Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
864
 

Bayram geldi, oruç tutanla tutmayan bir oldu mu?

Bayram geldi, oruç tutanla tutmayan bir oldu mu?
 

internetten alınmıştır


Halk arasında böyle bir söz vardır; bayram gelince tutanla tutmayan bir olur, derler... Bunun anlamı, bayramda oruç tutan olmayacağından(çünkü bayram günü oruç tutmak haramdır) herkes sanki 30 gün oruç tutmuş da bayram ediyormuş, durumuna düşer, herkes aynı olur demektir.

Nihayetinde, bayram herkesi "oruç yeme" düzleminde birleştiriyor... Yoksa, herhalde, sebepsiz yere oruç tutmayanla, Rabbinin rızasını isteyerek tutan arasında bir fark vardır.

"Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu!" ilahi buyruğunun üslubunu kullanarak "hiç tutanlarla tutmayanlar bir olur mu "da diyebiliriz... Allah oruç ibadetine kendi katında çok "özel" bir yer veriyorsa, bunun nedeni oruçun diğer ibadetlerden farklı olarak hiç bir şekilde "riya ve gösteriş"e bulaşmamasıdır.

Çünkü, insanın gerçekten oruçlu olup olmadığını iki kişi bilir; birisi kendisidir, öteki Allah... Üçüncü kişilerin bunu gerçek manada bilmesine imkan yoktur... Her tutuyorum, diyen tutmuyor olabilir çünkü... Kimse kimseyi 17 saat takip etmiyor, nerden bileceksin gizli köşelerde oruç yemediğini...

Aslında, bayrama iki gün kalmışken, herkes gibi oruçu bir yana bırakıp bayram yazısı yazmak isterdim... Ama, oruç olmadan bayram olmayacağına göre, bu ikilinin arasındaki bağı koparmamak lazım... Bu bağı koparanlar Allah ile aralarındaki bağı da kopardılar.

"Oruç inananların, bayram herkesin" mantığı aslında böyle bir bozulmayı getirdi... Mesele herkesin aç durması değil elbette, mesele Müslüman olduğunu iddia eden herkesin Ramazan iklimine girmesi, bir şekilde oruç'tan nasibini almasıdır. Oruç tutmuyorsa bile, tutana saygı duymak da belki bir nasiplenmedir örneğin...

Yoksa, Allah kulları için zorluk dilemez, kolaylık diler...Tıpkı diğer ibadetlerde olduğu gibi oruçta da kazançlı çıkacak olan bizleriz... Bu kazanç, hem dünyevi mertebeler ve hem de uhrevi mertebeler kazanmaktır... Oruç tutan insan kesinlikle tutmadığı haline göre, hem insani olgunlaşma hem de Allaha yaklaşma adına çok mesafeler katetmiştir.

Çünkü, siz orucu tutarken, oruç da sizi tutar...Sonuçta, insanı boynuna taktığı bir yularla istediği yere çeken "nefs"in elinden kurtulmanın en etkili yoludur oruç... Nefsinin bitmek tükenmek bilmeyen arzularına dur demek, oruçlu insanın en büyük zaferidir...

Bu büyük zaferin sevinci, Peygamberimiz (a.s) ın ifadesiyle dünyada İftar anıyla taçlanır; ahirette ise, sadece Allah indinde bulunan bir "özel hesap"la karşımıza çıkar... Her ibadetin bir değeri, belirlenmiş bir karşılığı vardır (örneğin, kişisel kılınan namazın 1 sevabı varsa, cemaatle kılınanın 27 sevabı vardır) ancak oruç'un belli bir karşılğı yoktur...Onun karşılığını Rabbimiz kendi cömertliğinden verecektir.

Başa dönelim; Ramazanın son iki gününü yaşıyoruz...C ennetin dört atlısı;Teravih-Sahur-Oruç-İftar geldiği sırayla gidecek... Ardından oruç gibi bir zafer kazanmanın  toplu kutlaması sayılan Bayram gelecek... Bayram, bir ümmetin kazandığı büyük zaferin birlikte kutlamasıdır!

Böylece tutanla tutmayan bir olacak!...

Olacak mı?

Bayramımız mübarek olsun!

Ohannes bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bayram oruç tutanların hakkıdır...Ben bu konularda tutucuyum. Biz kendimiz inanmasak bile inanıp ibadetini yerine getiren insanların hakkını teslim etmeliyiz. Bir ay boyunca büyük fedakarlıkla Allah'ın rızasını kazanmak için çalışan insanlara karşı hassas ve saygılı olmak lazım.

Kerim Korkut 
 23.07.2015 20:34
Cevap :
Yolda olduğumdan uzun cevap yazamıyorum Sayın Korkut.. Teşekkürler, selamlar   24.07.2015 18:52
 

Yazlikta, onca cibildak ve oruc sizin yatacak yeriniz yok valla! Dua edinde partiye bi se olmasin!

Newyorker 
 20.07.2015 21:45
Cevap :
Onca Amerikan gavurunun içinde sana bir şey olmuyorsa,bizim cıbıldaklarımız arasında bize bir şey olmaz...   21.07.2015 15:06
 

Keşke o müfteriler bu dünyada da cezalandırılsalar..öyle gayya kuyularına atacak kadar ağır bir ceza ile de değil üstelik... ramazanda sebesiz yere yenen orucun cezasını vermek ya da kınama dünyadaki kulun işi değil bu Allaha şirk koşmaktır .. o kul, dünya hayatında düzen bozucuların , devlet gücünü ele geçirmişlerin o gücü kötüye kullananların,hak yiyenlerin,yani dünya hayatı içerisinde kötüye giden herşeyin sorumlusu olanların cezalarını vermekle yükümlüdür öncelikle.. çünkü ölene kadar bu dünyanın sorumlusu biziz . bu dünyayı bizden sonra geleceklere temiz ve güzel bırakmak yaradanımızın bize verdiği bir görevdir.. kendimizi öteki dünya için hazırlarken hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya içinde çalışmamız gerektiğini Allahın resulu bizzat tavsiye etmiş.. anlayana....

Meltem Şahin 
 20.07.2015 15:05
Cevap :
Yani oylar Chpye diyorsun da biz bahsettigin o sorumluluk dolayısıyla Chpye oy vermeyiz   20.07.2015 16:04
 

Değerli Ali Bey, Bilirsiniz, yaşamda başarılı olmak, kişinin kendi hayatını, kendi değerleri doğrularınca, huzur içerisinde sürdürebilmesidir. Bu, "yaşama sanatı" dır. Bu sanatın ustası; aklı-bilgisi-deneyimi, "kalp gözü" ile sahibidir. Bilindiği gibi, İslam, akıl-bilgi- sahiplerine-ibret alabilenlerine hitap ederek, ancak karşılığını bulabilmektedir. 7'nci asırda, özellikle; Ortadoğu ve Avrupa'nın "özel yaşam"ını bilmeyenlerin İslam'ın İnsanlığa neler getirdiği; 13-14'ncü asırdaki rönesans hareketlenmelerinde, neden,(İnsanı öne almayarak, bir ayağının (insanı- kadını-çocuğu yakıt olarak kullanması ile,)eksik kaldığını da kavrayamayacaktır. Batı Medeniyeti, Antik Yunan'ın, köleler üzerinde yükselen medeniyetinin bir devamıdır. Bugün Ortadoğu-Asya-Afrika'ya batının bakışı ile Antik Yunan'ın bakışında bir fark yoktur. İslam'ın verilen mesajların aksine, Batı'da yükselmesinin arkasında bu farkındalık vardır. Elinize sağlık, bu vesile ile, Bayramınızı tebrik ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 16.07.2015 11:18
Cevap :
Değerli Mehmet bey, Oruç'la Bayramı birbirinden ayıranlar bu milletin ruhuyla bedenini birbirinden ayırdılar...Ramazan'ı tanımayanlar Bayram'a hayran oldular...Oysa, oruçsuz bayram ruhsuz insan gibidir...Şu güzel yorumunuzu böylece yorumlamak istedim...Ben de size tüm sevdiklerinizle birlikte gönlünüzce bir bayram diliyor, tüm Müslümanların hakkıyla bayram edeceği günlerin gelmesi için dua ediyorum...Selamlarımla  16.07.2015 13:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4274
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 814
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster