutlu çıktığım günlerim. Buğday tarlalarının başaklarında yetiştim,  ben .

Şimdi bazen anız olan yüreğim, sanki bir şeyleri saklar benden... Ne çok sevinçleri yaşadım, zeytin dibinde dinlenmeleri geçirdiğim.

Helva tadındaydı o yüzü bağ bozumunun . Eylül güneşiydi,  belki de öteki yüzü hazan. Mevsimler bir başka açar, Ege'de. Büklüm büklüm denizler tuzları yakar. Ege'nin içli yağız, bağrı yanık insanlarını.

Ah o"Ege" ah o mor, kızıl toplanmış bulutlar çeker, Ege suyuna.

 
Toplam blog
: 642
: 524
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..