Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
448
 

Bir akıllı (!) bir kuyuya “bir yol haritası” atmış; kırk aydın (!) içinden çıkamamış!

Bir akıllı (!) bir kuyuya “bir yol haritası” atmış; kırk aydın (!)  içinden çıkamamış!
 

www.loadtr.com


İmralı’daki malûm şahıs “açılım” ile ilgili değerlendirmeler yapmış! Ülkenin ileri gelen aydınları (!) ise sözlerinin içinden bir türlü çıkamamış. Kimi; “tutarsız ama normal” bulmuş… Kimi “Demokratik Özerklik Projesi’nin tam olarak neye karşılık geldiği belli değil” demiş… Kimi “savunma gücü olmalı” açıklamasının içinden çıkamamış. İşte sizlere, İmralı’daki malûm şahsın dün yaptığı değerlendirmelerden cümleler:

“Federasyonu kabul etmem… Hükûmetin ‘Kürt açılımı' paketiyle birlikte yeni bir süreç başladı. Mustafa Kemal'in Cumhuriyet’i kurması kadar önemli bir süreç… Türkiye toplumu demokrasiyi, demokrasi kültürünü öğrenecek… Bunun Cumhuriyet’in kurulması kadar derin sonuçları olacaktır… Cumhuriyet şimdi demokratikleşecek… 1920'lerde başlanan işi şimdi tamamlayacağız … Benim çözüm modelim şudur: Devlet olacak, diğer tarafta da demokratik Kürt ulusu olacak. Kürtler devletin varlığını tanıyacak, kabul edecek. Devlet de Kürtlerin demokratik ulus olma hakkını kabul edecek. Böylece orta bir yerde buluşacak, uzlaşacaklar. Benim çözüm anlayışım kısaca budur. Ama Kürtlerin önü açılacak, Kürtlerin her alanda örgütlenmesinin önü açılacak, Kürtler demokratik bir ulus olarak varlık kazanacak. Kendi sporunu, eğitimini, dinî örgütlenmelerini, meclisini, belediyelerini yapabilirse kendisi yapacak, kuracak. Benim çözümümde Türkler de Kürtler de kendi dillerini, kültürlerini, tarzlarını ortaya koyacaklar, ikisi de yan yana olacak.”

***

Aydın (!) larımız uğraşmasın; ne demek istediğini biz sıradan Türk vatandaşları açıklayalım:

· TOPRAK İSTİYOR!

· Kendi devleti, kendi anayasası, kendi bayrağı, kendi dili, kendi meclisi, kendi askeri, polisi, kendi belediyesi, gelir kaynağı olsun istiyor!

· Kendisini Mustafa Kemal Atatürk’le bir hatta daha da üstün tutuyor. (!)

· TBMM’ de ki temsilcisi DTP de kendisine siyaset yolunun açılmasını istiyor. (Bunun öz Türkçe manası; “Türkiye topraklarında oluşturulacak bir Kürt Devleti’ne başbakan olması için yol açın”) dır.

· Kendisini bir devletin (!) başı gibi görüyor ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni muhatap alıyor!

Kısaca; Büyük Kürdistan’ı hayata geçirmeye çalışıyor. Burada yalnız da değil. Bir kısım yazar çizer takımı, sözde aydınlar, Prof.lar, akademisyenler, sözde bilim adamları da kendisine destek veriyor. Asıl büyük desteği ise ABD’ den görüyor. ABD K.Irak’ta oluşturduğu Kürt Devleti ile -eğer Türkiye’de de başarabilirlerse-ileride bütünleşme (entegrasyon) yolunu açmak üzere destek veriyor. Başka bir örnek ise; ABD’ nin verdiği (!) koordinatlarla Genel Kurmay “Kandil” i bombalıyor. Ama ne hikmetse PKK elebaşlarından birisi Fransız La Monde Gazetesi’ne Kandil’den röportaj veriyor ve bir de tehdit gönderiyor. “7000-8000 adamımız var. Bunu daha da çoğaltabiliriz, eğer Türkiye eski metotlarını uygulamaya kalkarsa hem sosyal yönden hem de askerî alanda kendisine cevap veririz.” diyor… Bunu nerede söylüyor? ABD’nin bombalanması için koordinatlarını verdiği “Kandil” de…

***

Bu günlere nasıl geldik? 2002 yılında bitti denilen bu terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile pazarlık edecek konuma nasıl geldi? Bu sorunun cevabını ise ülkenin son 7 yıllık siyasî geçmişinde arayın!

Tülay Hergünlü

18 Ağustos 2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1074
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster