Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '08

 
Kategori
Dünya
 

Belçika' da bir Türk köyü!

Belçika' da bir Türk köyü!
 

Belçika'da bir Türk köyü!


-Gaziantep Üniversitesi profesörlerinden Dr. Ahmet Arslan, Belçika’nın Genk kenti çevresinde Türk asıllı insanların yaşadığını iddia etmiş ve bu insanların Oğuz boyundan geldiğini Belçika bayrağındaki iki kartal başına dayandırarak ispatlamaya çalışmıştı.

Bugün gazetelerde, profesörün iddialarını bizlere tekrar hatırlatacak cinsten bir haber yayınlandı. Habere göre, Belçika'nın Faymonville köyünde her yıl bir festival düzenleniyor. Geleneksel olarak Türk giysi ve bayraklarıyla karnaval korteji oluşturan insanlar, rakı içip, kebap yiyerek eğleniyorlar.

Sadece birkaç yüz insanın yaşadığı "Faymonville" adlı köyün meydanında, Belçika ve Valonya bayrakları yanında Türk bayrağı da dalgalanıyor.

Faymonville köylülerine göre, onlara "Türk" denilmesi ve Türk bayrağının bu köyün sembolü olması 8. yüzyıldan kalma bir gelenek. Bu geleneğin oluşmasıyla ilgili iki ayrı söylenti var. Faymonville köylülerine, Haçlı Seferleri'ne katılmayı ve Türklere karşı savaşmayı reddettikleri için “Türk” dendiğini savunanlar olduğu gibi bunu başka bir sebebe dayandıranlar da var.

Bir rivayete göre de, 16. ve 17. yüzyıllarda, Avrupa'da Türk işgalinden zarar görenlere yardım için para toplanırken, Faymonville köylüleri bu parayı vermeyi reddediyorlar ve bu nedenle Liege Prensi bu köylüleri cezalandırıyor. Bunun üzerine köylüler prensi daha da kızdırmak için, kilise çanlarını susturup, insanları kiliseye ezana benzeyen seslerle çağırmaya başlıyorlar.

Faymonville’ de birde "Turkania" isimli futbol kulübü var. Kulübün bayrağı Türk bayrağına benziyor bu yüzden insanlar maçlara Türk bayraklarıyla gidiyorlar.

Bence, Profesör Dr. Ahmet Aslan’ın iddialarını tekrar değerlendirmekte fayda var. Faymonville köylüleri her ne kadarTürk olmadıklarını, bu festivalleri sırf şamata olsun diye düzenlediklerini söyleseler de, Avrupa’ nın kuzeyinde Türkiye’ye binlerce kilometre uzaklıktaki bir yerde bu tür geleneklerin olması akıllara "Atalarımız acaba oralara da tohumlarını bıraktılar mı?" sorusunu getiriyor.

Kaynak: milliyet.com

 
Toplam blog
: 85
: 540
Kayıt tarihi
: 29.12.07
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimimi Karabük TED Kolejinde tamamladıktan sonra İngiliz Dil Bilimi okumak ..