Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
454
 

Beyaz atlını süvarisi yorulmuş...

Beyaz atlını süvarisi yorulmuş...
 

CEM KARACA

5 Nisan 1945 yılında istanbulda dünyaya gelen tiyatro sanatçı bir ailenin çocugu olarak sanatla hep iç içe ve yakın olmuştur. Annesi toto karaca ve Babası mehmet karaca nın müzige yakınlıgını farkettiler. Dönem dönem bazı temsillerde oynasa da sonraları müzik tüm yaşamı olacaktır. İlk şarkısı 1967 yılında alpaşlar gurubuyla kaydeden karaca, Hürriyet gazetesinin düzenledigi Altın mikrafon yarışmasında ikincilik ile ödüllendirildi.

Yarışmada emrah isimli şarkısıyla dikkatleri üzerine çeken karaca, Anadolu müzigi ile batı müzigini harmanlayarak elde ettigi başarısının devamını Resimdeki gözyaşları şarkısıyla sürdürmesini bildi. Türkiyenin gurup müzigine önem veren ve bu yoldaki tavizsiz tutumu ile gelecege ışık tutmuş önemli şahsiyetlerindendir. Gurupları dinamitler, jaguarlar, apaşlar, kardaşlar, mogollar, dervişhan, edirdahan la başarıdan başarıya koştu.

Ülkenin içnde bulundugu, ve hazırlıksız yakalandıgı, göç ve çarpık kentleşmede oluşan varoşların , işçi sınıfının, hak arama yolundaki yolda sessiz yıgınların sesi olup çoktı.Anodolu müzigini sentezleyerek gerçek yerine oturtmasını bildi. Kendi çizgisinden ödün vermeden geçen yıllar onu yeni oluşumlara itti. Beyaz atlının suvarisi şimdi geçti buradan dedi aradık, megerse yorulmuş. Kızıp namus ugruna mapus damlarına düştü, Ögüt veren çok olur dedi kaderine küstü. İşçi grevlerinin mitinglerin ve meydanlarda gür ve güçlü sesi olarak hep o vardı..Geçlik ve yeni şekillenen oluşan kültürün de tarafı oldu hep. Tarzı yaklaşımları ve yaşantısı ile zamanına damgasını vurmasını bildi.

Ve sürgünde geçen yedi yıl. Yaban elleri degil yine dogdugu topraklara geri döndü. Anahtar tutan tüm tamirci çırakları onu dinledi, İşçisin sen işçi kal dediler ve öyle kervan devam etti.

8 şubat 2004 yılında aramızdan ayrılan CEM KARACA yı ölümünün 3.yılında rahmetle anıyoruz. RUHU ŞAD OLSUN.

Yereleri doldurulurmu bilinmez ... zaman herşeyin ilacı..bildigimiz bir gerçek varki .. onu bizden de çok sevenlerinin yanında. Beyaz atlı suvari üç yıl oldu burdan geçeli.......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İhsan bey, trenin yenilerindenim. Cem Karaca sevginiz beni de mutlu etti. Şiri ve şarkıyı dinlemek isterseniz, ziyaretime gelin. Saygılar, esen kalın

İlyas Bayram 
 08.05.2007 10:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 512
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

Sevgiler ve bilgiler paylaştıkça çoğalır. Buraları da tecrübe paylaşım alanları degil mi ki? Anadolu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster